13 maja, podczas 22. Zebrania Ogólnego Caritas Internationalis, wybrano nowego przewodniczącego, który będzie kierował organizacją przez następne 4 lata. Został nim pochodzący z Japonii abp Tarcisio Isao Kikuchi SVD, werbista.
Abp Kikuchi jest ordynariuszem Archidiecezji Tokio, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Japonii i Sekretarzem Generalnym Konferencji Episkopatów Azji (FABC). Z Caritas związany jest od 1995 roku, kiedy rozpoczął pracę jako misjonarz-wolontariusz w obozie dla uchodźców w Bukavu w ówczesnym Zairze (obecnie Demokratyczna Republika Konga). Na przestrzeni lat zajmował w strukturach organizacji różne stanowiska. W latach 1999-2004 był dyrektorem wykonawczym japońskiego oddziału Caritas i członkiem Komitetu Wykonawczego Caritas Internationalis. Od roku 2007 do 2022 był przewodniczącym japońskiego oddziału Caritas, będąc jednocześnie przewodniczącym Caritas Azja (2011-1019).
- Caritas musi działać na pierwszej linii, by przyjmować, towarzyszyć, służyć i bronić najuboższych i najbardziej bezbronnych - powiedział ab Kikuchi po wyborze na przewodniczącego Caritas Internationalis. - Ta misja musi być prowadzona przez wszystkich członków organizacji, a ja chciałbym być tym, który - wraz z Sekretarzem Generalnym - poprowadzi ją do wypełnienia tej ważnej misji Kościoła.
Abp Tarcisio Isao Kikuchi SVD (jap. タルチシオ菊地功 - Taruchishio Kikuchi Isao) urodził się 1 listopada 1958 roku w Miyako, na terenie prefektury Iwate w diecezji Sendai w Japonii. Do Zgromadzenia Słowa Bożego wstąpił w 1979 roku. Śluby wieczyste złożył w 1985 roku, a w rok później przyjął święcenia kapłańskie. Przez 8 lat pracował jako misjonarz w Ghanie. W 1993 roku wrócił do Japonii i wykłądowcą w werbistowskim postulacie. Rok później wybrano go do Rady Prowincjalnej Prowincji Japońskiej SVD, a w 1999 roku został Prowincjałem. W 2004 roku został mianowany biskupem Diecezji Niigata w Japonii, a 25 października 2017 roku objął funkcję arcybiskupa metropolity Tokio.
Caritas Internationalis zrzesza 162 katolickie organizacje humanitarne. Ma swoje przedstawicielstwa w 200 krajach na całym świecie
CZYTAJ: Wywiad z abp Kikuchi dla Radia Watykańskiego (w języku angielskim)