Wiadomości

POLSKA

Werbistowska Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kleosinie

Werbiści prowadzą Parafię św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kleosinie od 2002 roku, czyli od początku jej istnienia.  Na dzień 31 grudnia 2023 roku parafia w Kleosinie liczyła 4564 parafian. Wielokulturowy team parafialny składa się obecnie z czterech kapłanów i jednego brata zakonnego. Są to: o. Franciszek Martyna SVD (proboszcz), o. Ceme Owa Poa Mario Fransisco SVD (Indonezja), o. Roger Edewou SVD (Togo), o. Henryk Piotrowski SVD i br. Marian Sadłowski SVD.

Zapraszamy do werbistowskiego ośrodka wczasowo-rekolekcyjnego w Krynicy Morskiej

1 maja 2024 r. w werbistowskim ośrodku wczasowo-rekolekcyjnym „Bursztyn” w Krynicy Morskiej oddano do użytku nową jadalnię-stołówkę dla gości. Celem rozbudowy jest chęć przyjęcia jeszcze większej liczby gości i stworzenia im lepszych, nowoczesnych warunków odpoczynku.

Nad stołówką budowane są jeszcze cztery przestronne pokoje z balkonami i wspaniałym widokiem na Zalew Wiślany. Pokoje połączone są klatką schodową z jadalnią i pokrywają się z dawnym wejściem do budynku.

Jubileusz 25-lecia beatyfikacji werbistów męczenników w Winowie i Opolu

Diecezja Opolska, we współpracy z Polską Prowincją Zgromadzenia Słowa Bożego, uczciła pamięć błogosławionego o. Alojzego Ligudy SVD w dwóch odrębnych uroczystościach parafialnych. 9 czerwca 2024 r. uroczystości odbyły się w Winowie, miejscu urodzenia o. Ligudy. Z kolei  16 czerwca 2024 roku, z inicjatywy księdza proboszcza, dra Waldemara Klingera, podobne uroczystości odbyły się w parafii katedralnej w Opolu, gdzie o. Liguda został ochrzczony, przyjął sakramenty Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania oraz gdzie odprawił swoją Mszę św. prymicyjną.

Werbistowska Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Górnej Grupie

Początek obecnej parafii rzymskokatolickiej w Górnej Grupie sięga roku 1923, kiedy przybyli tutaj werbiści. Przez pierwsze lata wszystkie obrzędy religijne odbywały się w klasztorze, początkowo w kaplicy domowej, a następnie utworzono kaplicę w spichrzu. Z dniem 1 stycznia 1934 roku dotychczasową placówkę duszpasterską podniesiono do rangi samodzielnej parafii. Pierwszym proboszczem został kapłan diecezjalny ks. Bernard Burdyn, który natychmiast przystąpił do budowy kościoła. 18 lipca 1937 roku bp Stanisław Okoniewski konsekrował kościół powierzając go opiece św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Obchody 25-lecia beatyfikacji męczenników w Pieniężnie

12 czerwca 2024 roku był dniem szczególnym dla wszystkich werbistów, szczególnie w Polskij Prowincji. Nie tylko obchodziliśmy w nim doroczne liturgicznie wspomnienie naszych współbraci, męczenników II wojny światowej, ale także przeżywaliśmy 25-lecie ich beatyfikacji przez papieża Jana Pawła II.  W związku z tym została przygotowana wystawa przedstawiająca ich sylwetki, życie i działalność w Zgromadzeniu Słowa Bożego, którą zakończyła śmierć męczeńska. Wystawę można obejrzeć w kościele seminaryjnym w Pieniężnie do końca września 2024 roku.

Młodzież z Chludowa na Lednicy 

1 czerwca 2024 roku odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Lednica 2000. Pomysłodawcą jest dominikanin, o. Jan Góra OP. Był to już dwudziesty ósmy raz, kiedy młodzież z całej Polski zjechała się na Pola Lednickie. W tamtą sobotę nie mogło też zabraknąć tam młodzieży werbistowskiej z Chludowa, którą skupia przy swojej parafii pochodzący z Indonezji o. Heribertus Wea SVD.

Młodzież z Chludowa była urzeczona klimatem Lednicy. Ojciec Heribertus myśli, że wyjazd na to spotkanie wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń organizowanych przez parafię w Chludowie

25-lecie beatyfikacji werbistów męczenników 

8 czerwca 2024 r., na pięć dni przed 25. rocznicą beatyfikacji werbistów męczenników, odbyły się w Chludowie koło Poznania centralne obchody upamiętniające tamto wydarzenie. 13 czerwca 1999 roku w Warszawie papież Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy 108 polskich męczenników II wojny światowej, a wśród nich czterech członków Zgromadzenia Słowa Bożego: ojców Ludwika Mzyka, Stanisława Kubistę i Alojzego Ligudę oraz brata Grzegorza Frąckowiaka.

Małe „ojczyzny” męczenników

Mija 25 lat od beatyfikacji 108 polskich męczenników II wojny światowej, której dokonał 13 czerwca 1999 r. Jan Paweł II. To okazja, by pokazać, w jaki sposób parafie w różnych częściach Polski kultywują pamięć o męczennikach-werbistach. Odwiedziliśmy 4 parafie, z których pochodzą błogosławieni: Parafię św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, Parafię Trójcy Przenajświętszej w Katowicach-Kostuchnie, Parafię Ducha Świętego w Winowie oraz Parafię św. Jakuba Apostoła Większego w Cerekwicy Starej.