Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Wizyta polskich werbistów w Indiach
Przekazanie abp Johnowi Barwa SVD dokumentacji polskiej części procesu beatyfikacyjnego (fot. Krzysztof Antkowiak)

Wizyta polskich werbistów w Indiach

W związku z zakończeniem pomocniczego procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD, jaki toczył się w Polsce, grupa czterech werbistów udała się do Indii, aby zgodnie z prawem dostarczyć zebraną dokumentację. Formalnie proces prowadzi ordynariusz archidiecezji Cuttak-Bhubaneswar, abp John Barwa SVD, dlatego właśnie do niego trafił cały zgromadzony materiał. 

Delegacji polskich werbistów zaangażowanych w proces przewodniczył wicepostulator, o. Henryk Kałuża SVD. Towarzyszył im Krzysztof Antkowiak, dyrektor Zespołu Szkół im. o. Mariana Żelazka w Chludowie koło Poznania. 

Goście z Polski uczestniczyli także w obchodach 18. rocznicy śmierci ojca Żelazka. Odbyły się one w Puri – miejscu, gdzie Sługa Boży pracował przez ostatnie 31 lat swego życia i gdzie zmarł. Przy tej okazji, w kolonii trędowatych, członkowie delegacji dokonali uroczystego oddania do użytku pięciu domków gruntownie wyremontowanych staraniem werbistów. W ten sposób liczba mieszkań dla rodzin trędowatych, o które troszczą się współbracia, wzrosła do pięćdziesięciu.

Po przybyciu do Indii w 1950 r. ojciec Żelazek został skierowany do pracy w regionie Sambalpur. Przez 25 lat troszczył się o edukację, zajmował formacją przyszłych kapłanów i był proboszczem założonej przez siebie parafii w Bondamunda. Właśnie w tym miejscu 28 kwietnia delegacja z Polski uczestniczyła w niedzielnej Mszy świętej, podczas której dziękowano za posługę ojca Mariana. 

Dzięki staraniom postulatora procesu beatyfikacyjnego, o. Kuriana, w miejscach związanych ze Sługą Bożym zostały ustawione jego popiersia z odpowiednią informacją, o czym goście z Polski mogli się osobiście przekonać. (ad)

indie wizyta042024 02Uroczystości w Puri w 18. rocznicę śmierci o. Mariana (fot. Krzysztof Antkowiak)

globe element95px ver1Więcej fotografii