Wiadomości

POLSKA

"Przypowieści o Dobroci" w Ocyplu
Fot. Marcin Domański SVD

"Przypowieści o Dobroci" w Ocyplu

Inscenizacja muzycznego spektaklu "Przypowieści o Dobroci" zakończyła tegoroczny turnus teatralno-taneczny odbywający się podczas Wakacji z Misjami w Ocyplu. W spektaklu wzięło udział 110 uczestników oraz "absolwenci" wcześniejszych edycji wakacyjnych rekolekcji (zespół muzyczny).

Spektakl został zaprezentowany już wcześniej w Pieniężnie jako kameralne przedstawienie grane przez dwóch aktorów związanych z katowickim Teatrem Franciszka.

"Przypowieści o Dobroci" to kolejna autorska komedia biblijna Mariusza Kozubka (scenariusz, reżyseria), Piotra Solorza (muzyka) i Ani Wilaszek (choreografia), oparta tym razem na tekstach z Ewangelii. Przedstawiane na scenie historie ogniskują się wokół tematu Dobroci o której opowiadał Jezus w przypowieściach: Samarytanin jako jedyny pomaga poturbowanemu, Pasterz dba o swoje owce, Słudzy troszczą się o pomnażanie talentów, a Dobre drzewo rodzi smakowity owoc.

Biblijne wydarzenia zostały osadzone w realiach współczesnych pozwalając widzom i młodym aktorom grającym w przedstawieniu na nowe, osobiste przeżycie ewangelicznych treści.

Spektakl dedykowany jest pamięci o. Mariana Żelazka. Twórcy jako motto przedstawienia wzięli jedną z jego sentencji : „Nie jest trudno być dobrym – wystarczy tylko chcieć”.

Przedstawienie w Ocyplu (fot. Marcin Domański SVD)

Więcej fotografii z przedstawienia w Ocypluglobe element95px ver1


Autorzy spektaklu:

Mariusz Kozubek - twórca ponad 40 autorskich premier: spektakli dramatycznych, muzycznych, przedstawień ulicznych i widowisk. Twórca i wieloletni dyrektor artystyczny Teatru „A”. Aktualnie związany z Katowicami gdzie parę lat temu założył (razem z ks. Robertem Kaczmarkiem) autorski „Teatr Franciszka”. Reżyser i scenarzysta: megawidowisk („Franciszek – wezwanie z Asyżu”, „Exodus” i „Jonasz”), spektakli ulicznych (m.in. „Genesis” i „Exultet”) i musicalu „Pelikan” (rzecz o męczennikach XX w. – spektakl przygotowany na Światowe Dni Młodzieży w Kolonii w 2005r, zamówiony przez międzynarodową organizację Kirche in Not). Twórca adaptacji scenicznej starotestamentalnej „Księgi Tobiasza”, „Pieśni nad Pieśniami” i musicalu „Dawid”. Autor scenariuszy teatralnych, filmów, słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych i piosenek. Aktor, wokalista, pedagog.

Piotr Solorz - absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Muzykoterapeuta, aktor, kompozytor, aranżer, wokalista, multiinstrumentalista, pedagog, instruktor muzyczny. Autor piosenek, kompozycji muzycznych, muzyki teatralnej. Współzałożyciel zespołu muzyczno-wokalnego SoulCube, a także członek zespołów „Tylko Ty” (skrzypce) oraz Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Katowicach (baryton). Współtwórca spektakli „Teatru Franciszka” (gdzie min. pełni rolę kierownika muzycznego) „Ewangelia według Kobiet” i „Dawid”. Odtwórca głównej roli dramatyczno-wokalnej w musicalu „Jonasz” w katowickim Spodku (2015). Od 4 lat współtworzy „Misterium Męki Pańskiej” w Czerwińsku nad Wisłą.

Anna Wilaszek - absolwentka AWF w Katowicach. Reżyser, choreograf i scenarzysta w prowadzonym przez siebie ewangelizacyjnym Teatrze Kefas. Od trzech lat związana z katowickim Teatrem Franciszka.

Przedstawienie w Ocyplu (fot. Marcin Domański SVD)