Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Otwarto Studnię św. Mateusza w Czadzie

3 maja 2024 roku odbyło się poświęcenie studni głębinowej w wiosce Guelkou w Czadzie, która została wybudowana dzięki inicjatywie młodzieży z Koźmina Wielkopolskiego. Nadano jej imię św. Mateusza.

Uroczystość zgromadziła nie tylko wspólnotę katolików, ale i całą społeczność z władzami wioski na czele. Poświęcenia studni dokonał o. Thierry Balonda SVD, przełożony werbistowkiej misji w Czadzie i proboszcz Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Doyou w diecezji Moundou.

Generał werbistów mianowany arcybiskupem w Ende

25 maja 2024 roku papież Franciszek mianował o. Paulusa Budi Kledena SVD, przełożonego generalnego Zgromadzenia Słowa Bożego, arcybiskupem metropolitą archidiecezji Ende na wyspie Flores w Indonezji. Będzie on 45. werbistą wyniesionym do godności biskupiej i 12. arcybiskupem. O. Kleden SVD obejmie zarząd archidiecezją Ende po zmarłym w listopadzie 2023 roku abp. Vincentiusie Sensi Potokota.

Stolica Apostolska wyraziła zgodę, by konsekracja biskupia odbyła się dopiero po zakończeniu XIX Kapituły Generalnej werbistów, której o. Kleden będzie przewodniczył. 

Wizyta polskich werbistów w Indiach

W związku z zakończeniem pomocniczego procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD, jaki toczył się w Polsce, grupa czterech werbistów udała się do Indii, aby zgodnie z prawem dostarczyć zebraną dokumentację. Formalnie proces prowadzi ordynariusz archidiecezji Cuttak-Bhubaneswar, abp John Barwa SVD, dlatego właśnie do niego trafił cały zgromadzony materiał. 

Delegacji polskich werbistów zaangażowanych w proces przewodniczył wicepostulator, o. Henryk Kałuża SVD. Towarzyszył im Krzysztof Antkowiak, dyrektor Zespołu Szkół im. o. Mariana Żelazka w Chludowie koło Poznania. 

Nasza praca przynosi niezwykłe rezultaty

W prowadzonym przeze mnie Zakładzie Optycznym New Look w Saboba w północno-wschodniej Ghanie zaszły duże zmiany. W maju 2022 roku zaczęliśmy budowę dwóch gabinetów okulistycznych oraz pomieszczenia, w którym będziemy mogli dobrać okulary dla pacjentów.

Dzięki koordynacji Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie, we współpracy z Fundacją Redemtoris Missio i przy wsparciu pana profesora Edwarda Wylęgały z Katowic oraz jego przyjaciół, pod koniec marca 2024 roku dotarły do nas urządzenia, które pozwolą nam na wyposażenie powstających dwóch gabinetów okulistycznych i bardzo poprawią pracę w szlifierni szkieł do okularów.

Zamieniał parafie w wielką rodzinę (WSPOMNIENIE)

O. Jerzy Jagodziński SVD, przeżywał swoje kapłaństwo jako ofiarną służbę innym. Dzięki jego bezinteresownej służbie ożywiło się życie różnych wspólnot, odbudowano świątynie, a wielu ludzi odnalazło drogę do Boga. Gdziekolwiek służył, wykazywał się niezwykłymi cechami jako organizator, który potrafił gromadzić ludzi wokół Chrystusa i objawiać Jego miłość. Parafianie, którymi opiekował się przez ostatnie 15 lat, z zachwytem wspominają jego ogromny entuzjazm i determinację, których fundamentem była wielka miłość do ludzi oraz zrozumienie ich aspiracji i nadziei.

Kaplica Pokoju i Pojednania przy katedrze w Irkucku

W tym roku mija 25 lat od rozpoczęcia budowy Katedry Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Irkucku, głównej świątyni Diecezji Świętego Józefa w Irkucku, największej terytorialnie diecezji na świecie. Jej poświęcenia dokonał kard. Kazimierz Świątek, który 10 lat spędził na zesłaniu w Workucie.

Przy katedrze zlokalizowana jest Kaplica Pokoju i Pojednania, w której znajduje się ziemia z 14 gułagów. Kaplica jest wymownym znakiem, że w dzisiejszym świecie szukanie dróg pokoju i pojednania jest sprawą najpilniejszą.

Nowa werbistowska parafia na Kubie

Zdecydowaliśmy się zredukować jedną placówkę misyjną w diecezji Holguín-Las Tunas, gdzie pracuje nas najwięcej, i otworzyć nową wspólnotę w diecezji Ciego de Ávila. To samo centrum wyspy, gdzie potrzeby misjonarzy są bardzo duże. Diecezja powierzyła nam parafię w ok. 80-tysięcznym mieście Morón, położonym niedaleko malowniczego ośrodka turystycznego Cayo Coco. Jest to jedyna parafia katolicka w całym mieście. I tak zostałem nowym proboszczem Parafii Matki Bożej Gromnicznej.

W trosce o pokój w Kolumbii

Pod koniec lutego dostałem filmik, nagrany w dżungli przez grupę paramilitarną, której przedstawiciel ogłosił, że nie ma szans na pokój, gdyż prezydent dał rzekomo rozkaz wojsku zlikwidowania grup paramilitarnych. Dla tych ludzi wojna to interes, a cierpią tylko zwykli ludzie, ale także rodziny tych młodych, którzy dają się omamić kłamstwami bez pokrycia i tracą życie w walkach. Często odnajdujemy w rzece Atrato ciała młodych chłopaków zastrzelonych bądź utopionych, ze związanymi rękami. To, niestety, smutna rzeczywistość, jakiej doświadczamy na co dzień.