Wiadomości

POLSKA

Odpust ku czci św. Józefa Freinademetza w Krynicy Morskiej
Fot. Wiesław Dudar SVD

Odpust ku czci św. Józefa Freinademetza w Krynicy Morskiej

28 stycznia 2023 r. w Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowym w Krynicy Morskiej odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Józefa Freinademetza, patrona tego miejsca. Był on pierwszym werbistowskim misjonarzem i apostołem Południowego Szantungu w Chinach, gdzie gorliwie i owocnie głosił Ewangelię. Odprawiona została Msza święta oraz otwarto wystawę “Świadkowie wiary”, o życiu polskich werbistów–męczenników okresu II wojny światowej.

Eucharystii w krynickiej kaplicy przewodniczył prowincjał polskich werbistów, o. Sylwester Grabowski SVD, podczas której modlił się w intencji dobrodziejów misji oraz prosił Boga o dar nowych powołań, szczególnie do zgromadzeń z Rodziny Arnoldowej.  Homilię wygłosił o. Fransiscus Kelen SVD, Indonezyjczyk posługujący w Krynicy Morskiej. Wskazał na głęboką wiarę, cierpliwość i niezachwianą ufność jaką św. Józef z Szantungu pokładał w Bogu. To pozwoliło mu zawsze patrzeć z nadzieją w przyszłość i dokonywać rzeczy wielkich, których owoce są widoczne w Chinach do dnia dzisiejszego.

Na uroczystości oprócz werbistów przybyli księża z dekanatu krynickiego, władze miasta, sąsiedzi, przyjaciele i dobrodzieje misji. Witał ich przełożony werbistowskiej wspólnoty o. Andrzej Kosmela SVD, zachęcając od gorącej modlitwy w intencji misjonarzy pracujących na wszystkich kontynentach świata. Pięknym dopełnieniem liturgii był śpiew w języku indonezyjskim w wykonaniu trzech indonezyjskich werbistów.

krynica odpust2023 06Werbiści z Indonezji (fot. Wiesław Dudar SVD)

Po Mszy św. została otwarta wystawa planszowa ze zbiorów Muzeum Misyjno–Etnograficznego w Pieniężnie pt. “Świadkowie wiary”. W krótki i zwięzły sposób przedstawia czterech polskich werbistów–męczenników, którzy podczas II wojny światowej oddali życie za wiarę i ojczyznę. Byli to ojcowie Stanisław Kubista, Alojzy Liguda, Ludwik Mzyk oraz brat Grzegorz Frąckowiak, którego 80. rocznica męczeńskiej śmierci przypada w tym roku. Warto również zaznaczyć, że o. Alojzy Liguda  przez pewien czas  był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof w pobliskim Sztutowie. Pięknym i głębokim symbolem był fakt, że w czasie odpustowej Mszy św. był używany kielich prymicyjny sługi Bożego o. Romana Kozubka SVD, werbisty-męczennika II wojny światowej.

Wystawę “Świadkowie wiary” w kaplicy Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Bursztyn” w Krynicy Morskiej będzie można oglądać do 28 lutego.

krynica odpust2023 06Wystawa "Świadkowie wiary"  (fot. Wiesław Dudar SVD)

Fotografie: Wiesław Dudar SVD