Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Polish missionaries
O. Michał Tomaszewski SVD na łodzi w drodze do stacji misyjnej - kard z filmu

Dokument o polskich misjonarzach w Papui Nowej Gwinei

W dniach 3-18 listopada odbył się w Chicago 30. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. W czasie projekcji festiwalowych pokazany został dokument o polskich werbistach i siostrach SSpS z Papui Nowej Gwinei.

Dokument "Polscy misjonarze" ("The Polish Missionaries"), w reżyserii Simona Targeta, pokazany został publiczności festiwalowej 9 listopada o godz. 19.00 w Gallery Theatre w Chicago.

75-minutowy dokument pokazuje codzienne zmagania polskich misjonarzy i misjonarek w Papui Nowej Gwinei: duszpasterstwo w odległych wioskach, pracę w klinikach i ośrodkach zdrowia, zaangażowanie przy budowie szpitali czy szkół. Opowiada także historię o. Piotra Waśko SVD, postrzelonego przez bandytów w Sepiku w 2015 roku. Część zdjęć i wywiadów z o. Piotrem kręcona była w jego rodzinnej miejscowości na Podkarpaciu. Poznajemy także historię dziewczyny oskarżonej o czary, która została uratowana przed torturami i śmiercią przez lokalnego kapłana i polską zakonnicę.

Przygotowanie filmu zajęło mi dwa lata i wymagało wielu podróży do Papui, która - na szczęście - oddalona jest od Sydney tylko o 3 godziny lotu – mówi Simon Target, australijski reżyser i producent dokumentu. - Nie udałoby się to bez pomocy i opieki werbistów na miejscu, którzy gwarantowali mi bezpieczny przejazd w mniej bezpieczne regiony kraju.

W filmie występują ojcowie: Michał Tomaszewski SVD, Jan Czuba SVD, Józef Maciołek SVD, Kazimierz Niezgoda SVD, Ryszard Wajda SVD, Krzysztof Niezgoda MSF oraz siostry zakonne ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego: Izabela Głowacka SSpS, Dawida Strojek SSpS i Dorota Piechota SSpS. W niektórych epizodach pojawiają się także: br. Wiktor Kanarski SVD, br. dr Jerzy Kuźma SVD, o. Walenty Gryk SVD, bp Dariusz Kałuża MSF, o. Robert Ablewicz MSF i o. Damian Szumski MSF.

Dzięki pomocy o. Józefa Maciołka SVD, prowincjała werbistowskiej Prowincji Papui Nowej Gwinei, udało nam się zebrać imiona i nazwiska wszystkich polskich misjonarzy i misjonarek pracujących na Papui od roku 1910 do dziś – mówi Simon Target. - Pojawiająca się na końcu filmu lista 900 osób – kapłanów, braci zakonnych, sióstr zakonnych i misjonarzy świeckich – jest naprawdę imponująca.

Dokument "Polscy misjonarze" zmienia spojrzenie na religię i wiarę. Historie misjonarzy pokazują, że misje nie polegają na nawracaniu pogan, udzielaniu setek chrztów czy wręczaniu ludziom Biblii. Chodzi o to, że ludzie rzeczywiście żyjący Bogiem, potrafią zmieniać życie tych, do których zostali posłani. Robią to, choć ich codzienność jest niejednokrotnie przeniknięta samotnością i niebezpieczeństwem.

W kategorii filmów dokumentalnych i krótkometrażowych obraz znalazł się również w gronie 8 finalistów Ann Arbor Polish Film Festival, który odbył się w dniach 7-11 listopada w Ann Arbor niedaleko Detroit w USA. W ramach tego festiwalu pokazany został publiczności festiwalowej 10 listopada w Michigan Theater w Ann Arbor pod aternatywnym tytułem "Ostatni misjonarze" ("The Last Missionaries").

Simon Target urodził się w Wielkiej Brytanii w 1962 roku. Jest znanym filmowcem i dokumentalistą. Z żoną, lekarzem Beatą Zatorską, dzielą życie między Sydney w Australii i Karpnikami w Kotlinie Jeleniogórskiej. Razem wydali dwie, nieprzetłumaczone dotąd na język polski, bestsellerowe książki: “Rose Petal Jam” oraz “Sugared Orange”. Dla telewizji australiskiej Simon przygotował kilka znanych dokumentów, m. in. “King’s School”, “Flight for Life”, “The Academy”, czy “Rough Justice”. Jego ostatni dokument o życiu Polaków i Żydów zatytułowany "A Town Called Brzostek" zdobył wiele nagród filmowych i był wyświetlany w telewizjach i na festiwalach filmowych w 17 krajach.

Więcej informacji:
www.annarborpolishfilmfestival.com
www.pffamerica.org