Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Werbiści w Japonii
Rada Prowincjalna i wizytatorzy z Rzymu przed werbistowskim domem w Nagoi (fot. archiwum SVD Japan)

Werbiści w Japonii

Pierwsi werbiści przybyli do Japonii w 1907 roku. Trzech misjonarzy rozpoczęło wówczas pracę edukacyjną w Akita. Obecnie w Prowincji Japońskiej pracuje i przygotowuje się do życia zakonno-misyjnego 134 współbraci z 22 narodowości. Wśród 116 współbraci w ślubach wieczystych jest 38 Japończyków. Lokalnemu kościołowi służy dwóch werbistowskich biskupów: bp Paulo Daisuke Narui SVD w Diecezji Niigata i abp Tarcisio Isao Kikuchi SVD w Archidiecezji Tokio.

Obecnie główne działania prowincji koncentrują się na edukacji, apostolacie parafialnym i pracy z migrantami.

Edukacja

W werbistowskich szkołach i na uniwersytetach pracuje 31 misjonarzy. Łącznie we wszystkich prowadzonych przez werbistów placówkach edukacyjnych kształci się blisko 14 tys. osób, w tym ponad 10 tys. studentów na werbistowskim Uniwersytecie Nanzan w Nagoi, 2174 uczniów w szkołach średnich i gimnazjach, 549 w szkołach podstawowych i 314 dzieci w przedszkolach [stan na maj 2023 - przyp. red.] 

Chociaż werbistowskie instytucje edukacyjne cieszą się dużym prestiżem i są powszechnie chwalone za doskonały poziom nauczania, boleśnie zaczynają odczuwać niski wskaźnik urodzeń w kraju. W efekcie liczba uczniów z roku na rok maleje.

Wyzwaniem dla Prowincji Japońskiej SVD jest także znalezienie młodszych misjonarzy, którzy chcieliby pracować w szkołach i na uniwersytetach jako nauczyciele lub w administracji.

jpnsvd04 nanzanWerbistowskim Uniwersytet Nanzan w Nagoi (for. commons.wikimedia.org)

Duszpasterstwo parafialne i duszpasterstwo migrantów

W duszpasterstwie parafialnym w Japonii pracuje 48 werbistów, którzy posługują w 26 parafiach. Największe werbistowskie parafie to Kichijoji, Nanzan i Nishimachi. Do każdej z nich należy ponad 2000 wiernych. Wyzwaniem dla kapłanów w nich pracujących jest fakt, że większość z nich mieszka samotnie, z dala od wspólnot zakonnych. Co więcej, niejednokrotnie odległości między parafiami są bardzo duże.

W Japonii liczba katolickich imigrantów przewyższa liczbę rodowitych Japończyków, co bardzo ożywia życie parafialne. Większość parafian stanowią Brazylijczycy, Wietnamczycy lub Filipińczycy. Werbiści dokładają wszelkich starań, aby jednoczyć różne społeczności żyjące w parafiach. Ponieważ jednak liczba imigrantów stale rośnie, bardzo potrzebni są współbracia mówiący po angielsku, hiszpańsku, portugalsku, wietnamsku, tagalog itp.

Oprócz standardowej posługi migrantom odbywającej się w parafiach, dwaj misjonarze pracują w werbistowskim Mikawa Catholic Center w diecezji Nagoya, specjalizującym się w pomocy wspólnotom parafialnym w apostolacie obcokrajowców. Współpracują z nim inni werbiści, siostry SSpS i świeccy wolontariusze. Odwiedzają obcokrajowców przebywających w więzieniach i pomagają rozdawać żywność ludziom na ulicy. Centrum jest niewielkie, ale dobrze zlokalizowane, co ułatwia migrantom dotarcie tam i otrzymanie pomocy duchowej lub materialnej.

Przed werbistowskim centrum dla migrantów Mikawa w Nagoi (for. archiwum SVD Japan)

Wyzwania

Japonia to kraj z kulturą ciężkiej i dobrze wykonanej pracy. Priorytetem życia jest praca i spełnienie zawodowe, dlatego spada liczba małżeństw i dzieci. Tym samym populacja kraju szybko się starzeje, więc coraz bardziej potrzebna jest zagraniczna siła robocza. Sytuacja ta ma wpływ także na powołania zakonne.

Prześladowania chrześcijan zakończyły się w Japonii dopiero pod koniec XIX wieku, więc katolicy stanowią dziś zaledwie 0,3% populacji. W takich warunkach biskupi Kościoła katolickiego w Japonii zwracają się do werbistów z prośbą o pomoc. Wielu prosi o współbraci, którzy rozpoczęliby pracę w ich diecezjach.

Tekst na podst. Arnoldus Nota

jpnsvd03Werbiści pracujący w Japponii podczas spotkania prowincjalnego w maju 2023 (for. archiwum SVD Japan)