Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Obchody 102. rocznicy urodzin o. Żelazka w Puri
Sanjukta Kumari Mahapatra, nauczycielka w Szkole Beatrix (fot. SVD Puri)

Obchody 102. rocznicy urodzin o. Żelazka w Puri

30 stycznia w Szkole Beatrix w Puri z wielką nostalgią obchodzono 102. rocznicę urodzin Sługi Bożego Ojca Mariana Żelazka SVD, zmarłego w 2006 roku założyciela Szkoły Beatrix, Karunalaya Leprosy Care Center oraz Ishopanthi Ashram.

Ceremonie rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej odprawionej w Ashramie. Przewodniczył jej o. Baptist D'Souza SVD, dyrektor Ishopanthi Ashram i Karunalaya Leprosy Care Center. Dziękowano Bogu za błogosławieństwa otrzymane przez ojca Mariana za pośrednictwem instytucji założonych przez niego w Puri.

Zasadnicza część uroczystości rozpoczęła się o godz. 9.30 w auli Szkoły Beatrix. Zapalono lampę, po czym zaproszeniu goście złożyli hołd o. Żelazkowi. Następnie do zgromadzonych przemówił prof. Nilakantha Pati, (Rt.), Wicekanclerz Uniwersytetu Jagannath w Puri. Mówił o potrzebie promocji braterstwa w dzisiejszym podzielonym społeczeństwie Indii. Po nim pani Sanjukta Kumari Mahapatra, nauczycielka w Szkole Beatrix, opowiedziała o ogromnym wkładzie w promocję międzyludzkiego braterstwa, jaki o. Marian wniósł poprzez zainicjowanie w Puri spotkań międzyreligijnych.

Gośćmi honorowymi uroczystości byli także adwokat Satyabrath Rath oraz Purnachandra Das, z przełożony hinduistycznego klasztoru Giriraj.

W kolejnej części ceremonii o. Baprist D'Souza SVD odczytał kilka fragmentów Biblii mówiących o miłości i tolerancji budujących braterstwo między ludźmi. Następnie dzieci ze Szkoły Beatrix zaśpiewały kilka emocjonalnych piosenek o swoim „Bapa Marian”. Piosenka „Pheri Aso Bapa” (Wróć do nas, Ojcze) wycisnęła łzy z oczu wielu obecnych.

Uroczystość zakończyła się przy figurze o. Mariana oddaniem tradycyjnego hołdu kwiatowego przez dostojników, nauczycieli i dzieci.

Baptist D’ Souza SVD
Puri, Indie
Tłum.z angielskiego

For. SVD. Puri