Wiadomości

POLSKA

Afrykańskie batiki w Kluczborku
Fragment wystawy (fot. Muzeum im Jana Dzierżona w Kluczborku)

Afrykańskie batiki w Kluczborku

Od 20 maja 2020 roku w Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku można obejrzeć wystawę zatytułowaną „Radość życia na afrykańskich batikach”. Pochodzi ona ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego z Pieniężna.

Główną ideą tej kolorowej i egzotycznej wystawy jest ukazanie bogactwa kultury ludów Afryki. Na ekspozycji zaprezentowane zostały przede wszystkim batiki, przedstawiające codzienne zajęcia mieszkańców, tańce oraz grę na instrumentach muzycznych.

Batik to technika malarska polegająca na nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie niezamaskowane miejsca. Wzory na tkaninie uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem z użyciem pędzli, patyczków, szpatułek lub tjantingu, czyli specjalnego przyrządu do malowania na tkaninach. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania powtarzany jest wielokrotnie. Charakterystyczna dla krajów Afryki tkanina batikowa nie tylko ozdabia domostwa, ale także jest wykorzystywana przy produkcji kobiecych strojów. 

W kluczborskim muzeum afrykańską radość życia ukazano nie tylko na batiku. Na wystawie można również zobaczyć obrazy olejne, rzeźby, instrumenty muzyczne i etniczną biżuterię. Zgromadzone eksponaty pochodzą z Ghany, Togo, Tanzanii, Nigerii, Kenii, Kongo, Gwinei, Tunezji i Madagaskaru.

Wystawę w Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku można oglądać do 31 sierpnia 2020 r. Serdecznie zapraszamy!

Fot. za Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku

logo nowe blue50pxWięcej fotografii