Wiadomości

POLSKA

Czas (nie tylko) dla małżeństwa
---

Czas (nie tylko) dla małżeństwa

Mszą świętą z indywidualnym błogosławieństwem małżeństw i małżonków oraz adoracją Najświętszego Sakramentu zakończyły się 13 lutego w Chludowie obchody Tygodnia Małżeństwa 2019. Przez siedem dni chludowska społeczność świętowała tę jedyną na świecie intymną więź kobiety i mężczyzny, jaką jest małżeństwo.

W czwartek, 7 lutego, o. Jan Wróblewski SVD, rektor Domu Misyjnego w Chludowie oraz o. Ryszard Hoppe SVD, proboszcz miejscowej parafii celebrowali Mszę świętą w kościele Wszystkich Świętych.

Podczas kazania inaugurującego obchody Tygodnia Małżeństwa o. Wróblewski mówił o idei i historii tej kampanii oraz znaczeniu samego małżeństwa, relacji przeżywającej wielki kryzys w ostatnich dziesięcioleciach (SŁUCHAJ). Po Mszy świętej grupa adoracyjna prowadziła różaniec w intencji małżeństw chludowskiej parafii. Motywem przewodnim rozważań były problemy i potrzeby współczesnych małżonków.

Kolejny akord obchodów rozpoczął się w weekend 9 i 10 lutego. Podczas niedzielnych Mszy Świętych, zamiast kazania, chludowianie słuchali relacji trzech małżeństw ze wspólnoty Stowarzyszenie Najświętszej Rodziny prowadzonej przez siostry nazaretanki. Wszystkie pary – Beata i Marcin Frąckowiakowie, Paulina i Łukasz Jaszewscy z Obornik  oraz Katarzyna i Mirosław Majorowie z Szamotuł – opowiadały o potrzebie dbania i rozwijania relacji małżeńskiej, o Bożej pomocy w trudach i radościach oraz ogromnej sile i znaczeniu zdrowych relacji małżeńskich dla szczęśliwego rozwoju dzieci i całej rodziny.

W niedzielne popołudnie 10 lutego nazaretanka s. Maksymiliana Dojcz wraz z małżeństwem Majorów przygotowała „randkę małżeńską”. Do biblioteki klasztornej misjonarzy werbistów, starannie zaaranżowanej na kameralną, przytulną kawiarnię przybyło 8 par. Były czerwone róże, filiżanki do kawy i ciastka. I całkiem długa – ponad dwugodzinna randka. A właściwie warsztaty dla małżonków.

icon waveWięcej fotografii

Randka to czas na odnowienie więzi małżeńskiej. Po wielu latach dwoje ludzi spotyka się w takiej samej sytuacji, w jakiej się poznało i zakochało w sobie. Mogą sobie spojrzeć w oczy i powiedzieć coś, czego dawno sobie nie mówili, wysłuchać współmałżonka, po prostu mieć dla niego czas – wyjaśnia Katarzyna Major, która wraz z mężem po raz trzeci prowadzi randkę dla innych małżeństw. – Ale to nie jest tylko prowadzenie. My podczas takiego spotkania zawsze czegoś nowego się uczymy, co jest ważne dla naszej relacji.

Randka małżeńska zawsze prowadzona jest na bazie dialogu małżeńskiego, którego celem jest poprawa komunikacji w małżeństwie, umiejętność słuchania, wczuwania się w potrzeby małżonka. Po prostu chodzi o to, aby w codzienności umieć widzieć dobro współmałżonka – tłumaczy ideę tego typu spotkań ich inicjatorka, s. Maksymiliana.

Ostatnim wydarzeniem Tygodnia Małżeństw 2019 była środowa Msza Święta z indywidualnym błogosławieństwem małżeństw, odnowieniem przyrzeczeń ślubnych oraz godzinną adoracją Najświętszego Sakramentu w intencji małżeństw. Kazanie o trudnym darze wolności człowieka w kontekście małżeństwa wygłosił o. Jan Wróblewski (SŁUCHAJ).

Pary biorące udział w tegorocznych obchodach Tygodnia Małżeństwa mogły udać się na prawdziwą randkę do restauracji „Ogród Przysmaków” w Chludowie, gdzie w promocyjnych cenach czekał na nich obiad lub kolacja. W tym roku odważyło się na taką randkę pięć małżeństw.

Chludowskie obchody wpisały się w liczącą zaledwie 5 lat w Polsce kampanię społeczną Tydzień Małżeństwa. Na świecie ta idea jest realizowana już od 1997 roku. W 2015 roku pierwszy Tydzień Małżeństwa zorganizowało Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich z oddziału w Gdańsku. W tym roku w kampanii wzięło udział 16 polskich miejscowości, a na świecie 26 krajów.

Tekst: Anna Kot
Fot. S. Maksymiliana Dojcz, o. Franciszek Bąk SVD
Współpraca: RED/ADM