Wiadomości

POLSKA

Akcja św. Krzysztofa 2020 - spotkanie kierowców
Fot. Isaac Kwame Anim-Addo SVD

Akcja św. Krzysztofa 2020 - spotkanie kierowców

W niedzielne przedpołudnie, 26 lipca 2020 r., odbyło się w Pieniężnie doroczne spotkanie kierowców i ich rodzin z okazji obchodzonego dzień wcześniej wspomnienia św. Krzysztofa. Była to też okazja do modlitwy za wszystkich włączających się w tegoroczną XXVI Werbistowską Akcję Pomocy na Rzecz Misyjnych Środków Transportu, zwaną popularnie Akcją św. Krzysztofa lub Akcją „Kierowcy misjom”.

Przed Mszą Świętą uczestnicy odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego prosząc o ustanie pandemii koronawirusa, łaskę zdrowia dla chorych i siły dla całego personelu medycznego. W sposób szczególny otaczali modlitwą ofiary tej pamdemii z krajów misyjnych, gdzie posługują misjonarze werbiści.

O godz. 10.00 w kościele Misyjnego Seminarium Duchownego rozpoczęła się Msza Święta w intencji wszystkich, którzy włączyli się bądź włączą w tegoroczną akcję pomocy kierowców. Zebrani pamiętali także o ofiarach wypadków samochodowych i tragicznie zmarłych na naszych drogach prosząc Boga o łaskę zbawienia dla nich.

Eucharystii przewodniczył o. Adam Michałek SVD, wicerektor werbistowskiego seminarium w Pieniężnie, były misjonarz w Demokratycznej Republice Konga. W homilii o. Adam przybliżył postać św. Krzysztofa i wskazał, w jaki sposób przykład jego życia może być znakiem dla dzisiejszego człowieka.

Przywołując dzisiaj postać św. Krzysztofa, wsłuchując się w głos tradycji, dzięki której pamięć o nim przetrwała, z legendy o patronie dzisiejszej niedzieli wyciągamy jasne i oczywiste przesłanie: będąc człowiekiem przezornym i odpowiedzialnym chronimy siebie i tych wszystkich, którzy poruszają się w naszym otoczeniu – mówił o. Michałek.

swkrzysztof pno2020 07 minLogo tegorocznej akcji i obraz Matki Boskiej Częstochowskiej (fot. Isaac Kwame Anim-Addo SVD)

Podczas procesji z darami, oprócz chleba i wina, ofiarowano przed ołtarzem tegoroczne logo Akcji św. Krzysztofa, a także kwiaty i symboliczne znicze oraz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który jesienią zostanie wysłany do jednej z togijskich parafii.

Po Mszy Świętej nastąpiło poświęcenie pojazdów. Ich właściciele tradycyjnie podziękowali modlitwą, uśmiechem i sygnałem z klaksonów, zapewniając, że jak Bóg da, to za rok w jeszcze większej liczbie przyjadą do Pieniężna. W jednej z bocznych kaplic kościoła udostępniono wystawę przygotowaną przez Muzeum Misyjno-Etnograficzne w Pieniężnie, poświęconą Werbistowskiej Akcji Św. Krzysztofa. Będzie można się z nią zapoznać do końca września 2020 roku.

swkrzysztof pno2020 07 minO. Adam Michałek SVD święci pojazdy (fot. Isaac Kwame Anim-Addo SVD)

W tym roku ze względów bezpieczeństwa, w ramach lipcowego spotkania kierowców, nie odbyło się spotkanie z misjonarzem, projekcja filmu misyjnego czy agapa. Ograniczono się do najważniejszych rzeczy zachowując tzw. reżim sanitarny. Każdy ze zrozumieniem przyjął te ograniczenia.

O. Wiesław Dudar SVD, organizator Akcji św. Krzystofa serdecznie dziękuje wszystkim, którzy w tym niełatwym czasie przybyli do Pieniężna oraz tym, którzy z różnych stron naszej Ojczyzny włączyli się bądź włączą w tę sztandarowa akcję pomocy organizowaną przez Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie.

Werbistowska Akcja Pomocy na Rzecz Misyjnych Środków Transportu trwa przez cały rok, dlatego wesprzeć zakup misyjnych środków transportu można przez cały rok w dogodnym dla siebie czasie. (ADM)

swkrzysztof pno2020 07 minWystawa o Akcji św. Krzysztofa (fot. Isaac Kwame Anim-Addo SVD)

globe element95px ver1

Zobacz więcej fotografii

globe element95px ver1Więcej informacji o Akcji św. Krzysztofa