Wiadomości

POLSKA

Spotkanie europejskich prowincjałów w Krynicy Morskiej
Fot. Krzysztof Kołodyński SVD

Spotkanie europejskich prowincjałów w Krynicy Morskiej

Po czasie zamknięcia z powodu pandemii koronawirusa mamy obecnie wśród werbistów manifestację spotkań. Chcemy na nowo uczynić życie normalnym, dlatego doceniamy ponownie wartość realnego spotkania.

W tym duchu od 26 września do 1 października spotkali się prowincjałowie z krajów europejskich. Tym razem spotkanie odbyło się w Domu Misyjnym św. Józefa Freinademetza w Krynicy Morskiej. 

Standardowe miejsce w takich spotkaniach zajmują raporty, w których przełożeni dzielą się obecną sytuacją w swoich prowincjach. Wymaga to ogromnej cierpliwości uczestników, zebranych w dwóch grupach językowych (angielski i hiszpański), ale nierzadko padają informacje, które dla innych są inspiracją lub potwierdzeniem obranej drogi.

W Krynicy Morskiej pojawili się prowincjałowie z Rosji, Słowacji, Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Irlandii, Węgier i Polski. Na spotkanie przyjechał także wysłannik Rady Generalnej, o. Anselmo Ribeira SVD, Generalny Sekretarz ds. Misji, o. Stanislaus Lazar SVD oraz misjolog, o. Christian Tauchner SVD z Niemiec. Specjalne wystąpienia mieli również współbracia z Polski, którzy pełnią ważne funkcje w strukturach europejskich. O. Andrzej Danilewicz SVD, jako Sekretarz ds. Misji Polskiej Prowincji, poprowadził ewaluację ostatnich działań werbistów w Europie. O idei wspólnego projektu medialnego mówił natomiast o. Krzysztof Kołodyński SVD, europejski koordynator ds. komunikacji. Z kolei o. Stanislaus Lazar SVD podjął refleksję nad charakterem działalności misyjnej prowadzonej przez werbistów w Europie.

Wiele aktualnych problemów pracy misyjnej na Starym Kontynencie przeanalizował o. Christian Tauchner SVD w wykładzie zatytułowanym „Misja (werbistów) w zsekularyzowanej Europie”. Mówił w nim między innymi o religii w Europie, sekularyzacji, zadaniach misji, a także relacjach między misją a zbawieniem oraz misję i Kościołem. Dokonał ciekawej analizy, która odpowiada na pytanie, dlaczego tak łatwo chrześcijanie tracą swoją tożsamość i wchodzą w proces negowania własnej religii i kultury. 

Krzysztof Kołodyński SVD

krynic postk prow01O. Christian Tauchner SVD prowadzi wykład o misji werbistów w zsekularyzowanej Europie (fot. Krzysztof Kołodyński SVD)

krynic postk prow01Fot. Krzysztof Kołodyński SVD

krynic postk prow01Prowincjałowie w Krynicy Morskiej (fot. Krzysztof Kołodyński SVD)