Wiadomości

POLSKA

Święcenia kapłańskie 2020
Kadr z transmisji online - Pieniężno, 10 maja 2020

Święcenia kapłańskie 2020

10 maja w kościele Misyjnego Seminarium Duchownego w Pieniężnie odbyła się uroczystość święceń kapłańskich 4 diakonów. Szafarzem ceremonii był ks. bp Wojciech Skibicki, biskup pomocniczy diecezji elbląskiej.

Kapłanami zostali: o. Jan Biernat SVD, przeznaczony do pracy w Angoli, o. Maciej Szumilak SVD, który wyjedzie na Węgry oraz pochodzący z Indonezji ojcowie Yulius Dionisius Dua SVD i Fransiskus Dalu Kelen SVD, którzy podejmą pracę w Polsce.

W homilii ks. biskup podkreślił znaczenie i godność kapłaństwa w dzisiejszym świecie, zwracając uwagę, jak trudna ale i odpowiedzialna jest to służba. Przypomniał też, że misja kapłańska prowadzi do tego, aby poprzez święcenia i w imię Chrystusa-Nauczyciela pełnić posługę nauczycielską.

Rozważajcie Boże Słowo, wierzcie w to, co przeczytacie, nauczajcie tego, w co uwierzycie i pełnijcie to, czego innych będziecie nauczać – zachęcał neoprezbiterów bp Skibicki, nawiązując do fragmentu tekstu ceremonii święceń. - To są najprostsze wskazania, jakie dziś, na początku kapłańskiej drogi można udzielić. To jest najprostsza recepta, aby pasterz był wzorem dla tych, do których został posłany.

Z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa w uroczystości mogła wziąć udział jedynie najbliższa rodzina neoprezbiterów i mieszkańcy Domu Misyjnego w Pieniężnie. Jednak Msza Święta transmitowana była online i oglądały ją prawie 3 tys. ludzi na całym świecie, między innymi w Australii, Japonii, Botswanie, Ugandzie, Zimbabwe, Argentynie, Rosji, Szkocji, Irlandii, Niemczech oraz bardzo wielu znajomych, przyjaciół i rodzina neoprezbiterów z Indonezji.

Dom Misyjny św. Wojciecha w Pieniężnie obchodzi w tym roku 100. rocznicę istnienia. Od 1948 roku mieści się tutaj werbistowskie Misyjne Seminarium Duchowne. W tym czasie jego mury opuściło ponad 600 polskich misjonarzy, pracujących w blisko 60 krajach na świecie.

swiecenia2020

swiecenia2020

swiecenia202010 maja 2020. Święcenia kapłańskie w Pieniężnie. Kadry z transmisji online (realizacja: Krzysztof Kołodyński SVD)