Wiadomości

POLSKA

Werbistowska wystawa w Nowym Targu
O. Piotr Artur Sokołowski SVD oprowadza po wystawie (fot. archiwum I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu)

Werbistowska wystawa w Nowym Targu

Z okazji jubileuszowego X Nowotarskiego Dnia Misyjnego, który odbył się dnia 18 października 2023 roku w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu, jego uczestnicy mogli obejrzeć wystawę “Madonny świata”, przygotowaną przez Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie. Po ekspozycji oprowadzał gości o. dr Piotr Artur Sokołowski SVD, który opowiadał o roli Maryi Matki Zbawiciela w dziele misyjnym. Werbistowska wystawa tematyczna gościła na Nowotarskim Dniu Misyjnym już po raz trzeci.

Wydarzenie to jest organizowane przez I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu już od 2013 r. Inicjatorem był ks. Ryszard Kilanowicz, ówczesny katecheta w I LO, wraz z p. Wojciechem Grzybkiem, katechetą i opiekunem szkolnego wolontariatu.

18 października do Miejskiego Centrum Kultury wraz nauczycielami i wychowawcami licznie przybyli uczniowie ze szkół podstawowych i średnich z miasta i gminy Nowy Targ. Podczas inauguracji, na sali widowiskowej zasiedli zaproszeni goście, a wśród nich: ks. Tadeusz Dziedzic-Dyrektor, Wydziału Misyjnego Archidiecezji Krakowskiej, s. Teresa Łukasz ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego, siostry Klawerianki.

Na początku spotkania głos zabrała Marta Sokołowska, dyrektor I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Nawiązała w swojej wypowiedzi do idei działalności misyjnej Kościoła oraz historii Nowotarskich Dni Misyjnych. Następnie na scenie pojawili się twórcy i organizatorzy spotkań misyjnych dla dzieci i młodzieży: ks. Ryszard Kilanowicz, Wojciech Grzybek, Maria Kopeć, s. Bożena Najbar. Są to osoby wspierające tę wspaniałą inicjatywę u jej początków.

dzmis nowytarg2023 01Organizatorzy Nowotarskiego Dnia Misyjnego

Następnie rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, który nosił tytuł: „Dla mnie misje to…”. Poziom prac był bardzo wysoki, najlepsze zostały nagrodzone.

W dalszej części uroczystości zaproszeni misjonarze opowiadali o pracy misyjnej w Argentynie, Boliwii, na Filipinach, w Tanzanii. Można było usłyszeć o Helenie Kmieć, zamordowanej w Boliwii wolontariuszce misyjnej, której proces beatyfikacyjny ma się rozpocząć wkrótce oraz o prześladowaniu chrześcijan w różnych krajach na świecie. Uczniowie mogli ponadto wziąć udział w warsztatach misyjnych, nauce śpiewania w języku suahili, odwiedzić Misyjne Muzeum przygotowane przez Siostry Klawerianki, a także zwiedzić wystawę „Madonny świata”.

Podczas jej prezentacji o. Piotr wskazywał, że kult maryjny w odległych krajach świata, wynikający, albo z objawień Matki Bożej (np. Guadalupe, Kibeho, La Vang, Akita), albo z wysiłków inkulturacyjnych duszpasterzy (np. Szeszang czy Oruro) umacnia w ludziach różnych kultur zrozumienie prawdy o tym, że Chrystus jest jedynym zbawicielem człowieka i świata oraz pobudza w nich zapał misyjny.

o. Piotr Artur Sokołowski SVD

dzmis nowytarg2023 01O. Piotr Artur Sokołowski SVD oprowadza po wystawie (fot. archiwum I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu)