Wiadomości

POLSKA

Ludzie po prostu byli spragnieni parafiady
Uczestniczki rywalizacji nordic walking. Z lewej o. Mirosław Piątkowski (fot. Sławomir Bielawowski, za: https://www.facebook.com/parafiadachludowo)

Ludzie po prostu byli spragnieni parafiady

Nareszcie wróciła. Po dwóch pandemicznych latach na boisku parafialnym w Chludowie znów pojawili się uczestnicy i kibice XVI Parafiady Królowej Pokoju w Chludowie. Wydarzenie, mające już sporą historię, wciąż przyciąga nie tylko parafian do sportowej zabawy i rywalizacji.

- Jeszcze wiosną zastanawiałem się, czy już można organizować parafiadę, czy w ogóle po tak długiej przerwie jeszcze ktoś na nią czeka - mówi o. Mirosław Piątkowski SVD, pomysłodawca i wieloletni koordynator imprezy. - Tymczasem oddźwięk był niespodziewanie mocny – ludzie po prostu byli spragnieni parafiady jak sucha ziemia deszczu. I rzeczywiście, na jej finał spadł ulewny deszcz – cieszy się misjonarz, który do Chludowa specjalnie przyjeżdża z Bytomia, gdzie mieszka. I dodaje: – Tak więc zaczęliśmy wspólnie działać i w wersji o kilka dni krótszej i z mniejszą liczbą dyscyplin niż zwykle, 1 lipca wystartowaliśmy. 

Od 18 lat parafiada zawsze zaczyna się tak samo – Mszą świętą w intencji uczestników i kibiców z ich udziałem. Zawsze przewodniczy jej o. Mirosław. Tradycją powoli też staje się sportowy ubiór podczas Eucharystii startujących w niej zawodników, którzy wypracowali już sobie koszulki z nazwiskami i nazwami drużyn.

Po Mszy św. kapłani idą poświęcić parafialne boisko, a prowadzi ich zawodnik niosący krzyż. Po wspólnej modlitwie odbywa się mecz piłki nożnej inaugurujący parafiadę. W tym roku mecz otwarcia rozegrali młodsi piłkarze (do lat 15) - Rybacy Pana i Michały Archanioły z charakterystycznymi skrzydłami na koszulkach.

parafiada2022 01Modlitwa prze meczem piłki nożnej (fot. Sławomir Bielawowski, za: https://www.facebook.com/parafiadachludowo)

Do stałych zasad chludowskiej imprezy należy specjalny porządek wszelkich dyscyplin, które zaczynają się od pozdrowienia „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” i wezwania „Matko Boża Królowo Pokoju, módl się za nami!”. Wezwanie nie jest przypadkowe, ponieważ w kościele parafialnym w ołtarzu głównym stoi figura właśnie tej Matki Bożej. Do pokoju nawiązywało też tegoroczne hasło: „Jesteśmy świadkami pokoju”. Nabrało ono szczególnego znaczenia w kontekście wojny w Ukrainie, z której uchodźcy także mieszkają w Chludowie i uczestniczyli w parafiadzie. Wydarzenie ma też swoje regulaminy i przepisy, z których jeden szczególnie zwraca uwagę i wskazuje na charakter tej sportowej imprezy: zawodnicy za każde wypowiedziane podczas meczu wulgarne słowo, schodzą z boiska na 2 minuty kary. 

W tym roku w wydarzeniu wzięło udział blisko 140 zawodników i zawodniczek w różnym wieku - od przedszkolaków po seniorów. Tradycyjnie najwięcej emocji, nie tylko wśród kibiców, ale także zawodników, budziły rozgrywki w piłkę nożną i siatkówkę rodzinną, które stanowią koronne parafiadowe dyscypliny. Jednak tych było więcej - spragnieni zabawy i rywalizacji ludzie mogli wziąć udział również w wędkowaniu, strzelaniu z wiatrówki, grze w bule, biegach, chodzeniu na kijach i karcianej grze w tysiąca.

