Wiadomości

POLSKA

XIV Zjazd Misyjny Dzieci - relacja
Uczestnicy XIV Zjazdu Misyjnego Dzieci przed Domem Misyjnym w Nysie

XIV Zjazd Misyjny Dzieci - relacja

Kilkaset dzieci przybyło do werbistowskiej Parafii Matki Bożej Bolesnej w Nysie na kolejny Zjazd Misyjny Dzieci . W sobotę 15 września 2018 roku plac przed kościołem zapełnił się barwnym dziecięcym tłumem.

Dzieci, ubrane w koszulki w pięciu misyjnych kolorach, symbolizujących poszczególne kontynenty, z radością i zapałem brały udział w spotkaniu.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin o. Mariana Żelazka SVD, misjonarza trędowatych w Indiach. Słowa tego wielkiego werbisty stały się hasłem przewodnim tegorocznego zjazdu: „Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć”. Wspaniale było obserwować, jak młodym uczestnikom zjazdu chce się chcieć.

Dzieci chętnie słuchały opowieści o tym wielkim misjonarzu, śpiewały, tańczyły. Włączały się w interaktywny spektakl "Przypowieści o dobroci" w wykonaniu Teatru Franciszka z Katowic

Centralnym punktem spotkania była Msza święta pod przewodnictwem o. Arkadiusza Sitko SVD, rektora Domu Misyjnego w Nysie. Homilię wygłosił o. Andrzej Danilewicz SVD, prowincjalny Sekretarz ds. Misji.

Dzieci z takim zapałem modliły się za misjonarzy i śpiewały „jeśli nie my, to kto ? jeśli nie teraz, to kiedy ?”, że duch misyjny wzrósł nie tylko w nich, ale i w dorosłych: doświadczonych misjonarzach i wolontariuszach misyjnych biorących udział w spotkaniu.

Po Mszy misyjna impreza przeniosła się do parku. Po smacznym posiłku dzieci słuchały opowieści z różnych zakątków świata min. z Boliwii, Kolumbii i Paragwaju. Swoim misyjnym doświadczeniem pobytu w tych krajach dzielili się wolontariusze z Werbistowskiego Wolontariatu Misyjnego Apollos. Świadectwa były przeplatane zabawami i animacjami misyjnymi.

Dużo emocji, jak zawsze, wzbudziła loteria misyjna. Każde dziecko otrzymało również pakiet misyjny, a w nim min. komiks o ojcu Marianie.

Misyjny Zjazd Dzieci to było wielkie święto radości i wiary. Widać było, że nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć.

Życzymy Wam kochane dzieci, aby zapał do czynienia dobra codziennie rozpalał się na nowo w każdym dziecku i w każdym misjonarzu. Pamiętajcie o modlitwie za nas misjonarzy i do zobaczenia za rok!

Katarzyna Chrulska, WWM Apollos