Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Pierwsza Msza Święta w nowej misji werbistów na Madagaskarze
Czestnicy Mszy Świętej (fot. archiwum Zdzisława Grada SVD)

Pierwsza Msza Święta w nowej misji werbistów na Madagaskarze

13 maja 2021 roku, na nowej misji werbistów w regionie miasteczka Mandritsara na dalekiej północy Madagaskaru, odbyła się niecodzienna uroczystość. Na terenie, który ma służyć jako baza nowej misji, po raz pierwszy odprawiona została uroczysta Msza Święta.

Eucharystyczna celebracja była połączona ze świętowaniem trzech kapłańskich jubileuszy - 32. rocznicy kapłaństwa o. Zdzisława Grad SVD, 15. rocznicy ks. Fidela oraz 5. rocznicy ks. Daniela.

Obecnie w miasteczku Mandritsara posługuje 6 księży i około 20 sióstr zakonnych. Cała ta grupa, wraz z około setką wiernych, składała dzięki Trójjedynemu Bogu za dar nowej misji obejmowanej przez werbistów.

Kilka miesięcy temu, 25 października 2020 roku, Zgromadzenie Słowa Bożego w sposób oficjalny przejęło organizowanie nowej misji na obrzeżach miasteczka Mandritsara. Nowy teren to lekkie wzniesienie liczące około 6 hektarów i dające szerokie możliwości budowy domu zakonnego, kościoła oraz centrum pastoralnego.

Póki co, oczekując na pomoc w realizacji większego projektu czy to kościoła czy domu, idziemy małymi krokami - porządkujemy teren i przygotowujemy go pod przyszłe większe inwestycje – mówi o. Zdzisław Grad SVD, przełożony nowej misji. - W tej chwili nie mamy wielkich możliwości finansowych, ale dzięki ofiarności pojedynczych osób, byliśmy w stanie otoczyć częściowo murem teren, na którym, być może, stanie nasz przyszły dom. Przygotowaliśmy też teren pod ogród, posadziliśmy około 100 różnych drzew, wykarczowaliśmy dziesiątki korzeni, wytyczyliśmy drogę dookoła terenu i, co najważniejsze, zaczęliśmy projekt nowej groty poświęconej Matce Bożej - Matki Słowa Bożego.

Celebracja Mszy Świętej. W tle wioska u podnóża wzniesienia Marivolanitra (fot. archiwum Zdzisława Grada SVD)

globe element95px ver1CZYTAJ TAKŻE: Nowa misja werbistów na Madagaskarze

Pierwszą Mszę Świętą na terenie nowej misji werbiści planowali połączyć z położeniem kamieni węgielnych pod nową grotę, dlatego specjalnie oczekiwali na dzień 13 maja!

To data tak wymowna i symboliczna, że aż się prosiło, aby to było w tym dniu. I opatrznościowo był to dzień Wniebowstąpienia Pańskiego - dodaje o. Zdzisław. -Warto dodać, iż zgodnie z wolą ks. biskupa Georgesa z Indii, przyszły kościół będzie pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Różańca Świętego. Natomiast całemu terenowi i wzniesieniu nadałem piękną malgaską nazwę "Marivolanitra" (Bliżej nieba).

W homilii podczas Mszy Świętej o. Grad naświetlił, jak to w historii zbawienia góra była często miejscem objawienia się Boga i Jego spotkania z ludem mu poświęconym. W czasie głoszenia Królestwa Bożego Jezus również wybierał miejsca symboliczne, gdzie głosił Słowo, przemienił się na oczach Apostołów, został ofiarowany Ojcu i w końcu wstąpił do nieba. Dzisiaj poświęcamy tę górę Marivolanitra Bogu w Trójcy Jedynemu, aby tutaj objawiał siebie nowemu ludowi i by miejsce to stało się miejscem zbawiania ludzi – mówił misjonarz.

zdzgr 1mszasw02Procesja na miejsce budowy groty maryjnej (fot. archiwum Zdzisława Grada SVD)

Nowa werbistowska parafia będzie pod szczególną opieką Maryji, która od początku towarzyszy ludziom w drodze do Syna Bożego. Rozpoczynajac nową misję jako wspólnota SVD stawiamy na Maryję - Matkę Słowa Bożego i pierwszy projekt nowej misji to będzie jej grota – wyjaśnia o. Zdzisław. - Stawiajac nową grotę poświęconą Matce Słowa, pragniemy uwydatnić naszą werbistowską duchowość i charyzmat w tej części Madagaskaru.

Po Mszy Świętej na miejsce, gdzie ma stanąć nowa grota, przeszła niewielka procesja z krzyżem. Z powodu ograniczeń sanitarnych tylko mogli wziąć w niej udział tylko reprezentanci poszczególnych parafii i wspólnot. O. Grad podkreśla, że gdyby nie czas epidemii, z pewnością wzięłoby w niej udział ponad 1000 osób.

Na miejscu zostało poświęconych 7 kamieni - każdy w innym kolorze – które miały symbolizować pełnię łask, jakie Bóg ofiaruje ludziom przez wstawiennictwo Matki Słowa - Syna Bożego. Tak się szczęśliwie złożyło, że obecnych było 7 kapłanów, z których każdy, w otoczeniu dobranej grupy wiernych, położył odpowiedni kamień pod fundament groty – mówi o. Zdzisław. - Atmosfera radości i duchowego uniesienia towarzyszyła nam w czasie tych symbolicznych i sakralnych czynności. Byliśmy świadomi, że piszemy kolejną kartę historii zbawienia tych ziem i że Bog jest pośród nas w Osobie Matki Słowa.

Grota będzie lekko skierowana na wioski, które leżą u podnóża wzniesienia Marivolanitra.

zdzgr 1mszasw04

zdzgr 1mszasw04Wmurowanie 7 kamieni węgielnych pod grotę (fot. archiwum Zdzisława Grada SVD)

Więcej fotografii z wydarzenia można znaleźć na profilu facebookowym o. Zdzisława: https://www.facebook.com/zdzislaw.grad