Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Werbista biskupem w Botswanie
O. Anthony Pascal Rebello SVd (fot. za www.africa.la-croix.com)

Werbista biskupem w Botswanie

5 lipca 2021 roku Papież Franciszek mianował o. Anthony'ego Pascala Rebello SVD biskupem Diecezji Francistown w Botswanie. O. Anthony był dotychczas proboszczem Parafii Świętego Krzyża w Mogoditshane na wschodzie kraju.

Na stanowisku biskupa Diecezji Francistown o. Rebello SVD zastąpi innego werbistę, bpa Franklyna Nubuasah SVD, który został mianowany biskupem Diecezji Gaborone.

O. Anthony Pascal Rebello urodził się 18 marca 1950 roku w Nairobi w Kenii. Do Zgromadzenia Słowa Bożego wstąpił w 1969 roku. Formację kapłańsko-zakonną odbył w Indiach, gdzie 10 maja 1977 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

Pracę pastoralną rozpoczął w Indiach. W latach 1979-1981 zrobił studia licencjackie z teologii duchowości na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, po czym wyjechał do pracy misyjnej. Najpierw pracował w Botswanie, gdzie w latach 1981-1984 był proboszczem w miejscowości Palapye. Następnie pracował w Kenii, gdzie w latach 1984-1987 był przełożonym Prowincji Kenijskiej SVD. Przez następne 3 lata pracował na wyspie Antigua, gdzie był proboszczem najpierw niewielkiej parafii na wiosce, a później Katedry Świętej Rodziny.

W latach 1990-2000 pracował w Angoli, gdzie był wikariuszem, później proboszcem, a w końcu mistrzem nowicjatu. Następnie przez 2 lata pracował w Indiach, po czym od 2003 roku posługuje w Botswanie. W Diecezji Gaborone był proboszczem w Palapye i Metsimotlhabe, a ostatnio w Parafii Świętego Krzyża w Mogoditshane.

Diecezja Francistown jest częścią Archidiecezji Pretoria (RPA). Wikariat Apostolski Francistown został wydzielony z Diecezji Gaborone w 1998 roku. W 2017 roku został podniesiony do rangi diecezji. Dziś diecezję, zajmującą powierzchnię prawie 473 tys. km2, zamieszkuje 982 tys. ludzi, z czego katolików jest nieco ponad 31 tys. (adm)