W Beninie otwarto 4 nowe studnie głębinowe wybudowane dzięki wsparciu dobrodziejów z Polski w ramach werbistowskiej akcji „Woda dla Afryki“. Studnie otwarto w wioskach Dabou, Sonaholou, Kadolassi i N’djakada w centralnym Beninie. Otrzymały nazwy bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Andrzeja Apostoła, św. Stanisława Kostki i św. Tomasza Apostoła.
Studnia bł. ks. Jerzego Popiełuszki powstała w wiosce Dabou, która jest stacją boczną Parafii św. Trójcy w Parakou. Została oddana do użytku 2 czerwca 2024 roku. Ceremonii jej poświęcenia przewodniczył o. Irénée Bafana SVD, proboszcz parafii. Obok powstała także kapliczka poświęcona bł. ks. Jerzemu. Studnia ma całkowitą głębokość 100 m, a jej wydajność wynosi 20 m3 na godzinę. Jej budowa została sfinansowana przez wiernych z Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bierzgłowie w diecezji toruńskiej, jako wotum wdzięczności za wybudowanie kościoła pod wezwaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Łubiance.
Wioska Dabou leży 18 km na północny-wschód od Parakou. Ludność żyje tu z rolnictwa. Dotychczas ludzie czerpali wodę z wielkich kałuż, które pojawiają się po deszczu, albo z innych zbiorników, gdzie zazwyczaj bydło chodzi do wodopoju. Ta woda jednak była bardzo złej jakości. W końcu doczekali się studni, z której mogą czerpać czystą wodę.
Studnia bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Dabou (fot. Irenee Bafana SVD)
Studnia św. Stanisława Kostki powstała we wsi Kadolassi, która znajduje się 3 km od werbistowskiej Parafii Niepokalanego Poczęcia w Badjoudé, niedaleko granicy z Togo. Głębokość odwiertu wynosi 100 metrów, a wydajność 1,8 m3 wody na godzinę. Studnia została poświęcona 14 czerwca 2024 roku przez proboszcza tutejszej parafii, o. Marsela Arjon SVD. Jej budowę sfinansowała pani Bożena Krakowian-Szumera z Olsztyna z dziećmi: Łukaszem, Magdaleną, Jakubem i Maciejem.
W wiosce Kadolassi mieszka ok. 500 osób. Co prawda znajduje się tutaj stara studnia, ale woda z niej jest bardzo brudna i praktycznie nie nadaje się do picia. Woda ze strumienia, przepływającego nieopodal, także jest brudna i jej picie nie jest wskazane. Na szczęście teraz mieszkańcy mają już dostęp do czystej i świeżej wody.
O. Marsel Arjon SVD z mieszkańcami wioski Kadolassi przy studni św. Stanisława Kostki (fot. Marsel Arjon SVD)
Studnia św. Tomasza Apostoła została wybudowana w miejscowości N’djakada. W 2023 roku otwarto już tutaj studnię św. Jana Pawła II (więcej), ale ponieważ wioska jest bardzo rozległa, szybko stało się jasne, że jedna studnia nie wystarczy, by sprostać potrzebom wszystkich mieszkańców. Dlatego dzięki wsparciu ofiarodawcy z Polski, który pragnie zachować anonimowość, wybudowano kolejną studnię. Tym razem wodę znaleziono na głębokości prawie 100 m, a całkowita wydajność studni wynosi 3,6 m3 na godzinę.
16 czerwca 2024 studnię poświęcił o. Anastase Nduwayezu SVD, proboszcz werbistowskiej parafii w Sonaholou.
Wioska N’djakada jednej z 44 miejscowości należących do werbistowskiej Parafii św. Józefa w Sonaholou. Mieszka tutaj pond 2000 ludzi pochodzących głównie z plemienia Kabiye. Podobnie jak w innych miejscowościach tego regionu ludność zajmuje się uprawą roślin i hodowlą zwierząt oraz przetwórstwem, produkując na niewielką skalę masło shea, gari (granulowana mączka przygotowywana z bulw manioku), musztardę itp.
Kilka lat temu w N’djakada wykopano prostą studnię z pompą ręczną. Jednak pod koniec pory suchej studnia wysychała, przez co kobiety i dziewczyny zmuszone były iść po wodę do prawie wyschniętego strumienia oddalonego od wioski o około 2 km. Czynność ta zabierała im bardzo dużo czasu, a sama woda pozostawiała bardzo wiele do życzenia. Sytuację mocno zmieniła studnia św. Jana Pawła II, poświęcona 16 października 2023 roku. Jednak szybko okazało się, że na tak dużą wioskę jedna studnia nie wystarczy. Dlatego postanowiono wybudować drugą studnię.
O. Anastase Nduwayezu SVD przy studni św. Tomasza Apostoła w N’djakada (fot. Anastase Nduwayezu SVD)
Studnia św. Andrzeja Apostoła została wybudowana w wiosce Sonaholou, położonej w gminie Ouaké w środkowym Beninie, tuż przy granicy z Togo. Została poświęcona i otwarta 17 czerwca 2024 roku. Odwiert ma głębokość 100 metrów, a jego wydajność wynosi 4,5 m3 na godzinę. Studnia została wybudowana dzięki ofiarności ks. Andrzeja Wiktora, proboszcza Parafii św. Jana Chrzciciela w Pyzówce niedaleko Nowego Targu.
Wioska Sonaholou liczy 1000 mieszkańców należących głównie do plemienia Lokpa. Ludzie zajmują się tutaj uprawą roślin i hodowlą zwierząt. Dodatkowym źródłem dochodu jest przetwórstwo, w tym produkcja masła karite, gari i musztardy. Zajmują się tym kobiety i młode dziewczęta.
Mieszkańcy wioski Sonaholou przy studni św. Andrzeja Apostoła (fot. Anastase Nduwayezu SVD)
Woda znajduje się w centrum zainteresowania wszystkich społeczności na całym świecie. W regionach, w których dostęp do wody pitnej jest ograniczony, a takim jest środkowy i północny Benin, każda inicjatywa mająca na celu poprawę sytuacji jest błogosławieństwem. Dlatego budowa studni głębinowych ma głęboki i trwały wpływ na jakość życia lokalnych społeczności.
Ofiary na wiercenie studni, takie jak te dokonywane przez darczyńców z Polski, nie tylko umożliwiają ludziom i zwierzętom dostęp do czystej wody pitnej, ale także przynoszą nadzieję, promują zdrowie, wspierają rolnictwo, wzmacniają społeczności. Warto również pamiętać, że w wielu kulturach afrykańskich za przynoszenie wody do zagród i domostw odpowiadają kobiety, które wraz ze swymi córkami muszą przynosić wodę z bardzo nieraz oddalonych źródeł, rzek i potoków. Dlatego studnia, zlokalizowana w bezpośredniej bliskości wioski sprawia, że dziewczynki mają zwyczajnie możliwość i czas uczęszczania do szkoły.
Akcja „Woda dla Afryki“ prowadzona jest przez Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie. W czasie jej trwania, wraz z wybudowanymi ostatnio studniami, dotychczas udało się sfinansować budowę 45 studni głębinowych w Togo, Beninie i Czadzie.
Akcja została włączona w projekt „150 studni na 150-lecie SVD“, który jest jedną z inicjatyw polskich werbistów z okazji Roku Jubileuszowego przed 150. rocznicą założenia zgromadzenia.
Włącz się w akcję “Woda dla Afryki”,
aby wspomóc małe społeczności lokalne
w budowie studni głębinowych