Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Musical o św. Józefie Freinademetzu już w 13 językach
Fot. za www.stadtgottes.de

Musical o św. Józefie Freinademetzu już w 13 językach

29 stycznia obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Józefa Freinademetza SVD, pierwszego werbistowskiego misjonarza, apostoła Południowego Szantungu w Chinach. 2 lata temu powstał w Hongkongu musical jemu poświęcony: „Joseph Freinademetz - pierwszy święty, który służył w Hongkongu”.

Przedstawienie zostało później zarejestrowane jako film i prezentowane na festiwalach w kilku krajach na świecie. Między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szwajcarii oraz na XXXIV Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Polsce (KSF Niepokalana 2019), gdzie zdobył II nagrodę. W ten sposób sztuka przygotowana przez zwykłą parafię w Hongkongu - i wystawiona tylko tam - stała się znana na całym świecie.

Nikt nie spodziewałby się, że spektakl przygotowany w normalnej parafii zwróciłby uwagę za granicą - mówi Danny Shiu, producent wykonawczy i były szef Freinademetz Mandarin Group. - Dla nas jest to znak, że wszystko jest możliwe pod przewodnictwem Boga.

Dotychczas film przygotowano w 13 wersjach językowych, w tym w najważniejszych językach europejskich (angielski, niemiecki, włoski, hiszpański, portugalski, francuski). Na początku tego roku powstała wersja filmu z wietnamskimi napisami, co dało możliwość dotarcia z przesłaniem św. Józefa Freinademetza do kolejnych milionów ludzi. Wszystkie wersje językowe dostępne są na oficjalnym kanale Youtube. (zob. https://www.youtube.com/channel/UCSAaIa6lRWIq77UEyGMm82w)

Musical powstał w 2018 roku z okazji 15. rocznicy kanonizacji i zbliżającej się 140. rocznicy przybycia do Chin. Przygotowany został przez świeckich z werbistowskiej Parafii św. Elżbiety z Hongkongu.

Zob. profil na Facebooku

Więcej o musicalu