Wiadomości

POLSKA

Akcja św. Krzysztofa 2022 - spotkanie kierowców i poświęcenie pojazdów
O. Marek Ostrycharz SVD podczas poświęcenia samochdów w Pieniężnie (fot. Mateusz Włosiński)

Akcja św. Krzysztofa 2022 - spotkanie kierowców i poświęcenie pojazdów

24 lipca w Pieniężnie odbyło się tradycyjne spotkanie kierowców i ich rodzin w ramach tegorocznej Werbistowskiej Akcji Pomocy Kierowców na Rzecz Misyjnych Środków Transportu, zwanej popularnie Akcją św. Krzysztofa.

Centralnym punktem spotkania była Eucharystia odprawiona w seminaryjnym kościele. Jej głównym celebransem i gościem całego spotkania był o. Marek Ostrycharz SVD, misjonarz pracujący na Kubie.

Przed Eucharystią zebrani wspólnie odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji kierowców i ich bliskich. W tej samej intencji modlono się także w czasie Mszy świętej, polecając Bogu również tragicznie zmarłych w wypadkach na naszych drogach.

W homilii o. Marek podkreślił, że Jezus w czasie swojej działalności chodził po wioskach i miastach głosząc Dobrą Nowinę. W dzisiejszym rozumieniu przemieszczał się z miejsca na miejsce, by jego nauka dotarła do jak największej liczby ludzi. Tak samo działali święci werbiści – o. Arnold Janssen i o. Józef Freinademetz. Ten pierwszy bardzo często korzystał z pociągów i dostępnych wtedy środków komunikacji, by rozszerzać ideę misyjną. Ten drugi, jako apostoł Południowego Szantungu, przemierzał najczęściej na piechotę wioski, do których docierał z Ewangelią.

- W dzisiejszych czasach tak samo działają misjonarze, którzy na wszystkich kontynentach korzystają ze współczesnych środków transportu, by docierać z Ewangelią do wspólnot im powierzonych – mówił o. Marek.

akcja kierowcow2022 01Logo tegorocznej Akcji św. Krzysztofa zostało przyniesione w procesji z darami (fot. Mateusz Włosiński)

W czasie procesji z darami, oprócz chleba i wina, przyniesiono do ołtarza logo tegoreocznej Akcji, obrazy Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej przeznaczone dla misyjnych parafii, a także paramenty liturgiczne, które zostaną wysłane do diecezji Wewak w Papui Nowej Gwinei. Część z nich zabierze ze sobą na Kubę o. Marek. Ważnym elementem procesji były też 3 zapalone znicze, które symbolizowały zmarłych na naszych drogach w ostatnim roku, ale też zmarłych kierowców i członków ich rodzin oraz zmarłych dobrodziejów misji.

Po Mszy świętej na parkingu klasztornym poświęcono pojazdy, a potem w muzealnej kawiarence odbyło się spotkanie z o. Markiem, który przybliżył swoją pracę i odpowiadał na liczne pytania zebranych. Była to także okazja do spotkania ze sobą stałych bywalców lipcowej uroczystości w Pieniężnie, którzy z powodu ograniczeń pandemicznych nie wiedzieli się od dwóch lat.

W uroczystości w Pieniężnie wzięli udział o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego i główny organizator Akcji św. Krzysztofa, o. Andrzej Danilewicz SVD, prowincjalny Sekretarz ds. Misji, o. Mariusz Góryjowski SVD, dyrektor Centrum Animacji Misyjnej w Pieniężnie oraz współbracia werbiści z Pieniężna.

Podobne uroczystości poświęcenia pojazdów, połączone z modlitwą za kierowców, odbyły się także między innymi w werbistowskich Domach Misyjnych w Krynicy Morskiej i Kleosinie oraz w Centrum Rekolekcyjno-Formacyjnym w Ocyplu.

Werbistowska Akcja św. Krzysztofa organizowana jest już po raz 28. Od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Dzięki niej możliwy był zakup, dofinansowanie lub remont setek pojazdów dla misjonarzy i misjonarek na całym świecie.

XXVIII Werbistowska Akcja Pomocy Kierowców na Rzecz Misyjnych Środków trwa przez cały rok. W tym roku ofiary dobrodziejów przekazane zostaną między innymi na dofinansowanie zakupu pojazdów Indii, Togo, Papui Nowej Gwinei. Już udało się sfinansować zakup rowerów i motocykli dla katechistów w dwóch werbistowskich parafiach na północy Togo (czytaj TUTAJ). (adm)

globe element95px ver1Więcej fotografii

akcja kierowcow2022 01Spotkanie misyjne z o. Markiem Ostrycharzem SVD, misjonarzem na Kubiei (fot. Mateusz Włosiński)