Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Werbiści rozpoczną pracę na Palm Island w Australii
Widok z Palm Island na okoliczne wyspy (fot. Luke Duyvestyn - za: https://commons.wikimedia.org)

Werbiści rozpoczną pracę na Palm Island w Australii

Na zaproszenie bp. Timothy'ego Harrisa w najbliższym czasie werbiści rozpoczną posługę w diecezji Townsville, w tym na wyspie Palm Island w północno-wschodniej Australii. W swej pracy skoncentrują się głównie na duszpasterstwie rdzennych mieszkańców tych terenów.

Do pracy w diecezji Townsville przeznaczonych zostało 3 współbraci, którzy pojawią się w parafiach, gdy tylko zostaną zdjęte ograniczenia związane z pandemią koronawirusa.

Jednym z powodów, dla których zdecydowaliśmy się odpowiedzieć pozytywnie na prośbę biskupa Timothy'ego jest świadomość, jak ważne są wspólnoty rdzennej ludności na Palm Island i w całej diecezji Townsville. Możliwość pracy z tymi wspólnotami traktujemy jako ogromny przywilej i od dawna jest to priorytetem naszej prowincji - mówi o. Asaeli Rass SVD, przełożony Prowincji Australijskiej SVD. - Kolejnym powodem jest fakt, że będziemy tam współpracować z siostrami SSpS, które już działają na Palm Island. Zatem nasza posługa będzie w gruncie rzeczy współpracą z diecezją Townsville, siostrami i lokalnymi wspólnotami.

Bp Harris nie kryje swojej radości z faktu, że werbiści pojawią się w jego diecezji. Widzę to jako dar z nieba - mówi. - Duszpasterstwo rdzennych mieszkańców tych terenów jest niezwykle ważnym elementem działań diecezji, a werbiści mają ogromne doświadczenie na tym polu.

plmislautr04 minBp Timothy Harris, ordynariusz diecezji Townsville, podczas uroczystości święceń kapłańskich (fot. za: https://www.facebook.com/TSVDiocese)

Gdy tylko zniesione zostaną ograniczenia w poruszaniu się związane z pandemią koronawirusa, do pracy w diecezji Townsville uda się 3 werbistów: o. Manh Le SVD, o. Joseph Reddy SVD i diakon Clement Baffoe SVD. Pierwszy z nich pracował będzie na Palm Island, zaś dwóch pozostałych podejmie posługę w innych parafiach diecezji.

W werbistach inspiruje mnie to, że są prawdziwymi misjonarzami. Nie przyjeżdżają, by zmieniać ludzi, ale by ich spotkać i poznać, a potem im służyć zgodnie z tym, czego się od nich nauczyli - mówi bp Timothy i podkreśla, że dostrzega w werbistach ogromną chęć słuchania i bycia z ludźmi, by głosić Słowo Boże i towarzyszyć im w codziennej drodze życia.

O. Manh Le SVD pracował wcześniej wśród ludności rdzennej w Amazonii, a przez ostatnie lata był kapelanem wspólnoty wietnamskiej w archidiecezji Sydney. Czekam z niecierpliwością na rozpoczęcie nowej posługi. To kolejny krok w moim misjonarskim życiu - mówi 48-letni misjonarz. - Dla mnie takie przeznaczenie stanowi samo sedno pracy misyjnej. Widzę to jako sytuację „przyjedź i zobacz”. Najpierw będę musiał dużo słuchać i uczyć się.

Historia Aborygenów na Palm Island jest bogata i złożona. Oficjalnie żyją tam 44 plemiona i grupy językowe. Używają, co prawda angielskiego, ale niejednokrotnie na podstawowym poziomie. Mój angielski też nie jest idealny, więc pewnie jakoś się dogadamy - śmieje się o. Manh, który jest Wietnamczykiem.

plmislautr04 minKościół katolicki na Palm Island (fot. diecezja Townsville; za: https://www.divineword.com.au)

Pochodzący z Ghany diakon Clement Baffoe SVD, który za kilka miesięcy przyjmie święcenia kapłańskie, również czeka z niecierpliwością na rozpoczęcie posługi w diecezji Townsville. Od momentu, gdy ojciec prowincjał zaproponował mi podjęcie pracy na tym terenie, przygotowuję się duchowo i psychicznie - mówi.

O. Joseph Reddy SVD, dotychczasowy wikariusz w Parafii Maryi Matki Kościoła w Macquarie Fields (diecezja Wollongong), podobnie jak dwóch pozostałych współbraci, jest niezwykle poekscytowany nowym przeznaczeniem misyjnym. Mamy nadzieję, że nasza praca głoszenia Słowa Bożego pomoże zbliżyć ludzi do Boga i do siebie nawzajem - wyznaje urodzony w Indiach misjonarz.

Werbiści z Prowincji Australijskiej z nadzieją i optymizmem patrzą na otwierające się nowe możliwości pracy w diecezji Townsville. Co ważne, nie muszą tam zaczynać wszystkiego od początku, gdyż np. na Palm Island będą ściśle współpracować z posługującymi tam od lat Siostrami Służebnicami Ducha Świętego (SSpS).

Będziemy także opierać się na pracy wielu misjonarzy i misjonarek, którzy z wielkim oddaniem i miłością pracowali tutaj przez wiele lat - mówi o. Asaeli Rass SVD. - Chcemy uczyć się i słuchać. Wiele nauki przed nami, ale cieszymy się, że będziemy mogli być integralną częścią Kościoła w diecezji Townsville.

Werbiści w Australii pracują od 1920 roku. Obecnie posługuje tam 50 kapłanów i braci zakonnych z 14 narodowości. W tej grupie jest 2 werbistów z Polski. Do kapłaństwa i życia zakonno-misyjnego przygotowuje się 12 kleryków z 5 narodowości. Oprócz samej Australii, do Prowincji Australijskiej SVD należą także Nowa Zelandia (4 werbistów), Tajlandia (12 werbistów) i Mjanma (3 werbistów w tym 1 z Polski).

Za: www.divineword.com.au

plmislautr04 minO. Asaeli Rass SVD z siostrami pracującymi na Palm Island: s. Claire Cooke SSpS (z lewej) i s. Mere Ranuku SSpS (fot. za: https://www.divineword.com.au)