Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Wybrano pełny skład Rady Generalnej

5 i 6 lipca, podczas odbywającej się w Nemi XIX Kapituły Generalnej werbistów, wybrano nowy skład Rady Generalnej na kadencję 2024-2030. Jednym z radców został ponownie o. Eryk Koppa SVD, były prowincjał Polskiej Prowincji SVD oraz radca generalny w latach 2018-2024.

W nowej 7-osobowej Radzie Generalnej znaleźli się werbiści pochodzący z Brazylii, Filipin, Indii, Indonezji, Niemiec, Polski i Zambii.

Nowy Generał werbistów

4 lipca, podczas odbywającej się w Nemi XIX Kapituły Generalnej werbistów, wybrano nowego Przełożonego Generalnego Zgromadzenia. Został nim pochodzący z Brazylii o. Anselmo Ricardo Ribeiro SVD. Wraz ze swoją Radą będzie kierował Zgromadzeniem podczas kadencji 2024-2030. Jest 13. Generałem Zgromadzenia i pierwszym pochodzącym z Ameryki Południowej. 

XIX Kapituła Generalna na półmetku

Od 16 czerwca do 14 lipca w werbistowskim w Nemi, niedaleko od Rzymu odbywa się XIX Kapituła Generalna Misjonarzy Werbistów. Jej główne hasło brzmi: „Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi: Kreatywni misjonarze w zranionym świecie”. 

Pierwsze dwa tygodnie ubiegły na wzajemnym poznaniu się, i pracy w różnych grupach nad aktualną problematyką zgromadzenia. Raporty ze swojej działalności złożyli główni odpowiedzialni za działalność zgromadzenia. 

Uczestnicy XIX Kapituły Generalnej spotkali się z papieżem

Piątek, 28 czerwca 2024 roku, nie był zwykłym dniem XIX Kapituły Generalnej werbistów. W tym dniu uczestnicy zostali bowiem zaproszeni do Watykanu, gdzie odbyło się spotkanie z papieżem. W swym przemówieniu Franciszek wezwał werbistów, by jako misjonarze byli nosicielami pokoju i prorokami nadziei dla każdej kultury, w której pracują.

- Kościół, który „wychodzi naprzód” jest otwarty na innych. Jest gościnną i obejmującą wspólnotą, w której żyje Pan i działa Duch Święty - mówił papież Franciszek. - Zawsze bądźcie otwarci i wkładajcie w to całe swoje serce!

XIX Kapituła Generalna werbistów

Od 16 czerwca w Nemi niedaleko Rzymu trwa XIX Kapituła Generalna Zgromadzenia Słowa Bożego. Przebiega pod hasłem „Niech świeci wasze światło przed ludźmi" (Mt 5,16). Wierni i twórczy uczniowie w zranionym świecie”. W obradach biorą udział 153 osoby, w tym 120 werbistów z prawem głosu. Polską Prowincję reprezentują: o. Sylwester Grabowski SVD (prowincjał), o. Dariusz Pielak SVD i o. Henryk Ślusarczyk SVD.

Otwarto Studnię św. Mateusza w Czadzie

3 maja 2024 roku odbyło się poświęcenie studni głębinowej w wiosce Guelkou w Czadzie, która została wybudowana dzięki inicjatywie młodzieży z Koźmina Wielkopolskiego. Nadano jej imię św. Mateusza.

Uroczystość zgromadziła nie tylko wspólnotę katolików, ale i całą społeczność z władzami wioski na czele. Poświęcenia studni dokonał o. Thierry Balonda SVD, przełożony werbistowkiej misji w Czadzie i proboszcz Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Doyou w diecezji Moundou.

Generał werbistów mianowany arcybiskupem w Ende

25 maja 2024 roku papież Franciszek mianował o. Paulusa Budi Kledena SVD, przełożonego generalnego Zgromadzenia Słowa Bożego, arcybiskupem metropolitą archidiecezji Ende na wyspie Flores w Indonezji. Będzie on 45. werbistą wyniesionym do godności biskupiej i 12. arcybiskupem. O. Kleden SVD obejmie zarząd archidiecezją Ende po zmarłym w listopadzie 2023 roku abp. Vincentiusie Sensi Potokota.

Stolica Apostolska wyraziła zgodę, by konsekracja biskupia odbyła się dopiero po zakończeniu XIX Kapituły Generalnej werbistów, której o. Kleden będzie przewodniczył. 

Wizyta polskich werbistów w Indiach

W związku z zakończeniem pomocniczego procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD, jaki toczył się w Polsce, grupa czterech werbistów udała się do Indii, aby zgodnie z prawem dostarczyć zebraną dokumentację. Formalnie proces prowadzi ordynariusz archidiecezji Cuttak-Bhubaneswar, abp John Barwa SVD, dlatego właśnie do niego trafił cały zgromadzony materiał. 

Delegacji polskich werbistów zaangażowanych w proces przewodniczył wicepostulator, o. Henryk Kałuża SVD. Towarzyszył im Krzysztof Antkowiak, dyrektor Zespołu Szkół im. o. Mariana Żelazka w Chludowie koło Poznania.