Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Werbiści mianowani kardynałami

6 września 2024 roku papież Franciszek ogłosił nazwiska 21 nowych kardynałów. Konsystorz, na którym otrzymają insygnia tej godności, odbędzie się 8 grudnia w Watykanie. Wśród nominatów znaleźli się dwaj werbiści.

Abp Tarcisius Isao Kikuchi SVD
metropolita Tokio, Japonia

abp kikuchi 850pxAbp Tarcisius Isao Kikuchi SVD (fot. tokyo.catholic.jp/)

Urodził się 1 listopada 1958 r. w Miyako, na terenie prefektury Iwate w diecezji Sendai. Do Zgromadzenia Słowa Bożego wstąpił w 1979 roku. Śluby wieczyste złożył w 1985 roku. Rok później przyjął święcenia kapłańskie, po nich pracował jako misjonarz w Ghanie. 

W 1993 r. powrócił do Japonii i został wychowawcą w zakonnym postulacie. W 1994 r. został radcą Prowincji Japońskiej Zgromadzenia, a od 1999 r. był przełożonym tamtejszej Prowincji.

W 2004 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji Niigata. Sakry udzielił mu 20 września 2004 r. abp Peter Takeo Okada, ówczesny metropolita Tokio. 25 października 2017 r. papież Franciszek mianował bp. Kikuchi arcybiskupem metropolitą Tokio (więcej). Ingres odbył się 16 grudnia tegoż roku.

Od 2022 r. abp Kikuchi jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Japonii, a od 2023 roku przewodniczącym Caritas Internationalis. (więcej)

 

Abp Ladislav Nemet SVD
metropolita Belgradu, Serbia 

abp kikuchi 850pxAbp Ladislav Nemet SVD (fot. kc.org.rs)

Na świat przyszedł 7 września 1956 r. w północnej Serbii, będącej częścią ówczesnej Jugosławii. Jego rodzina miała węgierskie pochodzenie. Szkołę podstawową ukończył w Odžaci, gimnazjum w Suboticy. 

Arcybiskup związany jest z Prowincją Polską werbistów i często przyjeżdża do naszej ojczyzny. Do kapłaństwa przygotowywał się w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie.

– Pamiętam ten moment. Pod koniec sierpnia 1977 r., gdy o. Ljudevit Suhajda SVD z Nowego Sadu przywiózł do Pieniężna swojego siostrzeńca, Ladislava Nemeta – wspominał o. Waldemar Wesoły SVD, ówczesny wykładowca w Pieniężnie. – Młody Vlado miał długie włosy, pogodne oczy i łatwość nawiązywania kontaktu z ludźmi. Od samego początku mówił po polsku. Z biegiem czasu coraz lepiej.

Wieczyste śluby zakonne Ladislav złożył 8 września 1982 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 1 maja 1983 r. w kościele parafialnym w rodzinnej Odžaci. Szafarzem święceń był bp Matija Zvekanović, ordynariusz diecezji Subotica.

O. Nemet był trzy lata misjonarzem na Filipinach.  Następnie podjął studia doktoranckie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, które zakończył obroną pracy na temat inkulturacji na Filipinach po Soborze Watykańskim. Wykładał teologię w Polsce, Austrii i Chorwacji. Był współpracownikiem Stałej Misji Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Wiedniu. 

W 2004 r. został przełożonym Prowincji Węgierskiej werbistów, a dwa lata później sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Węgier.

23 kwietnia 2008 r. Benedykt XVI mianował o. Nemeta biskupem diecezji Zrenjanin w Serbii. Sakrę biskupią przyjął 5 lipca 2008 r. z rąk prymasa Węgier, kard. Pétera Erdő. 

Od 2016 r. abp Ladislav Nemet SVD stoi na czele Międzynarodowej Konferencji Biskupiej św. Cyryla i Metodego, obejmującej hierarchów z Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii, a od 25 września 2021 r. jest jednym z dwóch wiceprzewodniczących Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE).

5 listopada 2022 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą belgradzkim przez papieża Franciszka. (więcej)

Warto zaznaczyć, że w swej dotychczasowej 150-letniej historii Zgromadzenie Słowa Bożego miało tylko jednego kardynała. Był nim kard. Thomas Tien Ken-sin SVD (1890-1967), arcybiskup Pekinu, a po wydaleniu z Chin administrator apostolski Tajpej na Tajwanie. Tegoroczną nominację można zatem również odczytać jako swego rodzaju uznanie dla niestrudzonej pracy misyjnej werbistów na wszystkich kontynentach. Wydarzenie to w niezwykły sposób wpisuje się w obchody Roku Jubileuszowego przed 150. rocznicą założenia Zgromadzenia Słowa Bożego.

nemet kikuchi02

nemet kikuchi02
Abp Ladislav Nemet SVD i abp Tarcisius Isao Kikuchi SVD podczas synodu w Rzymie (fot. za https://www.facebook.com/bpisao)