5 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyła się pielgrzymka dziękczynna polskich werbistów i przyjaciół dzieła misyjnego. Zorganizowana została z okazji 100. rocznicy przybycia werbistów do Polski oraz 20. rocznicy beatyfikacji werbistow-męczenników II wojny światowej.
W pielgrzymce wzięło udział około 300 osób, wśród nich około stu współbraci werbistów: kapłanów, braci, kleryków i nowicjuszy. Razem z nimi w dziękczynieniu uczestniczyły siostry zakonne i delegacje świeckich z werbistowskich domów i parafiii na terenie Polski.
Spotkanie w Licheniu rozpoczęło się, zgodnie z programem, powitaniem w sali Całunu Turyńskiego, którego dokonał o godzinie 10.00 o. Sylwester Grabowski SVD, prowincjał. Wyraził wielką radość z obecności o. Paulusa Budi Kledena SVD, generała werbistów. Powitał również serdecznie wszystkich przybyłych gości. Prowincjał wyczytał wszystkie delegacje przybyłe z werbistowskich domów misyjnych, parafii, klasztorów sióstr i innych zaprzyjaźnionych grup. Wśród nich znalazły się parafie szczególnie związane z miejscem urodzin naszych Męczenników Werbistów: pw. Jakuba Większego z Cerekwicy pod Poznaniem, pw. Ducha Świętego w Winowie, pw. św. Marii Magdaleny w Chorzowie, pw. Trójcy Przenajświętszej w Katowicach. Wszystkich pielgrzymów było około 300 osób.
Wywołany spontanicznie, głos zabrał również o. generał. W krótkich słowach wyraził wdzięczność za zaproszenie do tej szczególnej celebracji i dziękowania za 100 lat obecności werbistów na ziemiach polskich. Przyznał, że polscy werbiści mają ogromny wkład w tworzenie licznych misji na całym świecie. Wspomniał, że ogromna liczba powołań z naszego kraju wspierała i do dziś zapewnia kontynuację misyjnych działań, pracy duszpasterskiej, formacyjnej i związanej z różnymi apostolatami.
Na początku spotkania zebrani mieli okazję zapoznać się z historią działalności werbistów na ziemiach polskich. W zgrabny i przystępny sposób przedstawił ją w referacie o. Janusz Brzozowski SVD. Liczne prezentowane fotografie pomogły wyobrazić sobie te już odległe chwile.
Konferencja o. Janusza Brzozowskiego SVD (fot. Krzysztof Kołodyński SVD)
Przed Eucharystią mieliśmy okazję przeżyć Adorację Najświętszego Sakramentu, która odbyła się w kaplicy pw. Trójcy Świętej. Była to chwila cichej osobistej modlitwy i błagania w intencjach całego zgromadzenia. Podczas niej o. prowincjał i o. Henryk Kałuża SVD wypraszali szczególne łaski za wstawiennictwem naszych Błogosławionych Męczenników: Alojzego Ligudy, Stanisława Kubisty, Ludwika Mzyka i Grzegorza Frąckowiaka. To już 20. rocznica ogłoszenia ich błogosławionymi Kościoła. Przez Maryję zawierzyli wszelkie sprawy naszej Polskiej Prowincji i całego Zgromadzenia Słowa Bożego.
Dziękczynnej Mszy Świętej, sprawowanej w Bazylice, przewodniczył J. E. Ks. Bp Jacek Jezierski, Ordynariusz Elbląski. W uroczystej Mszy uczestniczyli też inni pielgrzymi. Wśród nich wiele grup dzieci pierwszokomunijnych. Z zaciekawieniem uczestniczyli w uroczystości misjonarzy.
Podczas homilii bp Jacek przypomniał historię werbistów i nasz wkład w misyjną działalność Kościoła. Wskazał na wielki dynamizm, jakim charakteryzowało się nasze zgromadzenie. Wspomniał o fakcie, że w drugiej połowie XX wieku małe warmińskie miasto Pieniężno, wydało ponad 600 kapłanów. Kościół posłał ich do 56 krajów na wszystkich kontynentach. Wskazał, że to werbiści w Polsce, przyczynili się do wzrostu świadomości misyjnej świeckich i duchownych.
Nauczanie soborowe, streszczone w zdaniu „Cały Kościół jest misyjny”, werbiści kontynuowali przez ponad pół wieku. Wskazywali, że cały Kościół jest misyjny, ma przekazywać Dobrą Nowinę tym, którzy jej nie znają - mówił bp Jezierski.
Pod koniec homilii wskazał, że werbiści, gdziekolwiek posługują, dbają również o godne życie ludzi. Zakładają szkoły, wspierają przychodnie lekarskie, dbają o zepchniętych na margines. Są otwarci na różne kultury i potrafią integrować wokół Ewangelii.
Wezwanie misyjne. Ono też nas dotyczy. Wierni pragnieniu Jezusa i posłani przez Niego, winniśmy na miarę naszych możliwości, w tym dziele uczestniczyć i je wydatnie wspomagać – wezwał bp Jacek Jezierski.
W drugiej części licheńskiej pielgrzymki werbistów i całej Rodziny Arnoldowej, uczestniczyliśmy w Koronce do Bożego Miłosierdzia. Bezpośrednio po niej, o. Henryk Kałuża SVD, w konferencji pt. „Będziecie moimi świadkami”, zaprezentował sylwetki naszych Błogosławionych Męczenników. Przywołał początki i dalsze kroki procesu beatyfikacyjnego czterech werbistów. Wspomniał o obecnie trwających procesach męczenników werbistów w różnych krajach (Niemcy, Polska, Indie, Filipiny, Papua Nowa Gwinea i Indonezja).
Jedna wielka procesja świętych i błogosławionych, Sług Bożych, mówi nam, że są na świecie wartości, za które trzeba być gotowym poświęcić nawet życie – puentował wypowiedź o. Henryk.
Program słowno-muzyczny "Nie bój się świętości" (fot. Krzysztof Kołodyński SVD)
Dziękczynną pielgrzymkę u stóp Matki Boskiej Licheńskiej zakończyliśmy programem słowno-muzycznym "Nie bój się świętości" w wykonaniu aktorów: Ewy Ziętek, Tadeusza Chudeckiego i Jerzego Filara. Przywołane postaci świętych we wspaniały sposób przemówiły w refleksji o naszym życiu, najważniejszych wartościach i poświęceniu, które wyróżnia powołanie chrześcijańskie.
Krzysztof Kołodyński SVD
Fotografie i relacja delegacji z Pieniężna
Fotografie i relacja delegacji z Chludowa