Wiadomości

POLSKA

Zbliża się XV Parafiada Królowej Pokoju 
Rozgrywki piłki nożnej podczas XIV Parafiady Królowej Pokoju w 2018 roku (fot. za chludowo.werbisci.pl)

Zbliża się XV Parafiada Królowej Pokoju 

Od 29 czerwca do 14 lipca w Parafii Wszystkich Świętych w Chludowie odbędzie się XV Parafiada Królowej Pokoju. Podczas dwutygodniowych zmagań w 11 dyscyplinach wystartuje ponad 300 zawodniczek i zawodników – od przedszkolaka do emeryta.

Jak zwykle zmagania sportowe zakończy Rodzinny Festyn Parafiady na chludowskim Rynku. A ponieważ to edycja jubileuszowa, wydarzeniom sportowym towarzyszyć będzie wystawa gadżetów i pamiątek z poprzednich edycji oraz okolicznościowy, bogato ilustrowany folder, przedstawiający ludzi i historię imprezy.

Parafiada zawsze zaczyna się od Mszy Św., po której jej uczestnicy udają się w procesji za krzyżem na pobliskie boisko parafialne. Tam odbywa się ceremonia poświęcenia go oraz strzelanie rytualnych „11”, a potem piłkarski mecz otwarcia.

Choć impreza obejmuje kilka dyscyplin, m.in. siatkówkę, tenis stołowy, badminton, nordic walking, biegi Wszystkich Świętych, boule czy wędkarstwo, królową parafiady jest piłka nożna. Każdy mecz oraz pozostałe dyscypliny zawsze zaczynają się od wezwania do Matki Bożej Królowej Pokoju, która jest patronką imprezy. Drużyny muszę mieć nazwy nawiązujące do Biblii lub historii Kościoła (np. Małe Anioły, Fala Szarańczy, Młodzi z Galilei, Zastępy Anielskie, Arka Noego, Plagi Egipskie, Archanioły, OSP Florian, Rydwany Ognia, Drużyna św. Mikołaja, Trąby Jerychońskie).

Wydarzeniom sportowym towarzyszy też zawsze ewangeliczne hasło – w tym roku jest to „Jeden Duch, wiele serc”.

Głównym celem parafiady jest otwarcie się lokalnego Kościoła na młodych, przyciągnięcie do Jezusa tych, którym jest daleko i nie po drodze do Pana Boga. Nie mniej ważna jest integracja rodzin i całej społeczności parafialnej oraz wiejskiej.

Imprezę od samego początku organizują werbiści, którzy mają w Chludowie nie tylko swoją parafię, ale także Dom Misyjny św. Stanisława Kostki. Współpracuje z nimi cała społeczność wsi.

Parafiada wpisała się już na trwałe do kalendarza wydarzeń wakacyjnych w tej miejscowości. Kiedy w 2005 roku odbyła się pierwsza jej edycja, jej celem było zorganizowanie czasu wolnego dla dzieci z mniej zamożnych rodzin. Nikt wtedy nie przypuszczał, że ze skromnej zabawy na boisku proboszcza powstanie jedna z najważniejszych imprez Chludowa.

Od drugiej edycji w 2006 roku do dziś głównym organizatorem parafiady jest o. Mirosław Piątkowski SVD, który od 2013 roku specjalnie w tym celu przybywa z Bytomia.

W zmaganiach sportowych oraz samych przygotowaniach uczestniczy już drugie pokolenie mieszkańców Chludowa. O fenomenie tutejszej parafiady świadczy nie tylko rosnąca z roku na rok liczba jej uczestników, ciągłość i jej wiek, ale przede wszystkim fakt, iż impreza od samego początku rozwija się wyłącznie dzięki zaangażowaniu samych mieszkańców. Zdobywa też coraz więcej sympatyków spoza Chludowa oraz dobrodziejów. A bez nich trudno byłoby organizować parafiadę z takim rozmachem.

Szczegóły imprezy znaleźć można na stronach www.parafiachludowo.pl oraz www.chludowo.werbisci.pl.