Wiadomości

POLSKA

XX Turniej Piłki Nożnej pod patronatem werbisty
Jedna z drużyn nagrodzonych w turnieju na stadionie im. Ks. Ryszarda Gamańskiego. (fot. Krzysztof Kołodyński SVD)

XX Turniej Piłki Nożnej pod patronatem werbisty

Już po raz 20. w Nidzicy zorganizowano Turniej Piłki Nożnej im. o. Ryszarda Gamańskiego. Rozgrywki zgromadziły drużyny młodzieżowe ze wszystkich trzech nidzickich szkół oraz kilku okolicznych (Janowo, Zielona, Brodnica). Niespodzianką był udział rosyjskiej grupy z Kaliningradu. 

Głównym organizatorem turnieju jest sportowy klub MKS Start Nidzica i dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy. Nad turniejem swój patronat roztacza również Urząd Miasta Nidzica oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Nidzica. 

Rozgrywki rozpoczęły się 7 czerwca o godzinie 9.00. Finał rozegrano o godzinie 13.00. Nagrody wręczali zaproszeni i znani sportowcy. Wśród nich byli Mistrzowie Olimpijscy i Świata w siatkówce: Tomasz Wójtowicz i Ryszard Bosek. 

Jak się okazuje, pamięć o o. Ryszardzie Gamańskim SVD, jest nie tylko żywa, ale i gorąco podtrzymywana. 

O. Ryszard to był wspaniały misjonarz i kapłan, który potrafił łączyć swoją posługę z byciem zawodowym trenerem – mówił Artur Pacuszka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy, wyliczając wszystkie światowe i krajowe kluby dla jakich patron turnieju się udzielał. – Nigdy piłka nie przysłoniła mu tego, co najważniejsze. Bóg i Kościół były dla niego zawsze najważniejsze.

Turniej w Nidzicy jest owocem i w pewien sposób testamentem o. Ryszarda Gamańskiego, który zawsze był blisko ludzi i prowadził ich do Boga. Potrafił charyzmatycznie wykorzystać do tego tak popularny sport, jakim była i jest piłka nożna. 

„Kościół nigdy nie ucierpiał na tym, że moją pasją jest sport” - przywołał jedno z wielu życiowych powiedzeń o. Ryszarda pan dyrektor. – A myślę, że przeciwnie, wiele zyskał – podsumował Artur Pacuszka i życzył wszystkim, aby jakakolwiek pasja nigdy nie przysłoniła nikomu tego, co w życiu najważniejsze. 

Werbistów reprezentowali w Nidzicy o. Wiesław Dudar SVD i o. Krzysztof Kołodyński SVD. O godzinie 15.00 przewodzili Mszy Św. sprawowanej w kościele pw. św. Wojciecha w Nidzicy. Wraz ze zgromadzoną licznie rodziną o. Ryszarda modlili się za jego duszę i dziękowali za jubileuszową edycję turnieju oraz prowsili o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne. 

Krzysztof Kołodyński SVD

Pamiątkowy medal XX Turnieju Piłki Nożnej im. ks. Ryszarda Gamańskiego (fot. Krzysztof Kołodyński SVD)