Wiadomości

POLSKA

Akcja św. Krzysztofa 2024 - spotkanie kierowców w Pieniężnie

21 lipca w kościele Misyjnego Seminarium Duchownego w Pieniężnie odbyło się tradycyjne spotkanie kierowców i ich rodzin, włączających się w tegoroczną jubileuszową Akcję św. Krzysztofa. Gościem specjalnym wydarzenia był o. Marek Pogorzelski SVD, były misjonarz w Togo. On też przewodniczył liturgii Mszy św. Po niej na parkingach wokół klasztoru poświęcono pojazdy, a następnie udostępniono do zwiedzania część wystawy odnowionego Muzeum Misyjno-Etnograficznego. Odbyło się także spotkanie z misjonarzami w Togo: o. Markiem Pogorzelskim SVD i o. Mirosławem Wołodko SVD.

Doroczne spotkanie misjonarzy i misjonarek

W Domu Misyjnym św. Wojciecha w Pieniężnie zakończył się trwający od 11 lipca 2024 r. doroczny zjazd misjonarzy werbistów przebywających na urlopach w Polsce. Tradycyjnie przyjechały także siostry misjonarki Służebnice Ducha Świętego (SSpS). W sumie w wydarzeniu wzięło udział ponad 70 osób, które posługują w 26 krajach na wszystkich kontynentach.  

Gościem specjalnym spotkania był o. Leszek Gęsiak SJ – rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, który wygłosił wykład „Kościół w Polsce w obecnej sytuacji społeczno-politycznej”. 

Werbistowska Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kleosinie

Werbiści prowadzą Parafię św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kleosinie od 2002 roku, czyli od początku jej istnienia.  Na dzień 31 grudnia 2023 roku parafia w Kleosinie liczyła 4564 parafian. Wielokulturowy team parafialny składa się obecnie z czterech kapłanów i jednego brata zakonnego. Są to: o. Franciszek Martyna SVD (proboszcz), o. Ceme Owa Poa Mario Fransisco SVD (Indonezja), o. Roger Edewou SVD (Togo), o. Henryk Piotrowski SVD i br. Marian Sadłowski SVD.

Zapraszamy do werbistowskiego ośrodka wczasowo-rekolekcyjnego w Krynicy Morskiej

1 maja 2024 r. w werbistowskim ośrodku wczasowo-rekolekcyjnym „Bursztyn” w Krynicy Morskiej oddano do użytku nową jadalnię-stołówkę dla gości. Celem rozbudowy jest chęć przyjęcia jeszcze większej liczby gości i stworzenia im lepszych, nowoczesnych warunków odpoczynku.

Nad stołówką budowane są jeszcze cztery przestronne pokoje z balkonami i wspaniałym widokiem na Zalew Wiślany. Pokoje połączone są klatką schodową z jadalnią i pokrywają się z dawnym wejściem do budynku.

Jubileusz 25-lecia beatyfikacji werbistów męczenników w Winowie i Opolu

Diecezja Opolska, we współpracy z Polską Prowincją Zgromadzenia Słowa Bożego, uczciła pamięć błogosławionego o. Alojzego Ligudy SVD w dwóch odrębnych uroczystościach parafialnych. 9 czerwca 2024 r. uroczystości odbyły się w Winowie, miejscu urodzenia o. Ligudy. Z kolei  16 czerwca 2024 roku, z inicjatywy księdza proboszcza, dra Waldemara Klingera, podobne uroczystości odbyły się w parafii katedralnej w Opolu, gdzie o. Liguda został ochrzczony, przyjął sakramenty Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania oraz gdzie odprawił swoją Mszę św. prymicyjną.

Werbistowska Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Górnej Grupie

Początek obecnej parafii rzymskokatolickiej w Górnej Grupie sięga roku 1923, kiedy przybyli tutaj werbiści. Przez pierwsze lata wszystkie obrzędy religijne odbywały się w klasztorze, początkowo w kaplicy domowej, a następnie utworzono kaplicę w spichrzu. Z dniem 1 stycznia 1934 roku dotychczasową placówkę duszpasterską podniesiono do rangi samodzielnej parafii. Pierwszym proboszczem został kapłan diecezjalny ks. Bernard Burdyn, który natychmiast przystąpił do budowy kościoła. 18 lipca 1937 roku bp Stanisław Okoniewski konsekrował kościół powierzając go opiece św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Obchody 25-lecia beatyfikacji męczenników w Pieniężnie

12 czerwca 2024 roku był dniem szczególnym dla wszystkich werbistów, szczególnie w Polskij Prowincji. Nie tylko obchodziliśmy w nim doroczne liturgicznie wspomnienie naszych współbraci, męczenników II wojny światowej, ale także przeżywaliśmy 25-lecie ich beatyfikacji przez papieża Jana Pawła II.  W związku z tym została przygotowana wystawa przedstawiająca ich sylwetki, życie i działalność w Zgromadzeniu Słowa Bożego, którą zakończyła śmierć męczeńska. Wystawę można obejrzeć w kościele seminaryjnym w Pieniężnie do końca września 2024 roku.

Młodzież z Chludowa na Lednicy 

1 czerwca 2024 roku odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Lednica 2000. Pomysłodawcą jest dominikanin, o. Jan Góra OP. Był to już dwudziesty ósmy raz, kiedy młodzież z całej Polski zjechała się na Pola Lednickie. W tamtą sobotę nie mogło też zabraknąć tam młodzieży werbistowskiej z Chludowa, którą skupia przy swojej parafii pochodzący z Indonezji o. Heribertus Wea SVD.

Młodzież z Chludowa była urzeczona klimatem Lednicy. Ojciec Heribertus myśli, że wyjazd na to spotkanie wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń organizowanych przez parafię w Chludowie