Wiadomości

POLSKA

Prace konkursowe
Fot. Renata Hegmit Jarych

Rozstrzygnięto konkurs „Mój szkolny kolega ze Szkoły Beatrix w Indiach”

24 października o godz. 10.45 w Szkole Podstawowej nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Poznaniu odbyła się uroczysta Gala Finałowa Konkursu „Mój szkolny kolega ze Szkoły Beatrix w Indiach”.

W uroczystości wzięli udział laureaci i wyróżnieni wraz z opiekunami oraz 50 uczniów wraz z opiekunami ze szkół w Łomnicy, Chrośnicy i Nowym Tomyślu.

Nie zabrakło przedstawicieli patronów wydarzenia, czyli Arcybiskupa Archidiecezji Poznańskiej, Departamentu Pomocy Humanitarnej KPRM oraz Misjonarzy Werbistów, których reprezentowali: o. Andrzej Danilewicz SVD, prowincjalny sekretarz ds. misji, o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego z Pieniężna i o. Jan Wróblewski SVD, rektor Domu Misyjnego w Chludowie.

Na początku uroczystości goście zostali przywitani na sposób hinduski, czyli każdy z nich otrzymał wieniec z kwiatów, który został im wręczony przez członków Misyjnego Koła Wolontariatu działającego w Szkole Podstawowej nr 3 w Poznaniu. Następnie pani Honorata Dzida, organizatorka konkursu, wprowadziła zebranych w temat i ideę mu przyświecającą. Po niej o mieście Puri w Indiach i Szkole Beatrix, dziele o. Mariana Żelazka, opowiedział o. Andrzeja Danilewicz SVD.

Następnie wszyscy obejrzeli krótki film nagrany przez Antoninę Weber, byłą nauczycielkę poznańskiej szkoły, która w tym roku szkolnym wyjechała na wolontariat do Francji, gdzie posługuje we wspólnocie Arka. Jej praca jest wcieleniem w życie słów o. Mariana: „Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć”.

Po filmie, pięknym uświetnieniem uroczystości był krótki koncert muzyczny w wykonaniu Mateusza Cofty, członka Archidiecezjalnej Komisji Misyjnej, z dziećmi.

Po koncercie laureaci konkursu i osoby wyróżnione otrzymały nagrody i dyplomy, które wręczyła pani Beata Owczarzak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3. Odrębne dyplomy z upominkami wręczył pan Cezariusz Dobrowolski, przedstawiciel Departamentu Pomocy Humanitarnej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nagród było wiele dzięki sponsorom, wśród których znaleźli się: Wydawnictwo św. Wojciecha, Wydawnictwo Verbinum, Wydawnictwo Misyjne Drogi, Wydawnictwo Missio Polonia, Wydawnictwo Media Rodzina, Fundacja Arkadego Fiedlera , Kino Helios w Poznaniu.

Na zakończenie uczestników uroczystości czekał poczęstunek z kuchni hinduskiej, przygotowany specjalnie przez kucharzy z Nepalu oraz różnego rodzaju przysmaki w stylu hinduskim, przygotowane przez nauczycieli naszej szkoły.

Galę finałową prowadziła pani Katarzyna Ostrowska, wicedyrektor szkoły i współorganizatorka konkursu. Uroczystość zarejestrowana została także przez TVP3 Poznań i relacja z niej pojawiła się w czwartkowym Teleskopie (zobacz TUTAJ - informacja rozpoczyna się ok. 13 min. 50 sek. programu).

Konkurs „Mój szkolny kolega ze Szkoły Beatrix w Indiach” cieszył się naprawdę dużym zainteresowaniem. Napłynęło 610 prac z 30 szkół całej Polski, nawet z Pruszcza Gdańskiego czy wsi Krzywaczka w Małopolsce. Celem konkursu było przybliżenie dzieciom postaci o. Mariana Żelazka SVD w przypadającą w tym roku 100. rocznicę Jego urodzin. Konkurs miał być również okazją, by dzieci poznały Indie i problemy, z jakimi borykają się ich hinduscy rówieśnicy, a także zagadnienie odrzucenia rówieśniczego.

icon wave Więcej o Szkole Beatrix w Indiach


Laureaci Konkursu Międzyszkolnego
„Mój szkolny kolega ze Szkoły Beatrix w Indiach”

Kategoria I - klasy I-III

  • Miejsce 1 - Kacper Banaszak (SP im. Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kościelnym)
  • Miejsce 2 - Anastazja Frańska (SP Arka w Nowym Tomyślu)
  • Miejsce 3 - Olga Nowak (SP im. Jana Pawła II w Sycnie)

Kategoria II - klasy IV-VI

  • Miejsce 1 - Weronika Wojciech (SP nr 9 w Lesznie)
  • Miejsce 2 - Aleksander Mytkowski (SP nr 18 im. Zofii Nałkowskiej w Poznaniu)
  • Miejsce 3 - Julia Galik (SP nr 18 im. Zofii Nałkowskiej w Poznaniu)

Kategoria III - klasy VII-VIII

  • Miejsce 1 - Wiktoria Boniak (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Chrustowie)
  • Miejsce 2 - Zuzanna Paradowska (SP nr 3 w Poznaniu)
  • Miejsce 3 - Maciej Kiełpiński (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Chrośnicy)

Pełną listę laureatów i wyróżnionych znależć będzie można wkrótce na stronie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Poznaniu (www.sp3poznan.pl).