Wiadomości

POLSKA

Wielkopolski lekarz z sercem
Anna Tarajkowska w gabinecie stomatologicznym w Puri, Indie (luty 2018)

Wielkopolski lekarz z sercem

Anna Tarajkowska została w tym roku uhonorowana nagrodą "Wielkopolski lekarz z sercem". Laureatka przez wiele lat współpracowała z o. Marianem Żelazkiem. Razem, w kolonii trędowatych w Puri założyli gabinet dentystyczny, po czym wielokrotnie pomagała na miejscu jako stomatolog.

Nagrodę pieniężną związaną z przyznanym wyróżnieniem laureatka postanowiła przekazać na wsparcie sierocińca założonego przez o. Żelazka w Puri.

Anna Tarajkowska przez wiele lat była prezesem Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio", która stawia sobie za cel stworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. W 2016 roku prowadzona przez nią Fundacja otrzymała Nagrodę im. o. Mariana Żelazka SVD, przyznawaną przez Polską Prowincję SVD. Fundacja nieustannie wspiera działanie placówki, którą założył ojciec Marian.

W lutym 2018 roku pani Anna po raz kolejny odwiedziła Puri, w związku z obchodami 100. rocznicy urodzin o. Mariana. Występuje też w najnowszym filmie zatytułowanym "Siewca Nadziei", który opowiada o życiu i pracy o. Żelazka w Indiach. Opowiada w nim o swoich wielokrotnych spotkaniach z misjonarzem, wspomina też o początki pracy jako stomatologa w Puri.

Kadr z filmu "Siewca Nadziei" (reż. Andrzej Biernacki)

Nagroda "Wielkopolski lekarz z sercem" została ustanowiona w 2017 roku. Jest wspólnym projektem Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Celem inicjatywy jest uhonorowanie osób, które poprzez swoją postawę życiową oraz działalność pozazawodową niosą pomoc ludziom chorym i potrzebującym pomocy w kraju i za granicą. Osoby te wyróżniają się w środowisku wyjątkową aktywnością o charakterze prospołecznym i charytatywnym. Stanowią wzór, inspirują do działania, promują wartości etyczne oraz prezentują postawę godną naśladowania.

Patronem nagrody jest Kazimierz Hołoga, wywodzący się z Wielkopolski niezwykły lekarz, społecznik i filantrop, dyrektor szpitala powiatowego w Nowym Tomyślu, który w II połowie XX wieku w praktyce realizował ideały lekarza bez reszty oddanego pacjentom.

W tym roku do nagrody "Wielkopolski lekarz z sercem" mianowanych było 17 osób. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 10 marca w Teatrze Wielkim w Poznaniu.