Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

W Beninie poświęcono kolejną studnię głębinową
O. Anastase Nduwayezu SVD z mieszkańcami wioski N’Djakada przy studni

W Beninie poświęcono kolejną studnię głębinową

16 października 2023 roku, w 45. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, w wiosce N’Djakada w Beninie, odbyła się ceremonia poświęcenia studni nazwanej imieniem papieża Polaka. Jej budowa została sfinansowana dzięki ofiarom dobrodziejów z Polski, którzy włączyli się w akcję “Woda dla Afryki”, prowadzoną przez Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie.

Studnię poświęcił o. Anastase Nduwayezu SVD, werbista pochodzący z Rwandy, proboszcz Parafii św. Józefa w Sonaholou, na terenie której leży wioska N’Djakada.

- Radość ludzi była tak ogromna, że trudno ją opisać w słowach - pisze o. Marian Schwark SVD, misjonarz w Togo, który od lat koordynuje budowę studni głębinowych w tym regionie Afryki. - Teraz jeszcze gorętsze modły będą zanoszone do Boga za pośrednictwem św. Jana Pawła II, którego pamięć w tej części Afryki jest bardzo żywa.

Prace nad studnią rozpoczęły się od poszukiwań odpowiedniego miejsca, które rokowałoby na dobre źródło podziemne. Najodpowiedniejsze miejsce zostało znalezione praktycznie naprzeciwko budującego się kościoła. Wodę znaleziono na głębokości 40 m, a wydajność studni wynosi 4,5m3 na godzinę.

Mieszkańcy wioski N’Djakada od wielu lat cierpieli na brak czystej wody do picia. Kilka lat temu w wiosce wykopano studnię. Jednak w marcu, pod koniec pory suchej, studnia wysychała, przez co kobiety i dziewczyny zmuszone były iść po wodę do prawie wyschniętego strumienia o nazwie Pouda Ui, który oddalony jest od wioski o około 2 km. Czynność ta zabierała im bardzo dużo czasu, a sama woda pozostawiała bardzo wiele do życzenia.

studnia jp2 benin11Studnia św. Jana Pawła II w N’Djakada (fot. Anastase Nduwayezu SVD)

- Na początku 2023 roku Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie powiadomił mnie, że w ramach akcji “Woda dla Afryki” znaleźli się darczyńcy, którzy gotowi są złożyć ofiarę na studnię, pod warunkiem, że zostanie ona nazwana imieniem świętego Jana Pawła II - dodaje o. Schwark. - Gdy powiedziałem o tym mieszkańcom N’Djakada, zareagowali na tę wiadomość z ogromnym entuzjazmem. Napisali do mnie: “Serdecznie dziękujemy darczyńcom, za pośrednictwem Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie, którzy pomimo nieznajomości naszego kraju i naszej wioski, zaufali misjonarzowi Zgromadzenia Słowa Bożego, aby umożliwić nam dostęp do wody pitnej w naszej wiosce. Z radością postanowiliśmy uczynić św. Jana Pawła II patronem naszej wspólnoty w czasie, gdy wysiłkiem naszej wspólnoty, rozpoczęliśmy budowę dużego kościoła z zamiarem przekształcenia go w kościół parafialny. Chociaż brakuje nam funduszy, jesteśmy przekonani, że za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II Bóg przyniesie nam pomoc, żebyśmy mogli kontynuować budowę naszego kościoła.” 

Ze studni św. Jana Pawła II będą korzystać wszyscy mieszkańcy wioski, niezależnie od pory roku. Dzięki niej kobiety będą mogły lepiej zająć się domem i rodziną oraz znaleźć czas na odpoczynek. Z kolei dziewczęta będą mogły cieszyć się dzieciństwem i chodzić do szkoły, co w konsekwencji odmieni ich życie na lepsze i pomoże z nadzieją patrzeć w przyszłość.

studnia jp2 benin11Mieszkańcy wioski N’Djakada przy studni św. Jana Pawła II (fot. Anastase Nduwayezu SVD)

globe element95px ver1Więcej fotografii

Parafia św. Józefa w Sonaholou położona jest w gminie Ouaké-Północny Zachód, w departamencie Donga w Beninie. Graniczy z gminami Copargo (na północy), Bassila (na południu) i Djougou (na wschodzie), zaś na zachodzie graniczy z Republiką Togo. Ludność parafii liczy 74 tys. mieszkańców, w tym ponad 37 tys. to kobiety. W większości należą do grupy etnicznej Lokpa. Żyją głównie z rolnictwa i hodowli. Kobiety zajmują się przetwórstwem produktów rolnych. 75% kobiet nie umie ani czytać ani pisać. Młode dziewczyny uczą się tkactwa tradycyjnego, a młodzi chłopcy idą na naukę mechaniki samochodowej i innych zawodów.

Do parafii w Sonaholou należą do 44 wioski. Jedną z nich jest N’Djakada, gdzie mieszka ponad 2 tys. ludzi. Znajduje się tutaj mała kaplica, obok której wierni budują kościół. Jego budowa postępuje powoli, bo wierni wznoszą go tylko z własnych składek. Już w niedługim czasie stanie się samodzielną parafią.

woda dla afryki logho800px

Włącz się w akcję “Woda dla Afryki”

aby wspomóc małe społeczności lokalne
w budowie studni głębinowych