Wiadomości

POLSKA

Wręczono Nagrody im. o. Mariana Żelazka 2018
Ceremonia wręczenia Nagrody im. o. Mariana Żelazka

Wręczono Nagrody im. o. Mariana Żelazka 2018

Podczas odbywającego się w dniach 6-7 kwietnia na Jasnej Górze XI Czuwania Modlitewnego Rodziny Arnoldowej odbyła się uroczystość wręczenia Nagród im. o. Mariana Żelazka. To już II edycja tego szczególnego wyróżnienia.

W tym roku laureatami Nagrody zostali: Zespół Szkół im. o. Mariana Żelazka w Chludowie oraz Andrzej Krzaczek, świecki animator misyjny z Bytomia. Statuetki wręczył o. Eryk Koppa SVD, Prowincjał Polskiej Prowincji SVD.

Chludowska Szkoła przyjęła imię o. Mariana Żelazka w 2002 roku. Od tego czasu uroczyście obchodzi urodziny swojego Patrona, które przypadają 30 stycznia. Uczniowie przy wielu okazjach poznają fakty z życia ojca trędowatych. Zrealizowali nawet film animowany zatytułowany "Człowiek z żelazka", który w zabawny, ale niezwykle trafny sposób przybliża postać o. Mariana.

Szkoła nie poprzestaje na krzewieniu wiedzy o swoim Patronie, ale stara się uczyć i wychowywać w jego duchu - powiedział w laudacji o. Andrzej Danilewicz SVD, Sekretarz Kapituły Nagrody im. o. Mariana Żelazka i prowincjalny Sekretarz ds. Misji. - We współpracy z werbistami Szkoła z Chludowa nie tylko żywo interesuje się szkołą Beatrix z Puri, którą założył o. Żelazek, ale też organizuje dla niej pomoc materialną. Różne inne działania służą rozbudzaniu wrażliwości misyjnej i kształtowaniu postawy dialogu - powiedział o. Andrzej.

W imieniu szkoły statuetkę Nagrody odebrał Krzysztof Antkowiak, dyrektor Zespołu Szkól im. o. Mariana Żelazka w Chludowie.

Z kolei opisując postać drugiego laureata Nagrody, o. Danilewicz powiedział: Odpowiedzialność za dzieło misyjne Kościoła, to nie tylko głoszenie Ewangelii w dalekich krajach, ale to także praca podejmowana tutaj, w Polsce. Od ponad 25 lat w taką pracę wytrwale i ofiarnie angażuje się pan Andrzej Krzaczek.

Uczestnicy Czuwania zebrani w Sali o. Kordeckiego dowiedzieli się, że Andrzej Krzaczek już w 1991 roku założył Koło misyjne, działające przy werbistowskiej parafii św. Małgorzaty w Bytomiu. Początkowo spotkania przyjaciół misji odbywały się tam co dwa tygodnie, a obecnie raz w miesiącu. W każdy 3 poniedziałek miesiąca Koło organizuje Msze święte w intencji misji, a także wspiera materialne misjonarzy werbistów.

Chcąc zachęcić ludzi do aktywnego przeżywania swojej wiary, Andrzej Krzaczek zakupił i rozdał ponad 200 egzemplarzy Pisma Świętego. Co roku rozprowadza też w swoim środowisku wiele egzemplarzy kalendarza misyjnego "Rok z Misjami" i inne publikacje o tematyce misyjnej. Regularnie brał udział w diecezjalnych spotkaniach Papieskich Dzieł Misyjnych i wspierał organizację różnych wydarzeń o charakterze misyjnym.

Jako członek Świeckiego Dzieła Pomocy Werbistom rozpoczął modlitwę patronalną, w której modlił się za o. Mariana Żelazka - mówił o. Danilewicz. - Po jego śmierci modlitwą objął o. Wojciecha Niścigorskiego SVD, misjonarza z Papui Nowej Gwinei, zaś obecnie modlitwą otacza o. Michała Tomaszewskiego SVD, który pochodzi z werbistowskie parafii w Bytomiu.

Nagroda im. o. Mariana Żelazka została ustanowiona, aby zauważyć i docenić osoby, organizacje lub instytucje, które w wybitny sposób wspierają, albo propagują działalność misjonarzy werbistów i mają poważny wkład w szeroko pojętą animację misyjną prowadzoną przez Polską Prowincę Zgromadzenia Słowa Bożego. Przyznawana jest co 2 lata przez Kapitułę nagrody i wręczana podczas Czuwania Rodziny Arnoldowej na Jasnej Górze. W 2016 roku otrzymali ją: Anna Pietraszek, Zygmunt Cholewa oraz Fundacja Redemptoris Missio i jej prezes Anna Tarajkowska.