Dwuletnia przerwa miała też swoje dobre strony - do parafiady zgłosiło się sporo nowych młodych zawodników i np. rozgrywki w piłkę nożną rozgrywały się w dwóch kategoriach wiekowych - juniorów i seniorów, a biegi nawet w ośmiu, więc dla sprawiedliwości trzeba było dokonać w jednej kategorii podziału na dziewczęta i chłopców. Pojawili się też nowi sędziowie, młodzi, ale bardzo fachowi i z dużą pasją. 

parafiada2022 05Start nordic walkingu i jednej z dyscyplin biegowych (fot. Sławomir Bielawowski, za: https://www.facebook.com/parafiadachludowo)

- Można zauważyć, że parafiada nieustannie się rozwija. W 2005 roku, kiedy zaczynaliśmy, trwała jeden dzień i były 2-3 dyscypliny, a przedostatnia - jubileuszowa XV z 2019 r. - zgromadziła blisko 300 uczestników, którzy walczyli o medale całe dwa tygodnie - wspomina Marek Piechowak z Chludowa, jeden z pierwszych organizatorów imprezy. - Teraz uczestniczą w niej trzy pokolenia chludowian. Do uczestnictwa, jak i organizacji ojcowie zachęcili synów i córki, a dziadkowie wnuków i wnuczki.

- Mamy także profesjonalną pomoc medyczną - dodaje jego żona Elżbieta, która podczas pierwszych parafiad jako pielęgniarka zajmowała się kontuzjowanymi zawodnikami. - Dziś na ławce służb medycznych siedzą strażacy z uprawnieniami ratowników medycznych. W tym roku w większości obstawiali swoją obecnością strażacy z OSP Zielątkowo, a dwa ostatnie dni OSP Chludowo. Na szczęście tych interwencji wiele nie ma. 

- Najważniejsze jest to, że parafiadą żyje cała społeczność związana z parafią, dokłada starań, aby wszyscy bezpiecznie i dobrze się bawili - dodaje Halina Gramsch, sołtys Chludowa. 

- Parafiada jest właśnie tak skomponowana, aby mogli w niej uczestniczyć i współpracować naprawdę wszyscy - potwierdza o. Mirosław. - Mamy przecież dyscypliny, które sobie mogą wybrać zawodnicy w różnym wieku. Kto nie może już biegać, może wędkować, a kogo nuży wędkowanie, może zagrać w tysiąca lub postrzelać z wiatrówki. A kto w ogóle nie lubi rywalizacji, może pomóc w organizacji poprzez sponsoring lub wkład swojej pracy w organizację imprezy m.in. zorganizować piknik parafiadowy. W tym roku zrezygnowaliśmy z wielkiego festynu z koncertami i wręczaniem na nim medali, który przyciągał setki osób.

parafiada2022 04Najmłodsi uczestnicy parafiady (fot. Sławomir Bielawowski, za: https://www.facebook.com/parafiadachludowo)

W ostatnim dniu parafiady biegom oraz rozgrywkom półfinałowym i finałowym w piłkę nożną towarzyszył piknik, przygotowany przez parafian m.in. z kół różańcowych i Gospodyń Wiejskich. Był żurek i grochówka, grillowane kurczaki i spore blachy ciasta.

Główną ideą parafiady jest wsparcie potrzebujących. Kiedyś były to wyjazdy dzieci na kilkudniowe wycieczki, a teraz na placu parafialnym zbierano ofiary na potrzeby afrykańskich dzieci, przebywających w największym na świecie obozie dla uchodźców w Bidibidi w Ugandzie. Pracuje tam werbista, o. Andrzej Dzida SVD, pochodzący z Poznania oraz znana wszystkim w Chludowie s. Francesca Ratajczak SSpS, jeszcze kilka lat temu tutejsza katechetka. 

- Nasza parafiada, a tak nazywa ją wielu, ma jeszcze jeden walor, który warto podkreślić – integruje mieszkańców Chludowa. Nie tylko wspólnie pracują przy organizacji imprezy, poświęcają wolny czas, niektórzy przekładają urlopy, by w niej wziąć udział, zawiązują się nowe znajomości. To wszystko tworzy nową jakość w relacjach międzyludzkich i buduje tożsamość chludowian - uważa Zbigniewa Hącia, radny Gminy Suchy Las, która od wielu lat wspiera finansowo tutejszą inicjatywę. 

- Parafiada była znowu okazją do umocnienia więzów wspólnoty chludowskiej w zabawie, organizacji i ofiarności, do doskonalenia naszej sprawności w tej najważniejszej dyscyplinie życia, jaką jest miłość bliźniego. Jak zwykle społeczność chludowska zdobyła złoty medal. To radość i przyjemność współpracować z takimi ludźmi - konkluduje o. Mirosław Piątkowski SVD. - Odkrywamy ciągle nowe talenty w grze, zabawie i organizacji, a „stare” zdobywają więcej szlifów. Myślę, że znowu wielu z nas odczuło bliskość w działaniu i opiekę naszej patronki, Królowej Pokoju. Tak wyposażeni, już po zakończeniu parafiady, możemy zawierzać Matce i Bogu inne nasze przestrzenie życia, te szczególnie trudne – zdrowie, pracę, rodziny, relacje z bliskimi i naszą modlitwę o jedność w ojczyźnie i pokój na świecie.

