Wiadomości

POLSKA

Skupienie Animatorów i Dobrodziejów w Pieniężnie
Uczestnicy dorocznego Spotkania Animatorów i Dobrodziejów w Pieniężnie (fot. Patrizia Scarano)

Skupienie Animatorów i Dobrodziejów w Pieniężnie

W dniach 12-14 kwietnia 2024 r. w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie odbyło się doroczne Weekendowe Skupienie dla Animatorów i Dobrodziejów Dzieła Misyjnego z Rodziny Arnoldowej. Tradycyjnie organizatorem tych spotkań jest Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie.

W tym roku uczestnicy spotkania przyjechali z Banio, Braniewa, Brzezin k. Koluszek i samych Koluszek, wraz z ks. Grzegorzem Świtalskim, proboszczem parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej, z Bydgoszczy, Gdańska, Gdyni, Kartuz, Sopotu, Olsztyna, Pruszcza Gdańskiego, Słupi, Sopotu oraz ze Lwowa na Ukrainie. Podczas modlitwy brewiarzowej, różańcowej, Koronki do Bożego Miłosierdzia, Mszy świętych i modlitw indywidualnych modlono się w intencji, podopiecznych misjonarzy, misji i nowych powołań misyjnych oraz pokoju na świecie, szczególnie na Ukrainie.

W sposób wyjątkowy dziękowano Bogu za dar beatyfikacji czterech polskich werbistów męczenników z okresu II wojny światowej, których 25. rocznica beatyfikacji przypada w tym roku. Są to błogosławieni ojcowie Ludwik Mzyk, Stanisław Kubista, Alojzy Liguda i br. Grzegorz Bolesław Frąckowiak. Aktu beatyfikacji dokonał 13 czerwca 1999 r. w Warszawie Ojciec Święty Jan Paweł II.

O. Hanson de Sousa SVD z Indii i ks. Grzegorz Świtalski podczas Mszy św. na rozpoczęcie spotkania (fot. Wiesław Dudar SVD)

Mszy świętej ku ich czci przewodniczył o. Mariusz Góryjowski SVD, dyrektor Centrum Animacji Misyjnej. W okolicznościowej homilii podkreślił znaczenie męczenników dla Zgromadzenia i Kościoła. Uzupełnieniem i rozwinięciem tego tematu było spotkanie z o. Januszem Brzozowskim SVD, archiwistą Polskiej Prowincji Księży Werbistów, który wygłosił wykład zatytułowany „Martyrologia Polskich Werbistów”. Słuchacze żywo uczestniczyli w spotkaniu i zadawali pytania dotyczące szczegółów z życia błogosławionych werbistów męczenników. Każdy z uczestników spotkania otrzymał najnowszą książkę o. Brzozowskiego SVD pt. „Męczennicy”. Przybliża ona życie i męczeńską śmierć czterech błogosławionych męczenników oraz kolejnych 19 Sług Bożych werbistów męczenników, których proces beatyfikacyjny wciąż trwa.

Z pewnością na długo zapadnie wszystkim w pamięci spotkanie z o. Hansonem de Sousa SVD, werbistą z Indii, który już od ponad roku przebywa w Polsce. O. Hanson przewodniczył Mszy świętej rozpoczynającej spotkanie, a w sobotni wieczór, dzięki barwnym opowieściom i prezentacji, zabrał wszystkich do swojej ojczyzny, do Indii. Przybliżył piękno tego kraju, historię, kulturę, mnogość religii oraz chrześcijaństwo, które jest tam obecne od czasów Tomasza Apostoła. Mówił też o trudnościach i problemach, z jakimi muszą się zmagać mieszkańcy Indii i tamtejsi chrześcijanie.

sSpotkanie z o. Januszem Brzozowskim SVD, poświęcone werbistom męczennikom (fot. Wiesław Dudar SVD)

W czasie spotkania nie zabrakło także okazji do obejrzenia filmów i prezentacji ukazujących pracę misjonarzy na różnych kontynentach. O. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego w Pieniężnie, przybliżył akcje misyjne organizowane przez Referat Misyjny, obrazując to prezentacją multimedialną. Zebrani żywo interesowali się akcją „Woda dla Afryki”, a jedna z uczestniczek przekazała środki na kolejną studnię głębinową, której patronem będzie św. Stanisław Kostka.

Tradycyjnie s. Danuta Piasecka SSpS przygotowała duże ilości materiałów misyjnych i literatury o tematyce religijnej i misyjnej, w którą mogli zaopatrzyć się Dobrodzieje. Mieli także okazję odwiedzić Muzeum Misyjno-Etnograficzne, podziwiać skończone już sale ekspozycyjne oraz zobaczyć proces budowy nowej wystawy stałej. Pieniężnieńskie muzeum zostanie w całości otwarte dla zwiedzających w wakacje.

Kolejny już raz z Pieniężna popłynęła ku niebu gorąca modlitwa i intencji misyjnego dzieła Kościoła i powołań misyjnych, zanoszona wspólnie przez Przyjaciół misji i animatorów grup misyjnych, siostry Służebnice Ducha Świętego i gospodarzy tego miejsca, werbistów. Głęboko wierzymy, że będzie ona wysłuchana.

Uczestnicy spotkania zwiedzają Muzeum Misyjno-Etnograficzne w Pieniężnie (fot. Patrizia Scarano)

Więcej fotografii