Wiadomości

POLSKA

Akcja św. Krzysztofa 2018
Msza Św. ku czci św. Krzysztofa, patrona kierowców (fot. Paweł Wodzień SVD)

Akcja św. Krzysztofa 2018 - spotkanie w Pieniężnie

15 lipca w Pieniężnie odbyło się tradycyjne spotkanie kierowców i ich rodzin zaangażowanych w tegoroczną Werbistowską Akcję Pomocy Kierowców na rzecz Misyjnych Środków Transportu, zwaną popularnie Akcją św. Krzysztofa lub akcją "Kierowcy misjom".

Najważniejszym punktem spotkania była Msza Św. ku czci patrona kierowców, której przewodniczył o. Wojciech Pawłowski SVD, misjonarz w Sudanie Płd.

Na początku Eucharystii wszystkich gości przywitał o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego z Pieniężna oraganizującego akcję. W homilii o. Wojciech opowiadał o pracy w Sudanie Płd., o wojnie, która zmusiła misjonarzy do opuszczenia kraju, o swoim pobycie w Egipcie, na kursie języka i spotkaniu z krajem na wskroś muzułmańskim. Podkreśli też, jak ważna w jego pracy i pracy wszystkich misjonarzy, jest pomoc dobrodziejów z Polski, w tym włączających się w Akcję św. Krzysztofa. Bez ich pomocy i środków transportu, które dzięki nim misjonarze użytkują, praca misyjna byłaby niezwykle trudna lub wręcz niemożliwa.

Dziękując za zaangażowanie i pomoc finansową polskich kierowców i ich rodzin o. Wojciech zapewnił w imieniu swoim i innych misjonarzy o pamięci w codziennej modlitwie.

W czasie modlitwy wiernych uczestnicy Eucharystii modlili się za misjonarzy i misjonarki, o powołania misyjne, za darczyńców wspierających misjonarzy oraz za wszystkich, którzy w minionym roku stracili życie na drogach.

akcja krzysztof2018 12Poświęcenie pojazdów (fot. Paweł Wodzień SVD)

Procesja z darami była symbolicznym złożeniem Bogu radości i trosk modlących się w Pieniężnie i ich rodzin. Przyniesiono do ołtarza m.in. świece symbolizujące zmarłych misjonarzy i misjonarki oraz wszystkich zmarłych na polskich drogach, bukiet kolorowych kwiatów, który miał być znakiem mnogości i różnorodności przyjaciół dzieła misyjnego, a także środki opatrunkowe, które zostaną przekazane do misyjnych szpitali w ramach prowadzonych przez werbistów akcji.

Po Mszy Św. na parkingu przed klasztorem w Pieniężnie o. Wojciech Pawłowski SVD, o. Jacek Wojcieszko SVD, rektor Misyjnego Seminarium Duchownego oraz o. Wiesław Dudar SVD poświęcili pojazdy zgromadzonych gości. Następnie w kościele seminaryjnym odbyło się spotkanie z o. Wojciechem, który już w mniej formalny sposób opowiadał o swojej pracy i odpowiadał na wiele pytań.

Ostatnim punktem spotkania była wspólna kawa w kawiarence misyjnej i projekcja filmu “Siewca nadziei”, opowiadającego o życiu i pracy Sługi Bożego, o. Mariana Żelazka wśród trędowatych w hinduistycznym świętym mieście Puri w Indiach.

akcja krzysztof2018 12Spotkanie z o. Wojciechem Pawłowskim SVD (fot. Wiesław Dudar SVD)

Spotkanie kierowców i ich rodzin w Pieniężnie jest doskonałą okazją do odnowienia lub zawarcia nowych znajomości. Wielu gości przyjeżdża tutaj regularnie od lat - mówi o. Wiesław Dudar SVD, który od wielu lat organizuje akcję. - Tutaj spotykają dawnych znajomych, zawierane są przyjaźnie. Niejednokrotnie spotykają się tylko raz w roku, właśnie w Pieniężnie, przy okazji Mszy Św. ku czci św. Krzysztofa.

Akcja św. Krzysztofa jest nieprzerwanie organizowana od 1995 roku. W tym czasie włączyło się w nią kilkadziesiąt tysięcy kierowców i ich rodzin. Dzięki ich ofiarom możliwe było całkowite sfinansowanie lub dofinansowanie zakupu samochodów osobowych, ciężarowych, ambulansów, motocykli a nawet traktorów czy rowerów. Wykorzystywane one są codziennie w pracy misyjnej werbistów i Sióstr Służebnic Ducha Świętego na wszystkich kontynentach. Dzięki zebranym środkom w ciągu ostatnich lat można było także wspomóc remonty dziesiątków samochodów i motocykli używanych przez misjonarzy i misjonarki. 

Więcej o tegorocznej Akcji św. Krzysztofa i bieżących potrzebach