Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Uroczystości 100-lecia urodzin o. Mariana Żelazka w Indiach
O. Marian Żelazek SVD (1918-2006)

Uroczystości 100-lecia urodzin o. Mariana Żelazka w Indiach

Już dziś w Puri w Indiach rozpoczną się uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin o. Mariana Żelazka SVD. Wezmą w nich udział goście z całego świata, w tym duża grupa werbistów i świeckich z Polski.

W ciągu dwóch dni uroczystości odbędą się m.in. w kolonii trędowatych, szkole Beatrix oraz kościele parafialnym w Puri.

10 lutego w kolonii trędowatych, w miejscu, w którym ojciec Marian upadł i zmarł, zostanie odsłonięta tablica z jego podobizną i cytatem z Ewangelii św. Jana "Do końca ich umiłował". Ceremonii odsłonięcia dokonają członkowie rodziny ojca Mariana, którzy przybyli z Polski.

Później uczestniczy przeniosą się do miejsca, gdzie ojciec Marian mieszkał. Tam zostanie otwarte muzeum, które ma służyć podtrzymywaniu dalszej pamięci o misjonarzu trędowatych. Wieczorem odbędą się uroczystości w szkole Beatrix, którą założył. Tam do gromadzonych przemówienie skieruje m.in. ambasador RP w Indiach, pan Adam Burakowski.

11 lutego w kościele parafialnym w Puri odbędzie się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem miejscowego biskupa, Johna Barwa SVD. Intencją tej Eucharystii będzie rychłe wyniesie na ołtarze ojca Mariana Żelazka. Wśród uczestników znaleźli się m.in. biskup Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, o. Robert Kisala SVD, wicegenerał Zgromadzenia z Rzymu oraz o. Eryk Koppa SVD, polski prowincjał werbistów. Ich obecność podkreśla szczególną rangę wydarzenia.

Mimo że Puri jest świętym miastem hinduizmu, w wielu miejscach widać portrety ojca Mariana z podpisem "Pasterz porzuconych, źródło współczucia".  Wielu ludzi nie ma wątpliwości, że ojciec Marian Żelazek, który przez 56 lat był misjonarzem w Indiach, jest świętym. Wychodząc temu naprzeciw indyjski prowincjał werbistów powołał 3-osobową komisję współbraci, specjalistów z różnych dziedzin, do gromadzenia materiałów potrzebnych do procesu beatyfikacyjnego.

Są zbierane świadectwa ludzi, którzy znali ojca Mariana, szczególnie mieszkańców kolonii trędowatych, współbraci i współpracowników. Opublikowano broszurę w z obszernym życiorysem i zdjęciami. W języku angielskim i Orija przygotowano obrazki z modlitwą o beatyfikację, którą za zgodą biskupa rozpowszechniono wielu parafiach diecezji i szkołach katolickich. O prowadzonych działaniach biskup miejsca poinformował Episkopat Indii na konferencji plenarnej, która się odbyła w ostatnich dniach.

Módlmy się, aby proces beatyfikacyjny ojca Mariana Żelazka potoczył się w taki sposób, byśmy jak najszybciej mogli cieszyć się jego wstawiennictwem w gronie świętych.