Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Stawiamy czoła nowemu semestrowi
Klerycy z Brazylii włączają się w pomoc potrzebującym w czasie pandemii (fot. Maciej Suszczyński SVD)

Stawiamy czoła nowemu semestrowi

Na początku marca 2020 roku pandemia COVID-19 zaskoczyła również Brazylię, rozprzestrzeniając się błyskawicznie, szczególnie w wielkim mieście São Paulo. Władze, tak lokalne jak i państwowe, początkowo ignorowały powagę sytuacji. Jednak szybko rosnąca liczba zakażeń i zgonów zmusiła do wprowadzenia kwarantanny i izolacji społecznej.

Pod koniec lutego rozpoczął się nowy rok akademicki. Jednak zaledwie po dwóch tygodniach wykładów została ogłoszona obowiązkowa kwarantanna, która objęła cały stan São Paulo, w tym także nasz dom formacyjny. Wszystkie instytucje edukacyjne musiały się przestawić na internetowy tryb nauczania. Spowodowało to spore zamieszanie z powodu nieprzygotowania nauczycieli i braku systemu adekwatnego do transmisji materiału. Sieć internetowa była przeciążona, co spowodowało jej niestabilność i trudności w uczestniczeniu w wykładach online. Również instytut teologiczny (ITESP), na którym studiują nasi teologowie, musiał się dostosować do tej nowej rzeczywistości, aby zapewnić dostępność wykładów dla naszych kleryków.

Pandemia spowodowała, że na kilka miesięcy zostały całkowicie pozamykane wszystkie parafie i instytucje, gdzie nasi seminarzyści odbywali swoje praktyki duszpasterskie. Ta sytuacja zmobilizowała nas do zaangażowania się w duszpasterstwo za pomocą mediów w parafii werbistowskiej, na terenie której znajduje się dom formacyjny. Cała wspólnota zaangażowała się w przygotowanie i transmisję Mszy Świętych w ciągu tygodnia i niedziele poprzez kanały Facebook i YouTube.

szuszbra02 minO. Maciej w trakcie transmisji online (fot. archiwum autora)

logo nowe blue50pxCzytaj też: Budujące doświadczenia (WYWIAD)

Lipiec to dla naszego domu formacyjnego okres ferii, które nie polegają na odpoczynku od wykładów, ale nazywają się „duszpasterstwem wakacyjnym”. Prawie wszyscy seminarzyści udają się do werbistowskich parafii, aby pomagać w różnych akcjach ewangelizacyjnych. W tym roku był zaplanowany wyjazd całej grupy do Rondoni, która znajduje się w północnej Brazylii i stanowi część Amazonii. Nasza prowincja obsługuje tam dwie parafie. Jednak z powodu paraliżu transportu i obowiązującej kwarantanny byliśmy zmuszeni zmienić plany i wypełnić różnorakimi zajęciami nasz pobyt w domu.

W ostatnim tygodniu lipca wyjechaliśmy na kilka dni do naszego domu rekolekcyjnego w Suzano poza São Paulo, gdzie w otoczeniu przyrody poświęciliśmy nasz czas refleksji i odpoczynkowi. Po powrocie do São Paulo stawiamy czoła nowemu semestrowi, który, jak wskazują tutejsze prognozy i stan obecny, odbędzie się takim samym klimacie jak pierwszy - pod znakiem panowania pandemii. Z naszej strony spełniamy wszystkie wymagania, aby ustrzec się od choroby i spieszyć z pomocą tym, którzy cierpią z jej powodu, szczególnie rodzinom, które utraciły swoich najbliższych.

W sierpniu rozpoczyna się drugi semestr. Studia kleryków będą się one odbywały internetowo aż do grudnia. Na chwilę obecną sytuacja zdrowotna jest poważna i liczby ofiar pandemii się nie zmniejszają, a wręcz rosną. W połowie sierpnia nasza parafia wznowiła Msze Święte z udziałem ludzi, zachowując wszystkie środki ostrożności. My, jako dom formacyjny, w tym wszystkim pomagamy, zwłaszcza w transmisji Mszy Świętych dla reszty wiernych, którzy nie mogą w nich uczestniczyć.

W naszych wspólnotowych modlitwach pamiętamy o wszystkich, którzy poświęcają się ratowaniu ludzkiego życia, także o misjonarzach i misjonarkach oraz Dobrodziejach Słowa Bożego. Niech dobry Bóg ma w opiece Was wszystkich i Wasze Rodziny.

Maciej Suszczyński SVD


 Obszerniejszą relację o. Macieja Suszczyńskiego SVD będzie można przeczytać w jednym z najbliższych numerów miesięcznika “Misjonarz”.

 

line pionowa10x100px min

O. Maciej Suszczyński SVD pochodzi z Wielkopolski. Pracuje w Brazylii od 2006 roku. Obecnie jest wychowawcą seminarzystów w domu formacyjnym w São Paulo, pełni funkcję prowincjalnego koordynatora ds. mediów oraz jest członkiem Rady Prowincjalnej w werbistowskiej Prowincji Brazylii Centralnej.