Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Nowy Generał werbistów
O. Anselmo Ricardo Ribeiro SVD, Przełożony Generalny werbistów (fot. SVD Generalate Media Department)

Nowy Generał werbistów

4 lipca, podczas odbywającej się w Nemi XIX Kapituły Generalnej werbistów, wybrano nowego Przełożonego Generalnego Zgromadzenia. Został nim pochodzący z Brazylii o. Anselmo Ricardo Ribeiro SVD. Wraz ze swoją Radą będzie kierował Zgromadzeniem podczas kadencji 2024-2030. Jest 13. Generałem Zgromadzenia i pierwszym pochodzącym z Ameryki Południowej. 

O. Ribeiro urodził się w 1974 roku w Rio de Jaineiro. Do Zgromadzenia Słowa Bożego wstąpił w 1998 roku. Rok później złożył pierwsze śluby zakonne i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne, które przerwał, by odbyć kilkuletnią praktykę misyjną w Meksyku. W 2004 roku złożył wieczyste śluby zakonne. Święcenia kapłańskie otrzymał w 2005 roku. Trzy lata później, w 2008 roku, został rektorem werbistowskiej wspólnoty w Juiz de Fora, którą kierował do 2011 roku. Równocześnie został członkiem Rady Prowincjalnej werbistowskiej Prowincji Brazylii Północnej i pełnił tę funkcję w latach 2008-2010. W 2011 roku został wybrany prowincjałem tejże prowincji i był nim do 2016 roku. W międzyczasie był także członkiem rady kierującej działalnością werbistowskich prowincji w obu Amerykach. Angażował się w działalność medialną werbistów oraz współpracował ze Wspólnotą São Miguel, która zajmuje się prowadzeniem rekolekcji dla świeckich. W 2018 roku, podczas XVIII Kapituły Generalnej, został wybrany do Rady Generalnej Zgromadzenia Słowa Bożego. 

5 i 6 lipca odbędą się wybory członków Rady Generalnej, która wraz z Generałem będzie kierować działalnością Zgromadzenia. W jej skład wchodzi wicegenerał, admonitor oraz 4 radców. W Zgromadzeniu istnieje niepisany zwyczaj, że każdy z członków Rady Generalnej pochodzi z innego kraju, co podkreśla międzynarodowość werbistów.

ribeiro anselmo02O. Anselmo Ribeiro SVD z prowincjałem Polskiej Prowincji SVD, o. Sylwestrem Grabowskim SVD

ribeiro anselmo02Nemi, 4 lipca 2025. O. Anselmo Ribeiro SVD podczas ceremonii wprowadzenia w urząd Generała SVD (fot. SVD Generalate Media Department)

ribeiro anselmo02Nemi, 4 lipca 2025. Ustępujący i nowy Generał Zgromadzenia podczas ceremonii wprowadzenia w urząd Generała SVD (fot. SVD Generalate Media Department)