Wiadomości

POLSKA

Jubileusz 25-lecia beatyfikacji werbistów męczenników w Winowie i Opolu
Ołtarz boczny w kościele parafialnym w Winowie (fot. Waldemar Kus SVD)

Jubileusz 25-lecia beatyfikacji werbistów męczenników w Winowie i Opolu

Diecezja Opolska, we współpracy z Polską Prowincją Zgromadzenia Słowa Bożego, uczciła pamięć błogosławionego o. Alojzego Ligudy SVD w dwóch odrębnych uroczystościach parafialnych.

9 czerwca 2024 r. uroczystości odbyły się w Winowie, miejscu urodzenia o. Ligudy. Tutaj także, w grobie rodzinnym, złożono urnę z doczesnymi szczątkami błogosławionego zamordowanego w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Ceremonie odbyły się w kościele parafialnym pod wezwaniem Ducha Świętego. Przewodniczył im ksiądz proboszcz, Eugeniusz Ploch. Parafianie mogli zapoznać się z życiem i działalnością misyjną bł. o. Alojzego Ligudy odzwierciedloną na specjalnej wystawie misyjnej przygotowanej przez Referat Misyjny w Pieniężnie. Każdy z uczestników uroczystości mógł zabrać ze sobą pamiątkowy album pt. "Świadkowie Słowa Bożego" oraz specjalny numer miesięcznika „Misjonarz”.

liuguda winow opole2024 02aDekoracja w Kościele św. Sebastiana w Opolu, świątyni filialnej katedry opolskiej (fot. ks. Waldemar Klinger)

globe element95px ver1Więcej fotografii

Z kolei 16 czerwca 2024 roku, z inicjatywy księdza proboszcza, dra Waldemara Klingera, podobne uroczystości odbyły się w parafii katedralnej w Opolu, gdzie o. Liguda został ochrzczony, przyjął sakramenty Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania oraz gdzie odprawił swoją Mszę św. prymicyjną.

W Opolu, podczas Mszy Świętych, śpiewano „Aklamację ku czci bł. Alojzego Ligudy”, skomponowaną przez ks. Grzegorza Poźniaka:

"Owoc Krzewu winnego, Sługa Słowa Bożego,
Alojzy Liguda, nasz Patron, nasz brat;
Niech Jego modlitwa ochrania nas!"

Przedstawicielem werbistów podczas uroczystości w Winowie i Opolu był o. Waldemar Kus SVD, który podczas wszystkich Mszy św. wygłosił okolicznościową homilię. Podkreślił w niej znaczenie i zasługi męczenników II wojny światowej dla Kościoła, Zgromadzenia Słowa Bożego i społeczności lokalnych. (wk)