Wiadomości

POLSKA

Misyjny Festiwal Kolęd 2025
Chór afrykański podczas Misyjnego Festiwalu Kolęd 2025 (fot. Andrzej Danilewicz SVD)

Misyjny Festiwal Kolęd 2025

Już po raz piąty w kościele werbistów p.w. św. Jadwigi Śląskiej na warszawskim Żeraniu odbył się Misyjny Festiwal Kolęd. Tegoroczna edycja wypadła 12 stycznia i nosiła tytuł „Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami”. 

Do hasła festiwalu nawiązał o. Andrzej Danilewicz SVD, sekretarz do spraw misji. We Mszy świętej poprzedzającej koncert mówił, że kolędy i bogate tradycje bożonarodzeniowe wyraźnie pokazują jak wcielone Słowo Boże rozgościło się w różnych kulturach całego świata. W jakimś stopniu przyczyniło się do tego także misyjne zgromadzenie werbistów, które w tym roku obchodzi jubileusz 150-lecia swego powstania. 

Festiwal rozpoczął się od opowieści o tym, jak Boże Narodzenie było obchodzone w domu macierzystym zgromadzenia w Steylu, za czasów założyciela św. Arnolda Janssena. Następnie o. Eric Hounake SVD, twórca festiwalu, zapowiadał poszczególne grupy. 

Najpierw zaprezentowała się wspólnota wietnamska, która aktywnie udziela się przy żerańskiej parafii, odkąd przejęli ją werbiści. Regularnie z duszpasterstwa korzysta ok. 400 osób gromadzących się na niedzielne Eucharystie. Kolejno wystąpiły: chór osób dorosłych i chór młodzieży. Zaśpiewały tradycyjne kolędy z Wietnamu, a także wietnamskie aranżacje znanych przebojów związanych z Bożym Narodzeniem. Wcześniej furorę zrobiły wietnamskie dzieci w strojach ludowych, niosące dary ofiarne w czasie Mszy świętej.

mfk2025 danil01Chór wspólnoty wietnamskiej (fot. Andrzej Danilewicz SVD)

Następnej wystąpiło trio sióstr misyjnego Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego, które przyjechały z pobliskiego Sulejówka. Ich żywiołowe „Feliz Navidad” w języku hiszpańskim i angielskim mocno rozgrzało zebranych w kościele w ten zimowy wieczór. 

W innym klimacie zaprezentowała się schola dziecięca „Aniołki św. Jadwigi Śląskiej”, która działa przy parafii od 2018 roku. Subtelne głosy i treści podkreślały bardziej refleksyjny wymiar Bożego Narodzenia. 

Następnie przy żłobku żerańskiego kościoła ustawił się chór sióstr ze zgromadzenia Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza, popularnie zwanych obliczankami. Przy akompaniamencie gitary i tamburynu zaśpiewały autorskie kolędy i te dobrze znane. Warto dodać, że w chórze wystąpiły: była i aktualna przełożona generalna zgromadzenia. 

Zupełnie inny klimat zapanował w kościele, gdy zaczął śpiewać chór afrykański. Stanowią go członkowie wspólnoty, która od 2018 roku gromadzi się na niedzielne Msze święte o 15:00. Do wspólnoty afrykańskiej należą przede wszystkim studenci z takich krajów jak Rwanda, Senegal, Togo, Angola, Madagaskar czy Gabon. Duszpasterstwo prowadzą ojcowie Eryk Hounake, werbista i Benoit Asameti, kombonianin, obaj pochodzący z Togo.

mfk2025 danil01Siostry SSpS (fot. Andrzej Danilewicz SVD)

Solowy występ zaprezentował Andrej Luhin z Białorusi. W swojej twórczości podejmuje tematy dotyczące problemów, z którymi boryka się jego ojczyzna, a na które patrzy z punktu widzenia chrześcijanina.

Ostatnim zespołem, jaki stanął na stopniach prezbiterium kościoła św. Jadwigi Śląskiej, był miejscowy chór parafialny „Magnificat”, któremu patronuje św. Arnold Jansen. Dobór znanych kolęd sprawił, że wszyscy obecni włączyli się w śpiewanie. 

Akordem kończącym Misyjny Festiwal Kolęd było wspólne odśpiewanie przez wszystkie zespoły starofrancuskiej kolędy „Les anges dans nos campagnes” (Nad Betlejem w ciemną noc). Jej melodyjność przyczyniła się do rozkwitu kolęd. Refren „Gloria” zaczęto odtąd stosować w pieśniach bożonarodzeniowych.

Wszyscy, którzy wytrwali do końca, zostali zaproszeni na gorącą zupę i sajgonki, ponoć „lepsze niż te na mieście”, przygotowane przez wspólnotę wietnamską. Każdy mógł też otrzymać styczniowy numer miesięcznika werbistów „Misjonarz”, który m.in. przybliża postać św. Arnolda Janssena, wspominanego w liturgii 15 stycznia. 

mfk2025 plakat