Wiadomości

POLSKA

Wielki Post z werbistami w Kleosinie
Gorzkie Żale u werbistów- 1 marca 2020 (fot. za https://www.facebook.com/misjonarze.svd.werbisci/)

Wielki Post z werbistami w Kleosinie

Wspólnota werbistów z Kleosina przygotowała niezwykłe obchody tegorocznego Wielkiego Postu. W każdą niedzielę, aż do Niedzieli Palmowej włącznie, w Parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus odbywają się „Gorzkie Żale u werbistów”.

W czasie nabożeństwa usłyszeć można kazanie pasyjne, zaś muzyczną oprawę zapewniają chóry i muzycy z Białegostoku i okolic.

Chcieliśmy wprowadzić nowy sposób modlitwy i w jakiś sposób ożywić modlitewnie naszą wspólnotę parafialną. Chodziło też o to, by spróbować wprowadzić obchody Wielkiego Postu na inny, głębszy wymiar - mówi o. Henryk Ślusarczyk SVD, rektor Domu Misyjnego w Kleosinie. - Na razie można powiedzieć, że się udaje, gdyż uczestnictwo w pierwszym nabożeństwie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania.

O. Ślusarczyk nie ukrywa, że inspiracją do zorganizowania „Gorzkich Żali u werbistów” w Kleosinie była podobna inicjatywa, która z powodzeniem odbywa się już od kilku lat w Poznaniu. Podkreśla też, że oprócz wiernych modlących się w kościele, nabożeństwo online oglądało blisko tysiąc osób. Mamy nadzieję, że nasze wydarzenie religijne na trwałe zapisze się w kalendarzu obchodów Wielkiego Postu na naszym terenie. Dopiero rozpoczęliśmy, ale już teraz możemy powiedzieć, że chcemy kontynuować w następnych latach - mówi.

Nabożeństwo przebiega według prostego schematu. Rozpoczyna się wystawieniem Najświętszego Sakramentu, po którym śpiewane są Gorzkie Żale. Śpiew prowadzony jest przez muzyków zaproszonych na daną niedzielę. Następnie można posłuchać kazania pasyjnego, a na zakończenie ma miejsce błogosławieństwo.

Bardzo zależało nam na tym, by od początku do końca „Gorzkie Żale u werbistów” miały charakter modlitwy, a nie koncertu - wyjaśnia o. Ślusarczyk. - Dlatego duży nacisk kładziemy na uczestnictwo wiernych w śpiewie, który jednakże prowadzony jest przez zaproszonych muzyków.

Kaznodziejami w czasie kolejnych niedziel są ojcowie werbiści z Kleosina i Chludowa, a także abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki. W gronie muzyków znaleźli się między innymi Ensemble QuattroVoce, Schola Coelum, Schola Gregoriana Sancti Casimiri czy chór parafialny z Kleosina.

Na „Gorzkie Żale u werbistów” zapraszamy w każdą niedzielę Wielkiego Postu do werbistowskiej Parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, ul. Zambrowska 24. Rozpoczęcie nabożeństwa o godz. 19.15. Online w nabożeństwie można wziąć udział dzięki transmisji na profilu facebookowym Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie DROGA.

W Kleosinie koło Białegostoku werbiści pracują od 1972 roku. Prowadzą stamtąd aktywną animację misyjną i pomagają duszpastersko lokalnemu Kościołowi. Od kilkudziesięciu lat angażują się także w działalność Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie DROGA, którego założycielem i prezesem jest o. Edward Konkol SVD. Od 2002 roku prowadzą Parafię św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

 

kleosin gorzkie zale plakat min

 

Wspólnota Domu Misyjnego św. Kazimierza w Kleosinie

Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kleosinie

Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie DROGA