Wiadomości

POLSKA

Uczniowie i nauczyciele wsparli budowę studni w Togo
Dyrektor Szkoły Ilona Bałoniak, ks. Mateusz Setecki i o. Wiesław Dudar SVD z czekiem (fot. Kacper Gościniak)

Uczniowie i nauczyciele wsparli budowę studni w Togo

15 grudnia 2023 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim miało miejsce uroczyste przekazanie czeku na budowę studni w Afryce. Tym samym szkoła włączyła się w prowadzoną przez Referat Misyjny w Pieniężnie akcję “Woda dla Afryki”.

Aby zebrać środki na pomoc mieszkańcom Afryki społeczność szkolna rozpoczęła akcję „Miód dla Afryki”, w którą zaangażowało się dotychczas 100 osób. Polega ona na tym, że młodzież rozprowadza małe słoiczki z miodem o wartości 10 zł. Koordynatorem całego przedsięwzięcia jest ks. Mateusz Setecki, katecheta szkoły i wikariusz Parafii św. Wawrzyńca w Koźminie Wlkp.

Od września do grudnia 2023 roku ks. Mateusz wraz z młodzieżą, przy pomocy ks. Jakuba Karpisiewicza, katechety i wikariusza Parafii św. Stanisława w Koźminie Wlkp., odwiedzili 8 parafii  (Borzęciczki, Golina, Lutogniew, Koźmin Wlkp. – św. Stanisława i Wawrzyńca – Mokronos, Rozdrażew, Wałków), z których pochodzą uczniowie szkoły. Podczas każdej Mszy św. księża głosili kazania, przedstawiając problem braku dostępu do wody mieszkańców Afryki, a po Mszy św. młodzież rozprowadzała cegiełki. Tym sposobem udało się do tej pory rozprowadzić 2500 słoiczków z miodem.

Akcja nie została zakończona i będzie wznowiona po okresie kolędowym w 2024 roku. Mamy już połowę środków na budowę drugiej studni w Afryce.

czek kozmin wlkp31

globe element95px ver1Więcej fotografii

Podczas uroczystej akademii, którą poprowadziło troje maturzystów, pani Dyrektor, Ilona Bałoniak, w imieniu całej społeczności szkolnej, ze wzruszeniem podziękowała wszystkim za tak wielkie zaangażowanie w pomoc ludziom Trzeciego Świata. Przekazała również na ręce o. Wiesława Dudara SVD, dyrektora Referatu Misyjnego w Pieniężnie, czek o wartości 8000 euro na budowę studni głębinowej w Togo. 

O. Wiesław podziękował wszystkim za wielki dar serca i gratulował Pani Dyrektor i ks. Mateuszowi tak wspaniałej młodzieży, która mimo wielu zajęć i obowiązków ma zapał, aby pomagać potrzebującym zaangażowaniem, wsparciem materialnym i modlitwą.

Studnia wybudowana dzięki wsparciu społeczności szkolnej w Koźminie Wielkopolskim będzie nosiła imię św. Wawrzyńca, który jest patronem miasta i gminy. Zostanie wywiercona we wsi Koulardo, która jest stacją boczną werbistowskiej Parafii Matki Bożej z Lourdes w Guérin Kouka, oddaloną od centrum parafii o 47 km. W parafii pracuje obecnie 3 werbistów: z Indonezji, (proboszcz) oraz Indii i Togo.

Wioska Koulardo liczy 1750 mieszkańców, głównie z ludu Konkombów i Peulh.  Zajmują się rolnictwem, uprawiając kukurydzę, proso, sorgo i soję. W wiosce nie ma publicznej szkoły podstawowej. Kobiety i dzieci z Koulardo każdego dnia przemierzają około 2 km w poszukiwaniu wody w strumieniu zwanym Bouchiè.

Pomysł wybudowania studni w Afryce już rok temu dał pan Jarosław Bartczak, kościelny Parafii św. Wawrzyńca w Koźminie Wlkp.

Nie przestajemy pomagać, bo pomagając innym pomagamy sobie.

Tekst: ks. Mateusz Setecki

globe element95px ver1Więcej o akcji "Woda dla Afryki"