Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Najnowsze wiadomości z Wewak
Wulkan na wyspie Kadovar (fot. Samaritan Aviation/via Reuters)

Najnowsze wiadomości z Wewak

W ostatnich dniach w mediach światowych usłyszeliśmy o Papui Nowej Gwinei w kontekście wybuchu wulkanów w prowincji East Sepik, gdzie pracują werbiści. Okazuje się, że znajdują się one na terenie diecezji Wewak, gdzie ordynariuszem jest bp Józef Roszyński SVD.

Oto kilka informacji, które otrzymaliśmy bezpośrednio od bpa Józefa na temat sytuacji w diecezji oraz bieżących działaniach pastoralnych.

Wulkan Kadovar w pobliżu wyspy Biem wybucha nieustannie od 5 stycznia - pisze bp Roszyński. - Żyjemy w strachu, co jeszcze może się wydarzyć. Ludzie z wyspy zostali ewakuowani, a teraz są przenoszeni w pobliże Turubu na wschodnim wybrzeżu. Mówi się, że ludzie wyspy Biem też zostaną ewakuaowani [wulkan na wyspie Biem też zaczyna się budzić - przyp. red.]. Problem jednak w tym, że na wyspie żyje ponad 2000 i ciężko jest nie tylko ich przetransportować, ale dać im pożywienie, miejsce na nocleg itp. Chcemy im pomóc, staramy się znaleźć fundusze na paliwo, żywność, artykuły gospodarstwa domowego.

Jeśli chodzi o działania pastoralne w diecezji biskup przyznaje, że ostatni okres jest bardzo pracowity. Przed świętami Bożego Narodzenia jak zwykle mieliśmy dużo pracy duszpasterskiej związanej z przygotowaniem ludzi do świąt - donosi misjonarz. - W Marinumbo miałem 45 chrztów i 5 sakramentów małżeństwa. Do tego spowiedź i Dzień Dziecka w Passam oraz wiele innych rzeczy. Po Nowym Roku mieliśmy tygodniowe warsztaty dla kapłanów i pracowników diecezji z obsługi Excela. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, tym bardziej, że w końcu mieliśmy okazję spotkać się i podzielić radościami i trudnościami.

wwak sty2018 01Wybuch wulkanu Kadovar (fot. za www.facebook.com/diocese.wewak)

W poniedziałek sfinalizujemy nasz program duszpasterski na ten rok - pisze dalej bp Roszyński. - Zgodnie z propozycją Konferencji Biskupów Katolickich przyjrzymy się młodzieży. Jest to bardzo ważne, ponieważ młodzież tutaj boryka się z podobnymi problemami dzisiejszych czasów, jak w innych częściach świata (m.in. media i internet). W administracji mam duże problemy ze znalezieniem odpowiednich ludzi do pomocy w księgowości i zarządzaniu nieruchomościami. Staram się, aby jeden z kapłanów został przeszkolony i pomagał mi w pracach biurowych i administracji. Mam nadzieję, że to się uda.

Prosimy, módlcie się za nas, naszych kapłanów, nasz lud i całą sytuację. Przeżywamy teraz bardzo ciężki czas. Jestem bardzo wdzięczny za waszą pomoc i modlitwy - kończy swój list bp Roszyński.

Diecezja Wewak w Prowincji Wschodniego Sepiku na Papui Nowej Gwinei ma powierzchnię prawie 37 tys. km2. Na tym terenie mieszka 440 tys ludzi, z czego ponad 214 tys. stanowią katolicy. Na terenie diecezji funkcjonuje 48 parafii i 2 stacje misyjne. Bp Józef Roszyńki SVD został mianowany ordynariuszem Diecezji Wewak w 2015 roku.

wwak sty2018 01Bp Józef Roszyński SVD z klerem diecezjalnym Diecezji Wewak (fot. www.svdmissions.org)