Wiadomości

POLSKA

Święcenia kapłańskie 2018
Fot. Isaac Kwame Anim-Addo SVD

Święcenia kapłańskie 2018

6 maja 2018 roku w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie odbyła się uroczystość święceń prezbiteratu. Nowymi kapłanami Zgromadzenia Słowa Bożego zostali ojcowie: Marcin Domański SVD, Hubert Łucjanek SVD oraz Teodor Tomasik SVD. Sakramentu święceń udzielił im bp Leszek Leszkiewicz z diecezji tarnowskiej.

W uroczystości wzięli udział rodzice neoprezbiterów, członkowie ich rodzin, współbracia werbiści oraz licznie zgromadzeni goście.

W homilii bp Leszek Leszkiewicz zadał kandydatom do święceć kilka istotnych pytań: czy jesteś szczęśliwy? czy kochasz? Skierował do nich też kilka rad. Mocno podkreślił potrzebę miłości. Mówił, że kapłan, który nie kocha Jezusa, nie kocha Kościoła i nie kocha innych ludzi. Najczęściej zakochuje się w samym sobie – w swoich talentach, zdolnościach, ambicjach. Kapłan, który nie kocha – konkludował biskup – staje się postacią tragiczną i smutną.

Po homilii nastąpiła najważniejsza część uroczystości, czyli konsekracja kandydatów do kapłaństwa. Po dialogu, w którym kandydaci wyrazili chęć przyjęcia święceń prezbiteratu i oddania się na służbę Bogu, Kościołowi oraz ludziom, biskup oraz całe kolegium obecnych prezbiterów dokonali gestu nałożenia rąk na głowy kandydatów. Ten gest oznacza przekazanie władzy kapłańskiej. Następnie biskup odmówił modlitwę konsekracyjną, po której trzej kandydaci stali się już kapłanami.

Nowi kapłani przyodziali kapłańskie szaty, a ich dłonie zostały namaszczone świętym olejem krzyżma. Później mogli, już jako księża, wraz z biskupem po raz pierwszy koncelebrować Mszę Świętą.

Po zakończonej uroczystości nastąpił czas wspólnego świętowania i dziękczynienia Bogu za ten wspaniały dar, którego udzielił trzem młodym werbistom. O. Marcin będzie pełnił swoją kapłańską służbę w Boliwii, o. Teodor w Irlandii, a o. Hubert w Polsce.

Módlmy się, aby neoprezbiterom nigdy nie zabrakło miłości, wiary, siły i innych potrzebnych łask. Módlmy się także o nowe i święte powołania do kapłaństwa oraz do służby misyjnej.

Za: www.seminarium.org.pl

Więcej fotografii z uroczystości święceń kapłańskich