Wiadomości

POLSKA

Podsumowanie 5. edycji akcji „Uczniowie - uczniom”
Przybory szkolne zebrane w SP 34 z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida Teligi w Gdyni (fot. Szczepan Babiuch)

Podsumowanie 5. edycji akcji „Uczniowie - uczniom”

Dobiegła końca 5. edycja akcji „Uczniowie - uczniom”. W tym roku w zbiórkę artykułów szkolnych dla afrykańskich uczniów włączyło się 39 szkół, wiele parafii, grup działających przy parafiach i osoby prywatne z całej Polski. Dzięki ofiarności polskich dzieci i młodzieży uczniowie w Afryce zostaną zaopatrzeni we wszystko, co jest im potrzebne w procesie edukacji.

- Cieszymy się, że nasz wspólny cel, jakim jest wspieranie działalności misyjnej, może być tak pięknie realizowany. Dziękujemy, za zaangażowanie młodych ludzi i wskazywanie im wartościowych postaw i zachowań, które przynoszą tak wspaniałe efekty - mówi Anna Machul, inicjatorka akcji, katechetka ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Gdańsku. - Dzieci i młodzież to nasza nadzieja, a nauczyciele i wychowawcy mają ogromny wpływ na to, jaka będzie przyszłość Polski i świata. 

uczucz2023 07Nauczyciel Paweł Wawrzyniak przekazuje przybory szkolne zebrane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Unicef w Grabowie nad Prosną oraz Szkoły Podstawowej w Zamościu k. Grabowa nad Prosną (fot. Wiesław Dudar SVD)

- Dziękujemy wszystkim za poświęcony czas, za chęci i zaangażowanie, za pomoc i wrażliwość. Liczymy na dalszą współpracę w działaniach na rzecz misji, która przynosi tak piękne owoce” – mówi o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie, który zajmuje się koordynacją akcji.

W czasie tegorocznej edycji akcji zbierano długopisy, kredki, zeszyty, bloki, flamastry, teczki, plecaki, ołówki, gumki do mazania, wycinanki i wszystko, co może się przydać uczniowi. 

- Zebrane przedmioty zostaną przesłane do Togo i Beninu, gdzie zostaną przekazane uczniom szkół, które przede wszystkim prowadzą werbiści i siostry Służebnice Ducha Świętego - dodaje s. Danuta Piasecka SSpS, posługująca w Referacie Misyjnym w Pieniężnie. - Zależało nam na tym, aby wszystkie zabrane przedmioty były nowe. Chodzi o to, by każdy z obdarowanych poczuł się zauważony i potraktowany z szacunkiem

Organizatorzy podkreślają, że bez pomocy i zaangażowania rzeszy katechetów, nauczycieli, księży i sióstr zakonnych akcja nie przyniosłaby takich efektów. Tym bardziej należy docenić ich wkład oraz chęci w krzewienie idei misyjnej i uwrażliwianie polskich uczniów na problemy i trudności, z jakimi muszą się zmagać dzieci i młodzież w krajach misyjnych.

Artykuły szkolne, które dotarły do Pieniężna, zostały odpowiednio przepakowane, aby mogły być bezpiecznie wysłane do Afryki. Tam zostaną rozdane uczniom w szkołach i placówkach misyjnych.

uczucz2023 07Uczniowie z SP 34 z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida Teligi w Gdyni z zebranymi tornistrami dla Afryki (fot. Szczepan Babiuch)

5. edycja akcji "Uczniowie - uczniom" trwała od października 2023 do końca stycznia 2024. Włączyły się w nią szkoły i parafie z Bytomia, Chojnic, Chojnowa, Chrząstowa, Człuchowa, Elbląga, Gdańska, Gdyni, Grabowa nad Prosną, Hrubieszowa, Kędzierzyna-Koźla, Kętrzyna, Kościerzyny, Lublina, Łabiszyna, Niska, Objezierza, Osieka Małego, Ostródy, Pieniężna, Płońska, Postomina, Rudek, Rybnika, Ryglic, Starego Targu, Sławna, Stołczna, Świętajna, Warszawy, Woli Radłowskiej, Wrześnicy i Zamościa k. Grabowa nad Prosną.