Wiadomości

POLSKA

Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach
Sanktuarium w Sheshan (fot. Jacek Gniadek SVD)

Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach

Już tradycyjnie, 24 maja będziemy obchodzić Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. Wezwał do tego papież Benedykt XVI w 2007 roku. Zaproponowany przez niego dzień nie jest przypadkowy, gdyż wówczas przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, która jest patronką najważniejszego sanktuarium maryjnego w Chinach, znajdującego się w Sheshan, na obrzeżach Szanghaju. 

W odpowiedzi na apel papieża katolicy w wielu miejscach na całym świecie solidaryzują się z wierzącymi w Państwie Środka poprzez modlitwę, a także pogłębienie swojej wiedzy na temat skomplikowanej sytuacji tamtejszego Kościoła. 

W Polsce obchody Dnia Modlitw za Kościół w Chinach przygotowuje Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ, które powstało w 2011 roku. Ze strony internetowej sinicum.pl można pobrać materiały liturgiczne przeznaczone na ten dzień. Stowarzyszenie zachęca do modlitwy w poszczególnych parafiach i wspólnotach, a także zaprasza do bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie na Mszę św., która zostanie odprawiona 24 maja o godzinie 18:00. Po skończonej liturgii w dolnym kościele odbędzie się spotkanie z Agnieszką Couderq, autorką wydanej przed rokiem powieści o ojcu Michale Bojmie zatytułowanej „Ostatni wysłannik dynastii Ming. Słońce księżyc i krzyż”. 

as1782Wierni modlący się w Sanktuarium w Shesham (fot. Jacek Gniadek SVD)