Wiadomości

POLSKA

Chludowo upamiętniło 80. rocznicę śmierci bł. Ludwika Mzyka SVD
Fot. Franciszek Bąk SVD

Chludowo upamiętniło 80. rocznicę śmierci bł. Ludwika Mzyka SVD

23 lutego werbiści z Chludowa oraz mieszkańcy wioski upamiętnili męczeńską śmierć bł. o. Ludwika Mzyka SVD, zamordowanego przez hitlerowców 20 lutego 1940 roku w Forcie VII w Poznaniu.

O. Ludwik Mzyk SVD był pierwszym mistrzem nowicjatu Polskiej Prowincji SVD, który w tym czasie mieścił się właśnie w Chludowie. Tam też został aresztowany przez hitlerowców i wraz z innymi zakonnikami osadzony w poznańskim Forcie VII, gdzie zginął śmiercią męczeńską.

Ceremonie w Chludowie rozpoczęły się od Mszy Św. odprawionej w kościele parafialnym Wszystkich Świętych. Przewodniczył jej o. Jan Wróblewski SVD, rektor Domu Misyjnego św. Stanisława Kostki oraz inicjator spotkań i modlitw w Forcie VII. W czasie liturgii dziękowano Bogu za świadectwo życia bł. o. Mzyka i modlono się o jego kanonizację. Homilię wygłosił o. Ryszard Hoppe SVD, proboszcz chludowskiej parafii.

Po Mszy Św. uczestnicy celebracji udali się do Fortu VII, gdzie pod ścianą straceń złożyli kwiaty, zapalili znicze i modlili się za pomordowanych we wszystkich niemieckich i sowieckich obozach koncentracyjnych oraz o pokój na świecie. Mieli także okazję poznać bliżej historię i losy więzionych w tym miejscu ludzi. Po celach i korytarzach oprowadził chludowian Grzegorz Kucharczyk, kierownik Muzeum Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII. Przybliżył też ostatnie i dni życia bł. o. Ludwika Mzyka SVD, zamordowanego 20 lutego 1940 roku strzałem w tył głowy.

Fort VII w Poznaniu był pierwszym na ziemiach polskich obozie koncentracyjnym. To tam przewieziono aresztowanych w maju 1940 r. wszystkich 26 werbistowskich kleryków z Chludowa. Wśród nich był między innymi Sługa Boży, o. Marian Żelazek SVD. Ci z nich, którzy przetrwali gehennę w poznańskim Forcie VII, zostali przewiezieni do obozów koncentracyjnych w Dachau i Gusen.

O. Ludwik Mzyk SVD został beatyfikowany 13 czerwca 1999 roku w gronie 108 męczenników II wojny światowej. Wśród nich znalazło się trzech innych werbistów: o. Alojzy Liguda SVD, br. Grzegorz Frąckowiak SVD i o. Stanisław Kubista SVD.

Szerszą relację z wydarzenia oraz więcej fotorafii można znaleźć TUTAJ.

Fot. Franciszek Bąk SVD 

fort7 2020 03

3