Anna Kot

parafiada2022 02Rozgrywki siatkówki (fot. Sławomir Bielawowski, za: https://www.facebook.com/parafiadachludowo

Więcej fotografii i wyniki wszystkich konkurencji XVI Parafiady Królowej Pokojuglobe element95px ver1

 


Lodonga, 14 lipca 2022 r.

Drodzy Mieszkańcy Chludowa,
Drogi Księże Proboszczu i Ojcze Mirku,

Bardzo się cieszę, z kolejnej Waszej pięknej inicjatywy misyjnej wsparcia wyposażenia domu pastoralno-edukacyjnego na terenie obozu dla uchodźców z Sudanu Płd. w Ugandzie. Niesamowite, iż na terenie obozu Bidibidi, w strefie Swinga został już wybudowany kościół pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi oraz centrum dla dzieci i młodzieży. Dzięki otwartości Waszych serc i wsparciu w wysokości 3000 zł, będzie on mógł być odpowiednio doposażony między innymi w krzesła i stoły. Dzieci, co prawda, mają szkoły podstawowe w pobliżu, ale są one przepełnione i w jednej klasie jest tych uczniów 300, a nie 30 jak w Polsce. Po szkole nie ma nawet szans na przygotowanie się do kolejnego dnia. Nie ma świetlicy, a miejscowe chatki zbudowane z gliny i słabej jakości słomy przepuszczają ostre słońce, a w czasie pory deszczowej przeciekają. W jednej takiej chatce jest też wiele dzieci, tak że odrobienie lekcji jest prawie niemożliwie.

Dzięki Waszemu wsparciu, dzieci i młodzież będą mogły znaleźć swoje miejsce w nowym centrum. Jest też tam scenka, gdzie będą mogli prezentować przedstawienia i tańce oraz wiele talentów, które czasami były ukrywane. Łączymy się z Wami wiedząc, jak dla Was ważne są śpiew, tańce i dzielenie się talentami i radością z innymi. Cieszę się, że po raz kolejny udało się zorganizować parafiadę! Mam nadzieję, że w przyszłości powstaną tu boiska i też pewnego dnia będziemy mieli parafiadęJ. Jesteśmy wdzięczni o. Mirkowi, że podtrzymuje tę wspaniałą inicjatywę w Chludowie. Bardzo bliska nam osoba naszego przyjaciela o. Mariana Żelazka werbisty, patrona Waszej szkoły, łączy nas w pewien sposób i dziś. Wielkim echem wybrzmiewa z Chludowa i Waszej szkoły, współpraca z Redemptoris Missio w zakresie pomocy dla trędowatych w Indii. Przecież najlepsza przyjaciółka o. Mariana, dr Wanda Błeńska pomagała trędowatym przez ponad 40 lat w Ugandzie. Dzisiaj Wy, drodzy Chludowiacy, pomagacie Ugandzie i uchodźcom, którzy czasami są traktowani jak „trędowaci”. 

Jestem szczęśliwy, że mogłem z Wami spędzić trochę czasu w Chludowie, w czasie nowicjatu, odwiedzając Waszą szkołę czy w czasie święta młodych, czy właśnie parafiady. Razem ze mną jest też o. Wojciech Pawłowski, który opiekuje się młodymi. Wraz z s. Francescą, Lucyną Ratajczak, SSpS zajmujemy się dziećmi zrzeszonymi w Papieskich Dziełach Misyjnych. Mamy już 1500 dzieci oficjalnie zarejestrowanych w 30 kaplicach misyjnych. One wraz s. Francescą gorąco Was pozdrawiają, łącząc się w modlitwie różańcowej. Odmawiając misyjny różaniec, modlimy się również za Polskę i pokój na Ukrainie.

Serdecznie Was pozdrawiamy z gorącej Ugandy. Szczególnie Was pozdrawia s. Francesca, która tyle lat była z Wami w szkole i w kościele w Chludowie, a także o. Wojtek i ja niżej podpisany.

W modlitwie i w miłości Słowa Bożego,

o. Andrzej Dzida SVD

parafiada2022 02Rywalizacja w wędkowaniu (fot. Sławomir Bielawowski, za: https://www.facebook.com/parafiadachludowo