Wiadomości

POLSKA

Muzyka z katedry w Sucre w katedrze poznańskiej
Fot. Franciszek Bąk SVD

Muzyka z katedry w Sucre w katedrze poznańskiej

11 października w katedrze poznańskiej znów zabrzmiała muzyka z Ameryki Łacińskiej. I podobnie jak rok temu była to muzyka odkryta i badana przez o. prof. Piotra Nawrota SVD, wybitnego znawcę muzyki baroku misyjnego.

Tegoroczny koncert nosił tytuł „Muzyka ku czci Bogarodzicy Dziewicy z katedry Virgen de Guadalupe w La Plata”. Jak mówił w katedrze ks. dr hab. Paweł Wygralak, dziekan Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu, organizator koncertu, jego tematyka doskonale wpisuje się w czas przeżywany w diecezji poznańskiej, w której trwa nawiedzenie Jasnogórskiej ikony. Zwrócił też uwagę, że zaprezentowane w ten piątkowy wieczór utwory są po raz pierwszy wykonywane nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Jest to premiera nowych odkryć o. prof. Piotra Nawrota.

Sam bohater koncertu, misjonarz werbista rodem z Franowa przypomniał, że uniwersytet poznański już od kilku lat organizuje serie spotkań, podczas których może on podzielić się swoimi odkryciami i badaniami. A jest czym, ponieważ o. prof. Piotr Nawrot jest pierwszym Europejczykiem, który niespełna 30 lat temu trzymał w rękach bezcenne manuskrypty muzyki z XVI-XVIII wieku przechowywane przez Indian Chiquitos i Moxos. Rok temu w katedrze koncert był poświęcony muzyce właśnie tych Indian z byłych redukcji jezuickich. W tym roku o. Nawrot nie przygotował muzyki z misji, choć – jak mówił – jej archiwa są przebogate, lecz opracował muzykę hiszpańską wykonywaną w Ameryce Południowej w wieku XVII i XVIII w katedrze w Sucre (w XVII i XVIII w. nazywała się La Plata) w Boliwii. O. Piotr Nawrot znalazł w tamtejszym archiwum potężną kolekcję muzyki, pochodzącej z kilku kościołów, ale przede wszystkim z katedry. Dzieł muzycznych powstałych tylko w XVIII w. jest tam prawie 2 tys. tytułów. A wśród nich wielka kolekcja utworów ku czci Najświętszej Maryi Panny, która to kolekcja należy do jednych z największych i najcenniejszych zbiorów muzyki dawnej w całej Ameryce.

Jak rok temu, opracowane przez o. prof. Piotra Nawrota utwory, będące zaledwie częścią repertuaru ku czci Bogurodzicy z katedry w La Plata, zapomnianego na ponad 200 lat, wykonał Chór Kameralny Dysonans pod dyrekcją prof. Magdaleny Wdowickiej Mackiewicz i Edyty Muchowieckiej.

Anna Kot
Za: chludowo.werbisci.pl

O. Prof. Piotr Nawrot SVD podczas koncertu w katedrze poznańskiej (fot. Franciszek Bąk SVD)

globe element95px ver1

Więcej fotografii z koncertu