Wiadomości

POLSKA

10. Konkurs plastyczny "Gdy myślę misje" rozstrzygnięty

10. Konkurs plastyczny "Gdy myślę misje" rozstrzygnięty

X edycja Konkursu Plastycznego pod hasłem „Gdy myślę misje … - Mój Kościół Parafialny”, którego organizatorem jest Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie, przeszła do historii.

Konkurs trwał od 3 lutego do 4 kwietnia 2023 r. Napłynęło w sumie 1279 prac z 65 miejscowości w całej Polsce. Prace powstawały pod kierunkiem katechetów, księży, sióstr zakonnych, nauczycieli plastyki oraz rodziców i członków rodzin dzieci i młodzieży.

10 maja Komisja Konkursowa wyłoniła laureatów w 4 kategoriach wiekowych. Oto pełna ich lista nagrodzonych.

Kategoria - dzieci przedszkolne

I miejsce: Kinga Czarnecka / Przedszkole w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wilkowie Polskim

II miejsce: Maja Redzimska / Szkoła Podstawowa w Stołcznie

III miejsce: Iga Łakoma / Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wilkowie Polskim

Wyróżnienie Specjalne:  Rozalia Szymońska / Katolickie Przedszkole św. Antoniego w Węgrowie

Kategoria - dzieci klas I-III

I miejsce: Kalina Kozłowska / Szkoła Podstawowa nr 1 w Ornecie

II miejsce: Iga Kozłowska / Szkoła Podstawowa nr 2 w Chojnie

III miejsce: Bartłomiej Jedlikowski / Szkoła Podstawowa nr 2 w Pasłęku

Wyróżnienie Specjalne: Lucyna Wołdz / Szkoła Podstawowa nr 2 w Dobrym Mieście

Kategoria - dzieci klas IV-VI

I miejsce: Grzegorz Wesołowski / Szkoła Podstawowa w Liczu

II miejsce: Iga Szczawińska / Szkoła Podstawowa w Pieniężnie

III miejsce: Charlie Kida Telejko / Szkoła Podstawowa w Nowicy

Wyróżnienie Specjalne: Andżelika Paurowska/ Szkoła Podstawowa w Męcikale

Kategoria - młodzież klas VII-VII

I miejsce: Kamila Makarenko / Szkoła Podstawowa w Starym Polu

II miejsce: Maja Szostek / Szkoła Podstawowa nr 231 w Warszawie

III miejsce: Jerzy Ławkowski / Zespół Szkół im. C. Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej

Wyróżnienia Specjalne: Emil Wąż / Szkoła Podstawowa nr 9 w Mielcu

globe element95px ver1Protokół Komisji Konkursowej

Na X edycję konkursu “Gdy myślę misje…” napłynęły prace z następujących miejscowości: Abramów, Białobrzegi, Braniewo, Brusy, Brzydowo, Bydgoszcz, Bysław, Bytów, Chełmno, Chludowo, Chojna, Chotomów, Cieszyn, Czerwienne, Dąbrowa Chełmińska, Dobre Miasto, Gdańsk, Gdynia, Grybów, Grzegorzowice, Iława, Katowice, Kętrzyn, Krzyszkowice, Krzywaczka, Kwidzyn, Lublin, Łomża, Malbork, Mielec, Nowy Dwór Mazowiecki, Nysa, Olecko, Olsztyn, Olsztynek, Opole, Orneta, Ostróda, Pasłęk, Pieniężno, Płońsk, Płoskinia, Puck, Racibórz, Rudno – Łęg Tarnowski, Siemianowice Śląskie, Stare Gralewo, Stare Pole, Stołczno k. Człuchowa, Stradunia, Sulejówek, Szubin, Śmigiel, Świebodzice, Tychy, Ustrzyki Dolne, Warszawa, Węgrów, Wielichowo, Wierzchucin Królewski, Wilczęta, Wojaszówka, Zabrze, Zielonka.

Do laureatów Konkursu zostały wysłane okolicznościowe dyplomy i nagrody, natomiast pozostali uczestnicy otrzymają okolicznościowe karnety i pakiety, które są wyrazem docenienia ich udziału w konkursie oraz zachętą do rozwijania umiejętności plastycznych.

- Głównym celem tegorocznej edycji konkursu było dostrzeżenie przez dzieci i młodzież wyjątkowości swojego kościoła parafialnego zarówno w sferze materialnej, jak i duchowej - mówi o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor organizującego konkurs Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie. - Kościoły są najróżniejsze: zabytkowe i współczesne, budowane w różnych stylach, posiadające bogate i zabytkowe lub proste wyposażenie. Niektóre są tłumnie odwiedzane przez pielgrzymów i turystów, a do innych przychodzą tylko wierni z danej parafii. W każdym jednak przypadku są widzialnym znakiem obecności chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie. W ich wnętrzu natomiast dochodzi do niezwykłego spotkania człowieka z Bogiem, które kształtuje serce i sprawia, że człowiek staje się lepszy – otwarty na Boga i bliźniego.

Dla wielu uczestników tegoroczna edycja konkursu stała się bodźcem do zgłębienia wiedzy na temat swojego kościoła parafialnego, poznania jego historii i dostrzeżenia piękna.

- Mam nadzieję, że dzięki tegorocznej edycji konkursu uczestnicy mieli okazję dostrzec w swoim kościele szczegóły i detale, których na co dzień już nie zauważamy, gdyż przez lata przyzwyczailiśmy się do jego wyglądu, koloru oraz bryły - dodaje o. Dudar. - Kościół parafialny to ważne miejsce, bo życie wiary ma tu swój początek, rozwój i wpływ na podejmowane decyzje, które nawet mogą zmieniać świat.

Prace konkursowe można oglądać w kościele Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie od 17 maja do 18 czerwca 2023 roku. Serdecznie zapraszamy!

globe element95px ver1Obejrzyj nagrodzone prace