Wiadomości

POLSKA

Podsumowanie IV edycji Akcji Misyjnej „Uczniowie – Uczniom”
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Gdańsku-Wrzeszczu z zebranymi środkami czystości (fot. Katarzyna Kierejsza)

Podsumowanie IV edycji Akcji Misyjnej „Uczniowie – Uczniom”

31 stycznia zakończyła się IV edycja Akcji Misyjnej „Uczniowie – Uczniom”, organizowanej przez Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie oraz Annę Machul, katechetkę ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Gdańsku. W tym roku były zbierane środki czystości i higieny osobistej, które zostaną przekazane do szkół, ochronek i internatów misyjnych i placówek prowadzonych przez misjonarzy werbistów jak również siostry Służebnice Ducha Świętego w Togo.

Do akcji przyłączyło się 41 szkół i parafii oraz wiele osób prywatnych z takich miejscowości jak: Borzęcin, Braniewo, Chrząstowo, Durąg, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Głubczyce, Goleniów, Janiszewice, Kościerzyna, Krzyszkowice, Krzywaczka, Opole, Ostróda, Ostrów Mazowiecka, Pasłęk, Rumia, Rybnik, Ryki, Rzeszów, Sieradz, Stary Targ, Stołczno, Szyldak, Warszawa, Zduńska Wola, Zembrzyce, Żory.

Zebrano 147 dużych kartonów z mydłem, szamponem, żelem pod prysznic, pastą i szczoteczkami do zębów, kremem do rąk i twarzy, proszkiem do prania i wiele innych w niewielkiej ilości artykułów czystość i higieny. Wpłynęła też spora ilość artykułów szkolnych, które zostaną przekazane do misyjnych placówek oświatowych. 

Zebrane rzeczy trafią do kontenera, który z wieloma innymi potrzebnymi przedmiotami już za kilka tygodni zostanie wysłany z Pieniężna do Togo. Tam ich dystrybucją zajmie się polski werbista, o. Marian Schwark SVD.

- Mimo trudnej sytuacji, rosnących cen oraz różnych akcji charytatywnych, cieszę się, że po raz kolejny udało się zorganizować naszą zbiórkę - mówi Anna Machul. - Zaangażowanie katechetów, którzy wkładają w to całe serce, jest naprawdę budujące. To dzięki nim nasi uczniowie mają styczność z działalnością misyjną. Być może efekty nie są spektakularne, jednak wierzę, że istotą każdej akcji charytatywnej są intencja i dobre chęci.

uczniowie uczniom2023 06Środki czystości przekazane przez uczniów z Gdyni (fot. Szczepan Babiuch)

Więcej fotografii

- Budujące jest, że nawet w tak trudnej sytuacji jak obecnie, nasza młodzież i dzieci potrafią dzielić się z potrzebującymi rówieśnikami także z odległych krajów i kontynentów - mówi o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego w Pieniężnie.

Oto lista szkół w prowincji Guérin Kouka na północy Togo, które otrzymają zebrane środki czystości:

 • Szkoła Podstawowa Publiczna w Kadogou
 • Szkoła Średnia w Koufielkou
 • Szkoła Podstawowa Publiczna w Katchamba
 • Szkoła Podstawowa Katolicka w Guérin Kouka
 • Szkoła Podstawowa Publiczna w Takpapiembou
 • Szkoła Średnia w Bandjeli
 • Szkoła Podstawowa Publiczna w Litchersou
 • Szkoła Podstawowa Publiczna w Itoutchan
 • Szkoła Podstawowa Publiczna w Gbalso
 • Przedszkole Sióstr SSpS w Hélota
 • Centrum Formacji dla Dziewcząt sióstr SSpS w Hélota

IV edycja Akcji Misyjnej „Uczniowie – Uczniom” trwała od Niedzieli Misyjnej, 23 października 2022 roku.

uczniowie uczniom2022 plakat850pxPlakat IV edycji Akcji Misyjnej "Uczniowie - uczniom"